Siz de işyerinizin veya evinizin size özel ve benzersiz bir görünüme sahip olmasının size yaşatacağı mutluluğu ve motivasyonu, DC Panel’in birbirinden özel ve sıra dışı ürünlerini tercih ederek deneyimleyebilirsiniz.

İç mekan duvar kaplama panelleri, ortamın ruhunu yaratan en önemli tamamlayıcılar olarak mekanların vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Değişen iç mekan tasarım trendleriyle çeşitliliğini artıran ve onlarca dokuda karşımıza çıkan iç mekan duvar kaplamaları hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda. Çok beğeneceğinizi düşündüğümüz taş duvar paneli modellerini de aşağıda görebilirsiniz. Duvar kaplama nedir? İç mekan duvar kaplama malzemelerinde kalite önemi, duvar kaplama ve daha fazlası için okumaya devam edin. 

İç Mekan Duvar Kaplaması Nedir? 

Duvar kaplamaları, 21. yüzyılın dekorasyon trendlerinin en belirleyici uygulamalarından olduğunu söylemek yanlış olmaz. Modern ve rahat mekanlarda çalışmak isteyenlere oldukça fazla seçenek sunan duvar kaplamaları her zamankinden daha fazla desen ve renk arasından seçim yapılabilecek zenginliğe ulaştı.

Duvar boyalarının veya duvar kağıtlarının oluşturduğu tekdüze ve sıkıcı ortamlardan kurtulup sofistike mekanlar isteyenlere sunduğu zengin çeşitler duvar panellerinin popülerliğine büyük katkı sağladı.

Günümüzde, sunduğu sınırsız renk ve benzersiz desenleri dayanıklılığı ile de birleştiren fiber duvar panelleri ticari tasarım dünyasının tercih edilen uygulamaları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Modern insanın çalışma saatlerini geçirdiği yerin özel ve benzersiz bir görünüme sahip olması, çalışan motivasyonuna da kuşkusuz olumlu yönde katkı sağlıyor. Birçok farklı seçenek sunan fiber duvar kaplamaları da bunu elde etmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

İç mekan duvar kaplamalar, hem duvarların ömrünü uzatmanızı hem de mekanda yaratıcı farklılıklar yaratmanızı sağlayan kullanışlı ve faydalı panellerdir. Tercihinize göre değişen kullanım alanları mevcut. İsterseniz iç mekan duvar kaplamları sadece dekorasyon amacıyla kullanabilir isterseniz farklı modüllerini deneyerek yaşam alanınıza belirgin faydalar yaratabilirsiniz. Bunlardan birkaçı; ısı ve ses izolasyonu. Eğer izolasyon için duvar paneli kullanmak isterseniz tek yapmanız gereken şey bunu duvar kaplama ekibine iletmeniz. İç mekan duvar kaplama modellerinin çok kullanışlı olması ve birden çok tasarım alternatifi sunması duvar kaplamalara olan ilgiyi oldukça artırıyor. Ev, otel, okul veya  işletme kısaca aklınıza gelen her mekana duvar kaplama uygulatmanız mümkün.

Oldukça hızlı uygulanan bir işlem olmakla beraber kullanım kolaylığı sebebiyle de sıklıkla tercih ediliyor. Yani duvar kaplamalar ön koşullu ürünler değildir. Her zemine kolaylıkla uygulanabilir. Uygulanacak zeminin yapısı, eğri ya da deforme olması duvar kaplama uygulamasında size hiç sorun çıkarmayacaktır. Ayrıca ileriye dönük önemli avantajları da var. Mesela bir süre sonra iç mekan duvar kaplama uygulamanızı başka bir modelle değiştirmek isterseniz bu değişimin zahmetsiz ve hızlıca gerçekleşeceğini bilmenizi isteriz. Tıpkı uygulama sırasındaki kolaylığı gibi sökme aşamasında da oldukça pratik bir üründür. Üstelik tadilat ve yenileme çalışmalarına ihtiyaç duyarsanız, duvar panellerinin demonte özelliğinin olduğunu, parça parça sökülebildiğini ve altına müdahale etme şansınızın her zaman olduğunu bilmenizi isteriz. Üstelik sökülen panelinizi başka alanda kullanmaya devam edebilirsiniz, bu harika değil mi?

İç Mekan Duvar Kaplama Panelleri Nerelerde Kullanılır?

İç mekân dekoratif duvar kaplama, çağdaş iç mekânlar için en önemli dekorasyonlardan biridir. Duvar kaplama malzemeleri, mekân uyumu açısından popüler ürünlerden biridir. Duvar paneli veya kaplamaları seçmeden önce ise mekânın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü küçük alanlar size daha büyük tasarımlar tasarlama fırsatı verebilir. Aynı zamanda bu duvar kaplama modelleri koku yaymaz, bu sayede her yerde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Tasarımınızı değerlendirirken kullandığınız mekânın amacını da göz önünde bulundurmalısınız. Restoran ve iş yeri gibi mekânların her yerinde ise güzel görüntüler yakalamak için mikro desenli kaplamalar ile hoş bir göründe elde edebilirsiniz.

İç mekân duvar kaplama modellerinin çeşitli tasarımlara sahip olması nedeniyle aralarında seçim yapmak zor olabilir. Bundan dolayı öncelikle çağa uygun modern bir tasarım seçmek, mekâna estetik bir boyut katar. Ayrıca aşınma direnci yüksek olan bir ürün seçerseniz, duvar kaplama malzemeleri uzun süre dayanır. Klasik bir görünüm arayanlar için de birçok seçenek vardır. Bundan dolayı dilediğiniz yerde, mekâna uygun olan bir duvar kaplama malzemesi bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı ile Duvar Kaplama 

İç mekan duvar kaplamalarda geleneksel olarak uygulanan yöntemlerden ilki duvar kağıdı ile kaplamadır. Geleneksel diye bahsediyoruz çünkü değişen tasarım ve üretim teknolojilerinde kendini yenilemeyi tam anlamıyla başaramadı. Hala daha zeminin formu ve malzeme kalitesi duvar kağıtları için ilk ön şart. Uygulama sırasında ve duvar kağıdının üretiminde kullanılan çoğu maddenin kanserojen olduğunu söylemek mümkün. Duvar kağıdı kullanmak, birçok alan için bünyesinde barındırdığı kimyasallar sebebiyle sağlıklı değildir. Çocuk odaları, hastaneler, dar alanlar ve okullar için asla kullanımını tavsiye etmediğimiz bu kaplama alternatifi birçok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkabiliyor. Duvar kaplama panellerine göre uygulaması daha zahmetlidir. Tadilat gereksinimlerinde sökme zorunluluğunun olması, sökülme esnasında altında yatan zemine zarar verme ihtimali ve temizleme zorluklarını da göz önünde bulundurursanız, duvar kağıtlarının günümüz teknolojilerinde doğru tercihler olmadığını fark edeceksiniz. 

Yüzyıllar boyu modanın gözde uygulama yerlerinden biri olan mekanların görünüşleri de zaman geçtikçe trendlere uyarak gelişerek değişti ve değişmeye devam ediyor.

Geçen yüzyılın kağıtlarla boyaların arasına sıkışmış ortamlarının yerini zamanla neye bırakacağı merak edenler, şüphesiz iç mekân tasarımcısı Tony Fornabaio’nun “İyi bir dekorasyon kalbinizin hızla çarpmasına neden olur.” sözünden yola çıkarak kalp atışlarını hızlandıracak kadar iyi iç dekorasyon fikirlerini de merak etmişlerdir.

İyi tasarımlar, zengin seçenekler

Kalbin atışını hızlandıracak kadar iyi tasarımlar meydana getirmenin sanatsal taraftaki zorlukları, modern tasarımcıların teknolojiyle de birleşmiş dahiyane beyinleriyle bir şekilde aşıldı. Artık gerek materyal olarak gerekse tasarım olarak neredeyse sonsuz sayıda seçeneğe sahip olabilecek düzeydeyiz.

Duvar kaplama modası

Yeni kuşakların hayata bakış açıları da dikkate alındığında günümüz mekanlarının tasarımlarını oluşturmak oldukça zevkli bir hale geliyor. Duvar kaplamaları artık duygusal tepkilerden protest fikirlere kadar her türlü hissi ve düşünceyi rahatlıkla anlatabilecek olgunluğa ulaştı.

Fiber duvar panellerinin avantajları

Ayrıca yaratılış fikrinin temellerinde bilgi ile dolu harika hilelere de sahip olan fiber duvar panelleri ile kamuflaj yapabilir, kendi stilinizi geliştirebilir, boyalarla elde edemediğiniz gerçeklik hissine daha da yakınlaşabilirsiniz. Zihninizin derinliklerine sunacağı farklı ve etkileyici boyutlarla bunu hissetmeniz emin olun hiç de zor değil.

Her birinin kendine has bir hikayesi olan fiber duvar panellerimiz arzu ettiğiniz desene, renge ve en önemlisi karaktere sahip. Kendi boyutunuzun kapılarını açıp karakterinizi yansıtacak mekanlarda büyük deneyimler yaşamaya hazırsanız sizi DC Panel’in zengin ürün çeşitlerini incelemeye davet ediyoruz.

İç Mekan Duvar Kaplama Malzemelerinde Kalitenin Önemi 

Duvar kaplama malzemelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzemenin kalitesidir. Birçok avantajı olan harika duvar panelleri doğru malzeme ve üretim tekniği ile üretilmezse sunduğu faydalardan yararlanabilmeniz pek de mümkün olmayacaktır. Kalitesiz malzemelerden üretilen duvar kaplamalar görünüm olarak sizi ikna edebilir ancak ısı dayanıklılığı, UV dayanımı, darbe emiciliği ve hatta su ve nem dayanımı bakımından siz mağdur edebilir. Mutlaka doğru markalardan doğru model tercihleri yaparak panel uygulamaları yaptırmalısınız. Kaliteli duvar kaplama malzemelerinin su ve nemden etkilenmemesi, ısıya dayanıklı olarak alev almaması, darbelere karşı kendini koruyabilmesi ve güneş ışınlarından etkilenmemesi gerekir. Maddeleri artırmak mümkün. Kullanacağınız alan ve panele göre kalite nitelikleri değişiklik gösterecektir. Ancak duvar gibi mekanın en geniş ve önemli yüzeylerinde kullanacağınız bu paneller için asla kaliteden ödün vermemelisiniz.

İç Mekan Duvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

İç mekan duvar kaplama malzemeleri panelin tasarımına, uygulanacağı alana ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. İç mekan duvar kaplama malzemeleri arasında tuğla, briket, taş ve kerpiç gibi materyaller ile taş, ahşap, mermer, alçıpan, boya, beton ve seramik çeşitlerini sayabiliriz. Duvar kaplama panelleri arasında en sevilen modellerden biri taş duvar panelleridir. Taş serileri mekanlara derinlik ve doku kattığı için çok seviliyor. Otantik ve doğal görünüm kazandıran, birçok desen ve renkle zenginleştirilmiş taş duvar paneli modellerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

İç Mekan Duvar Kaplama Önerileri

İç mekân dekorasyonları büyük bir önem taşır. Bu yüzden seçilen iç mekân duvar kaplama malzemeleri ile daha güzel ve harika bir alan yaratabilir. Panel deseni işlevi gören renklerin eklenmesiyle duvar dekorasyonu bu anlamda en iyi çözüm olarak karşınıza çıkar. Duvarlar mekânın içini ve dışını çevreler ama burada dikkat edilmesi gereken ilk şey kullanılan malzemenin kalitesidir. Bu açıdan taş duvar paneli özellikle TV arkası ve şömine üstü olmak üzere çeşitli mekânlara farklı bir hava katar. Aynı zamanda tüm odaya uygulanabilen bir stil oluşturmak için bütün duvara yapıştırılabilen iç mekân duvar kaplama panelleri de mevcuttur. Ancak rengi, dekorasyonun yapılacağı mekâna göre dikkatlice seçmeniz gerekir. Örneğin açık tonlar yatak odası için uygundur.

Kişisel zevkler özellikle ev dekorasyonu için önemlidir. Ancak ofis ve restoranlarda toplumsal dekor önemlidir. Duvar panellerinin uygulanması kolaydır, ucuzdur ve hızlı bir uygulamaya sahip olduğu için pek çok farklı mekânlarda kullanılır. Buna ek olarak taş desenli duvar paneli veya karışık desenli duvar paneli daha çok kafe ve restoranlarda tercih edilir. Öte yandan iş yerlerinde ise arduvaz desenli iç mekân dekoratif duvar kaplama ürünleri öne çıkmaktadır. Ayrıca yatak odasında bambu deseni; yer zeminlerinde koşu deseni ve mutfakta eps duvar kaplama desenleri kullanılır.

Ev İçin Duvar Kaplama Önerileri

Sanatsal bir dokunuşla evinize uygulayacağınız iç mekân duvar kaplama, gözünüze hitap ederek istediğiniz birçok görünümü (taş, ahşap vs.) size sunuyor. Evlerimizde duvarlar geniş alana sahip olduğundan dekorasyon açısından da boşlukta kalabiliyor. Evin salon kısmını ele alırsak çokça vakit geçirdiğimiz bir alan ve baktığınız ilk anda dekorasyonu tamamlayıcı unsurlar en ön planda oluyor. Bunlardan en önemlisi duvarlar olduğu gibi duvarlara uygulanan kaplama modellerinden tutun, ürünün kalitesi, dokusu, rengi, deseni evinizin dekorasyonunu vurgular ve farklı bir boyut kazandırır. Doğal kaplamalar son yılların en çok tercih edilenleri arasında. Kırmızı tuğla kaplamaları sadece dış mekânda düşünmeyin. Evinizde kullanacağınız tuğla taş modeli ile sıcak ortam yaratabilirsiniz. Eğer daha sade ve şık olsun derseniz beyaz ağırlıklı iç mekân duvar kaplama size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

İş Yerleri İçin Duvar Kaplama Önerileri

Çalışma alanlarının tümünde, ofisiniz ve iş yerleriniz için zihni yormayan, aydınlık görünüm tercih edebilirsiniz. Yoğun çalışma temposunda bulunulan ortamın ve iç mekân duvarın etkisi oldukça büyük. Uzun süre vakit geçirilen ortamlarda bunaltmayan bir görünüm her daim tercih sebebi olacaktır. Bu seçimlerde akla brüt beton panelin sade ve şık dokunuşları geliyor. Çalışma ortamınızda iç mekân duvarı açık gri düz bir zemin olarak düşürseniz masanız ve diğer tüm gereçlerinizle de göz yormayan şıklık elde edersiniz. Hayal gücünüzü sınırlandırmadan ürünleri çalışma alanlarınız için inceleyebilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan brüt beton panel ürünümüze de göz atabilirsiniz.

BONUS: Mutfaklarda Duvar Kaplama

Mutfaklar için iç duvar panel kaplama ürünü kullanım kolaylığı sağlarken dayanıklı oluşu sayesinde de baş köşede yerini alacak. Neme, sıcaklığa ve suya karşı dayanıklı olan duvar kaplama, mutfağınızda ihtiyacınız olan her şeyi size karşılamak için tasarlandı. Ürünlerimiz Geometrica, Barocco, Ahşap, Tuğla ve Taş modellerinden mutfağınıza hangisini yakıştırıyorsunuz? İstediğiniz mutfak hareketli ve renklerin de çokça kullanıldığı mı? Yoksa sıcak, dingin bir mutfak mı?  Mutfağınızda modern dokunuşlar istiyorsanız geometrica ürün modellerine göz atabilirsiniz.

İç Mekan Dekoratif Duvar Kaplama Modası

Bir binanın iç görünümü çok önemlidir. Çünkü bu durum mekânı hem dekoratif hem de termal olarak en iyi şekilde değerlendirmeyi gerektirir. Bu şekilde tüm planlarınız için doğru malzemeyi seçmeniz gerekir. Son zamanlarda iç ve dış mekânlarda ilgi görmeye başlayan iç mekân duvar malzemeleri, dekorasyonda ilk tercih olmayı başarmıştır. Aynı zamanda malzemelerinde beton harcı içeren bu ürünler, betona göre daha dayanıklıdır. Üstelik bütçeye göre iç mekân tasarımına önemli katkı sağlayan bu ürünler yardımı ile modern ve şık bir kompozisyon elde edebilirsiniz. Örneğin, evinize farklı bir görünüm kazandırmak için doğal taş zeminleri veya taş görünümlü duvar panelleri kullanarak değişik bir tarz yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.