Dekorasyonda renkleri kullanmanın birçok yolu vardır. Dekorasyonda renk uyumunu yakalayarak gösterişli ve uyumlu bir estetik yaratabilirsiniz. Kendi renk temanızı oluşturmaya başladığınızda bunu doğru yapıp yapmadığınızı düşünebilirsiniz. Renk uyumunu doğru bir şekilde yapmak göründüğünden daha zor olabilir. Bu yüzden renk uyumu yakalamak için izlemeniz gereken bazı tasarım ilkeleri vardır. Dekorasyonda renk uyumu ve duvar kaplama panelleri ile renk nasıl yakalanır gibi konuyla ilgili önemli tüm detayları bir araya getirdik. Eğer siz de evinizdeki dekorasyonda bir renk uyumu yaratmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nedir?

Dekorasyonda renk uyumu, renkleri estetik açıdan doğru bir şekilde birleştirmek olarak ifade edilebilir. Bu tasarımı öğrendiğinizde bunun sadece basit değil aynı zamanda çok etkili yöntem olduğunu da göreceksiniz. Renk uyumu kavramı, renklerin dairesel bir planı olan renk çarkına dayanmaktadır. Ana renkler (kırmızı, sarı ve mavi) renk çarkında eşit mesafelerde yer alır. İkincil renkler (mor, yeşil ve turuncu) ana renklerin ortasında bulunur. Ara renkler ise ana renklerin karıştırılmasıyla oluşmaktadır. Örneğin kırmızı ve maviyi karıştırırsanız mor elde edersiniz. Diğer kısım ise herhangi bir birincil ve ikincil rengin karışımları olan üçüncül renklerle doldurulur. Düşündüğünüz her rengi bu çarka dâhil edebilirsiniz ancak genellikle bu çarklar sadece on iki renk içerir. Dekorasyonda renk uyumu yaratmak için soğuk ve sıcak renklere dikkat etmek gerekir. Soğuk renkler mavi, yeşil ve mor olarak bilinir. Sıcak renkler ise kırmızı, sarı ve turuncudur. Soğuk renkler sakin, sıcak renkler enerjik ve yoğundur. Renk düzeninizi planlamaya başladığınızda, oluşturmak istediğiniz dekorasyonu düşünebilirsiniz. Daha sonra renkleri seçip işe başlayabilirsiniz. Bunun dışında önemli bir başka ayrıntı ise siyah, gri ve beyazın nötr renkler olarak bilindiğidir.

Dekorasyonda Renk Uyumu Çeşitleri

Renk Uyumu

Tasarım dünyasındaki renk kombinasyonlarının arkasında ister bir dekorasyon şeması, ister bir ressamın tablosu olsun mutlaka bir renk uyumu vardır. Renk uyumu, görsel olarak uyumlu ve estetik açıdan hoş bir forma sahip belirli renk seçimi olarak tanımlanabilir. Renk uyumlarının oluşumunu anlamak için, öncelikle bir renk çarkının bileşimini anlamak gerekir. On iki renkten oluşan renk çarkı üç ana renk, üç ikincil renk ve altı üçüncül renkten oluşur.

Temel renkler;

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Mavi

Üç tane olan ana renkler, diğer renklerin karıştırılmasıyla elde edilemeyen saf tonlar olarak ifade edilir. Renk çarkında birbirlerine eşit mesafede olan bu renklerin her birinin arasında üç renk bulunur.

Ara Renkler;

 • Turuncu
 • Yeşil
 • Mor

Herhangi iki ana renk birleştirildiğinde elde edilen üç renk ara renkler olarak ifade edilir. Renk çarkında ana renklerinin ortasında bulunan bu renklerin her birinin yanında iki adet üçüncül renk vardır.

Üçüncül Renkler;

 • Kırmızı – Turuncu
 • Sarı – Turuncu
 • Sarı – Yeşil
 • Mavi – Yeşil
 • Mavi – Mor
 • Kırmızı – Mor

İkincil renkler gibi üçüncül renkler de bir ana rengin bir ikincil renkle karıştırılmasıyla oluşturulur. İkincil renklerin her iki yanında bulunan altı üçüncül renk vardır.

1. Tek Renkli

Tek renkli renk temaları, tek bir renk tonunun değişen aşamaları kullanılarak oluşturulur. Görsel bakımdan tek renkli renk şemaları inanılmaz derecede uyumludur. Aynı zamanda huzur, sakinlik ve dinginlik duyguları uyandırır.

2. Benzer Renkler

Renk çarkında yan yana duran herhangi üç rengin kombinasyonu benzer bir renk uyumu olarak bilinir. Birincil, ikincil ve üçüncül renklerin yan yana durma sırası göz önüne alındığında bu renk şemaları benzerlerinden birinin karışımı olan bir renge sahip olacaktır. Tek renkli renk şemalarında olduğu gibi bu renk şemaları da uyumludur.

