En heyecanlı zamana geldiniz, artık iç mekan tasarımınızı detaylandırıp bir an önce yeni kullanım alanına kavuşmak istiyorsunuz. Peki tasarımları planlarken ve değişiklikler ardı arkasına gelirken duvarlarınız için neye karar verdiniz? Duvar panel kaplama mı yoksa duvar kağıdı uygulaması mı? Bu iki seçenek arasında gidip geliyorsanız bu yazımız tam size göre. Çünkü konumuz panel duvar kaplama mı yoksa duvar kağıdı mı? Hem soruların cevaplarını öğrenecek hem de taş duvar paneli örneklerini inceleyeceğiz. Haydi başlayalım.

Duvar Panel Kaplama Nedir?

Evin konforu, insanlara özgür bir alan sağladığı için her zaman insanlar üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu açıdan duvar panel kaplama modelleri, insanların ve kullanıcıların kişisel zevklerini ve ruh hallerini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Bundan dolayı insanları ev ortamında daha mutlu ve daha çevreci kılmaktadır. Pratik, sade ve kullanışlı bir dekorasyon fikri olan duvar panel kaplamaları, kullanıcılara şık ve hızlı bir tasarım seçeneği sunarken, geniş ürün yelpazesi ile alternatif bir tercih sunmaktadır. Düz duvarların kullanımı uzun yıllardır ev dekorasyonunda popüler olmuştur. Duvar panel kaplama ve duvar kağıdı yöntemlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte yerini daha modern tasarımlara bırakmıştır. Normal düz duvarlardan farklı olarak duvar kaplama seçenekleri, kendine has renkleri ve tasarımları ile estetik bir görünüme sahiptir. Böylelikle evinizde ne istediğinize ve ne tercih ettiğinize dair belirli işaretler bırakabilirsiniz. Aynı zamanda duvar kaplamaları, evler, stüdyolar ve ofisler gibi iç mekanları dekore etmenin en güvenli yollarından biri olarak bilinir. Özellikle son yıllarda tasarım, moda ve teknolojinin sürekli evrimi, iç mekan tasarımında binlerce ürün ve ekipman seçiminin oluşmasında önemli rol oynamıştır.

Duvar Panel Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Panel duvar kaplama ürünleri sayesinde evinize veya ofisinize yakışan güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu ürünler genellikle duvarlar ve tavanlar için uygun olan bir kaplama türüdür. Üç boyutlu ve doğal bir görüntü oluşturmasının yanı sıra renkli ve doğal bir alan da üretir. Bunlar temizleme işleminin çok kullanışlı ve pratik kısımlarıdır. Alanınıza bağlı olarak çeşitli tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Duvar kaplamaları ev, ofis, kafe, restoran ve pastane gibi birçok firmada tavan ve duvar dekorasyonu yapımında kullanılır. Örneğin tuğla duvar paneli kafelerde, spor salonlarında ve evlerde sıklıkla tercih edilir. Bir diğer kullanım alanı ise dekorasyon firmalarındadır. Bu açıdan güzel şekli nedeniyle birçok alanda dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Duvar Panel Kaplama ve Duvar Kağıdı Arasındaki Farklar

Duvar panel kaplama için öncelikle şunu söylemeliyiz bu malzemeler oldukça dayanıklı. Öyle kolay kolay bu malzemeleri deforme etmeniz mümkün değil. Hatta panel duvar kaplama modelleri tamir ve tadilat gerektiğinde bile sorunsuz çıkarılıp yeniden takılabiliyor. Yani duvar kağıdının tam aksine hem çok güçlü hem de çok pratiktir. Gelin bir de duvar kağıdına bakalım, yaygın modellerinin suya ve yanmaya karşı dayanıklı olduğunu söylemek imkansız, kolay yırtılır ve kolay çizilir. Neme, suya ve güneşe dayanıklı değildir. Kısa zamanda hızla deforme olabilir. Tadilat gereken bir alanın üzerine kaplandı ise tadilatın sağlanabilmesi için duvar kağıdının kaldırılması, zeminin temizlenmesi gerekir. Sökülme esnasında parçalanır ve zemine zarar verir. En önemli ve kritik farkı ise duvar kağıtları sağlıksızdır ancak duvar panelleri kanserojen hiçbir madde içermez, kokusuzdur, sağlığa zararlı kimyasal bulundurmaz. İnşaat kirliliği yaratmadan uygulanır, duvar panelleri yeniden boyanabilirdir. Yerleri değiştirilebilir. Ancak duvar kağıtları için bunları söylemek imkansızdır.

Duvar Panel Kaplama Mı Yoksa Duvar Kağıdı Mı Daha Kullanışlı?

Eviniz için bir şey satın almak istediğinizde en önemli soru kullanışlı olup olmayacağıdır. Bir ürünün kullanışlılığını belirleyen faktörlerden biri de nasıl temizlendiğidir. Bu açıdan duvar panel kaplama ürünleri duvar kağıdına göre daha kullanışlıdır. Çünkü bu ürünlerin temizlenmesi kolaydır. Gözenekli malzemesi ve yumuşak dokunuşu sayesinde hafif nemli bir bezle duvardaki kiri temizleyebilirsiniz. Uzun süre temizlemek için mutfak teli veya güçlü deterjanlar kullanmanıza gerek yoktur. Öte yanda duvar kağıdı kullanmanın en büyük dezavantajı, yazlık evler gibi neme maruz kalan yerlerde göbek veya bombe verme ya da atma yapabilmesidir. Bundan dolayı neme dayanıklı olan duvar panelleri, sizler için daha fazla avantaj sağlar.

Duvar Panel Kaplamanın Avantajları

Panel duvar kaplama uygulamasının en büyük avantajı sökülebilir olmasıdır. Çünkü mekanlarda bizimle birlikte yaşayan ve bazı dönemlerde değişikliklere tadilatlara maruz kalan olgulardır. Bu açıdan baktığınız zaman mekanda kullanacağınız malzemenin dayanıklı olması, kolay uygulanması ve hatta kolay sökülmesi çok önemli. Su ve güneşe karşı dayanıklı olduğu için hem iç hem de dış mekanda kolaylıkla tercih ediliyor. Parça olarak sökülüp takılabiliyor, başka alana uygulanabiliyor. Ayrıca zararlı madde içermediği için çocuklarla da uyumu çok başarılı. Boyanabiliyor. İstenildiği zaman darbeye ve zamana dirençli olan panel duvar kaplama örnekleri kolayca delinip üzerine aksesuar asılabiliyor.

Duvar Panel Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Her tarz ve modele uygun kaplama çeşitlerinden bahsetmek mümkün. En çok tercih edilenlere ek olarak sadece niş projelerde uygulanan, renk ve doku çeşitliliği fazla birçok model var. Her biri farklı mekan hissiyatları için özel olarak üretildi ve geliştirildi. Her serinin iç ve dış mekan için şahane uyumları mevcut. Sosyal medya hesaplarımızdan uygulama alanlarını ve modellerimizi detaylı inceleyebilirsiniz. Biz geniş ürün yelpazemizin uygulanabilir modellerine bir göz atalım. İşte çok sevilen ve kullanılan panel duvar kaplama çeşitleri:

Geometrice Serisi
Pas Serisi
Barocco Serisi
Dizayn Serisi
Ahşap Serisi
Tuğla Serisi
Taş Serisi
Beton Serisi

Tüm bu panel duvar kaplama serileri içerisinden size en uygun olanları ve mekanınıza en çok yakışacak olanları seçebilirsiniz. Böylece değişime en sevdiğiniz yerden başlayarak hayatınıza renk katabilirsiniz ????

Duvar Panel Kaplamayı Kimler Tercih Etmelidir?

Panel duvar kaplama modelleri, son derece hızlı temizlenmeleri ve çocuklu çalışan aileler arasında popüler oldukları için müşterileri memnun etmektedir. Duvar kağıdı sadece kullanışlı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinize takdir edilecek modern bir görünüm kazandırır. Duvarı kaplamak için en uygun sebep pratik ve kullanışlı olmasıdır. Duvara montajı kolaydır ve güzelliğini anında görebilirsiniz. Bu açıdan hızlı bir şekilde temizlemek ve kendinize ve çocuklarınıza vakit ayırmak için sizlere daha fazla zaman kazandırır.

Duvar Panel Kaplama Fiyatları

Maliyetleri dekorasyon severler tarafından çok merak ediliyor. Metrekare ve model bilgisi olmadan net rakam söyleyemesek de şundan bahsedebiliriz, panel duvar kaplama uygulamaları son derecede ekonomik ve alınabilir malzemelerdir. Üstelik zararlı madde içermemesi, kolay uygulanması, uzun ömürlü olması ve dayanıklılığı da cabası. Hem çok ekonomik hem de çok güçlü bu malzeme eviniz ya da mekanınız için yapacağınız en karlı dekorasyon çalışması olabilir. Özellikle taş duvar paneli örneklerine mutlaka göz atmalısınız.

2021 Pantone Rengi

Her yıl Pantone Renk Enstitüsü tarafından, dünyanın sosyolojik ,psikolojik ve ekonomik açısından durumlarına göre uzun araştırmalar ve değerlendirmeler sonucu belirlenen renkler 2021 yılı için de netliğe kavuştu. Bu yılın iki rengi Ultimate Grey ve Illuminating.

2020 senesinde yaşadığımız depremler, küresel salgınlar, iptal olan birçok plan, belirsizlik, karamsarlık vb. gibi durumlar bizlere çok fazla sayıda arayışta olmayı da beraberinde getirdi. Bu süreçte sabrı, sukûtu ve beraber olmayı da öğrendik. Birbirinden bağımsız bu iki rengin amacı sarının yeniliklerle dolu umudu , grinin sağlamlığı ve kalıcı oluşu.  Pantone Renk Enstitüsü 2021 yılı için hepimizin farklı bir başlangıç yapmasını planlıyor. Bu iki renk 2020 yılının Mart ayında tasarlanmaya başlandı.

Sarı renginin insanlar üzerindeki etkilerini sıralayacak olursak ;  Sarı ışığın ,sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Genelde sarı rengini seven insanlar ilgi çekmekten ve kontrolün kendisinde olmasından hoşlanırlar.

Gri rengini inceleyecek olursak; gri kontrol demektir. Temas ettiği renkleri üzerinde güçlü etkisi vardır. Daha güçlü, parlak renkleri aşağıya çeker ve daha yumuşak renkleri aydınlatır. Gri renk tarafsızdır, kendini saklayan bir renktir. Sessiz ve muhafazakardır. Etrafındaki renkler üzerinde sürekli olarak bir etkisi bulunmaktadır. Yeni ve pozitif şeylerin gelebileceği istikrarlı bir taban olarak da görülebilir.

2021 Pantone Rengi ile Uyumlu Duvar Kaplama Paneli

Duvar panel kaplamada her sene olduğu gibi Pantone Renklerle ele alınıyor. Bu yıl da bizler için seçilmiş olan Pantone Renkler olarak Ultimate Grey ve Illuminating tonları ile panel duvar kaplama ürünleri ve fikirlerini ele alalım.  DC Panel ailesi olarak sizlere sunduğumuz B928 ESAGONO AMARILLO geometrik desen ürününün sarısı ile yeni projelerinizde iç ısıtacak, sizi hayatın stresinden uzaklaştırıp dinginleştirecek ve aynı zamanda zihninizi açacak. Aynı zamanda sizlere sunulan birçok modelde Ultimate Grey renkleri ile de alanlarınızı renklendirebilirsiniz.

Gri ve sarının ortak kullanım alanları birçok yerde mevcut. Siz de birbirine bu kadar yakışan bu iki renk ile bu yıl kendinize yeni bir sayfa açacaksınız. Spor salonlarına ilk girildiğinde duvar panel kaplama olarak ilk etapta gri rengi en ön planda gözüküyor fakat bu yıl herkesin evinde yer yer gri ve tonlarını mutlaka görüyoruz. Şimdi ise evinizin salonu ,yatak odası ve çalışma alanlarınızı bu panel duvar kaplama ile farklılık katarak 2021 yılınıza güzel bir sayfa açabilirsiniz.

Evlerde en çok vakit geçirilen ve misafirlerimizi ağırladığımız yer oturma odalarıdır. Bu hususta hem konforu hem de şık görünümü tercih etmeliyiz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sarının dingin oluşu bu odalarımız için tercih sebebi. Grinin ise yumuşak renkleri canlı gösterdiğini biliyoruz. Bu iki rengin uyumu bizlere konforu sunarken sarı ve gri buluşması ile bizlere şık ve modern görünümü beraberinde getiriyor.

Duvar Kaplama Paneli Renkleri Nasıl Seçilmeli?

Panel duvar kaplama renklerini kullanacağımız yer olarak örneğin salonu ele alalım. Salonun duvarını açık renk duvar panel kaplama yaptığınızı düşünürsek ki bu salonu geniş gösterir. Bu hususta mobilyalarınızı da ona göre koyu renkte tercih edebilirsiniz. Salondaki duvar panel kaplamayı evin yansıma ışığına, duvar rengine, mobilya renklerine ve hatta kapı rengine de uyumlu seçmiş olmamız gerekir. Eğer geniş ve aydınlık bir alana sahipseniz panel duvar kaplama çeşitlerinin koyu renkleri ile harika uyum yakalayabilirsiniz.

Zemini açık renklerde olan alanların duvarlarını bir tık koyu tercih edersek o alandaki kontrasttan gelen bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Tamamen beyaz olan bir alana daha çok sarı, kırmızı ve mavi tonları tercih ettiğinizi düşünürsek gayet canlı ve vurgusu fazla bir alan elde etmiş olursunuz.

Son olarak yeni çıkardığımız brüt beton panel ürünü hakkında detayları öğrenebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.