3. Akromatik

Genel olarak akromatik renkler tonlardan yoksundur bu yüzden renk çarkında bulunmazlar. Akromatik renkler siyah, beyaz ve aradaki tüm gri kombinasyonlarını ifade eder.

4. Tamamlayıcı

Tamamlayıcı renkler, renk çarkında birbirinin karşısında yer alan iki renk kullanılarak oluşturulur. Yalnızca birincil, ikincil ya da üçüncül renklerden oluşur. Kesinlikle bir kombinasyondan oluşmaz. Bu karşıt renkler oldukça zıttır. Tamamlayıcı renk şemaları son derece canlı ve etkileyici iç mekânlar yaratabilir.

5. Bölünmüş Tamamlayıcı

Üç renkten oluşan bölünmüş tamamlayıcı renkler, tamamlayıcı renk uyumlarının bir çeşididir. Bir renk seçip her iki yanında duran iki rengi ekleyerek bölünmüş bir tamamlayıcı renk şeması oluşturulur. Elde edilen renk şemaları çok daha çeşitlidir ve tamamlayıcı renk şemalarındakiler kadar cesur bir tasarım oluşturabilirler.

6. Üçlü

Renk çarkında birbirine eşit mesafede yer alan üç renk kullanılarak üçlü renk uyumu yakalanır. Seçilen renk kombinasyonlarına bakılmaksızın her seçim arasında üç renk olacaktır. Sonuç olarak üçlü renk uyumları yalnızca birincil, ikincil ve üçüncül renklerden olur. Bu renkler genellikle zıt ve canlı renk şemalarıdır.

7. Tetradik

Dikdörtgen ya da çift tamamlayıcı renk olarak da bilinen dörtlü renk, iki çift tamamlayıcı renk kullanılarak oluşturulur. Seçilen renklere göre dörtlü bir renk şeması iki ana renk ve iki ikincil renkten veya dört üçüncül renkten oluşur. Dolayısıyla dörtlü renk şemaları oldukça karmaşık olabilir.

8. Kare

Kare renk uyumu, dörtlü renk uyumu gibidir. İki çift tamamlayıcı renkten oluşur ve bir şemada dört renge sahiptir. Adını seçilen dört rengin renk çarkında bir kare oluşturmasından alır. Dörtlü renkten farklı olarak kare renk her zaman bir ana renk, bir ikincil ve iki üçüncül renk içermektir.

Dekorasyonda Renk Uyumunun Önemi

Bir iç tasarım şemasına başlarken temel renk ve renk uyumlarını bilinmesi önemlidir. Bu temel olmadan birlikte uyumsuz olan renklerle bir tasarım oluşturma riski vardır. Böyle bir durumda mobilya, aydınlatma ve aksesuar seçimleri ne kadar iyi olursa olsun, bir arada uyum sağlayamazlar.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Ev dekorasyonu, bireylerin ihtiyaçlarına uygun tasarlansa da kişisel tercihler iç tasarımı şekillendiren belirleyici öğeler arasındadır. Renkler ise yaşam alanlarında ve dış mekânlarda daha iyi bir uyum yaratmaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden dekorasyonda renk tercihinin doğru yapılması ve uyumlu renklerin kullanılması önemlidir. O halde dekorasyonda renk uyumu nasıl sağlanır göz atalım.

1. Denge sağlayın

Eğer evinizi yeniden dekore etmek veya ufak değişiklikler yapmak istiyorsanız mekânda yer alan renklerin hepsini gözden geçirebilirsiniz. Seçtiğiniz renkleri arasında bir denge sağlayarak istediğiniz gibi bir tarz yaratabilirsiniz. Dekorasyonda denge sağlamak için aşağıdaki detayları uygulayabilirsiniz.

 • Yaprak yeşili veya toprak kahvesini bir arada kullanarak güzel bir kombinasyon yaratabilirsiniz.
 • Birbiriyle zıt renkleri kullanarak şık bir tasarım elde edebilirsiniz.
 • Karışık renkleri bir arada kullanarak hoş bir görünüm yaratabilirsiniz.

2. Farklı renklere yer verin

Renk uyumu için ilk olarak evinizdeki eşyaları gruba ayırabilir ve renk seçimini buna göre yapabilirsiniz. Örneğin duvarlar için bir renk ve mobilyalarınız için farklı bir renk seçebilirsiniz. Elbette bu renklerin benzer alt tonlara sahip olması önemlidir.

3. Desen ve dokulardan yararlanın

Harika bir dekorasyona sahip olmak için renkleri doku ve desenlerle zenginleştirebilirsiniz. Örneğin oturma grubunuzun üzerindeki yastıklarla görsel bir akış oluşturabilirsiniz. Diğer yandan açık renklerin kullanıldığı iç dekorasyonlarda desenli ya da dokulu tablolar tercih edilebilir.

4. Renk oyunları yapın

Koyu ve açık renkleri harmanlayarak ferah görünen bir mekân elde edebilirsiniz. Parkeleriniz koyu renkse duvarlarınızı açık tonlarda boyayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir