Açık havada dinlenmek için teras evin içinde yakalayabileceğiniz en güzel alanlardan biri. Şehrin gürültüsünden, hayatın koşuşturmasından uzaklaşabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz terasınızı başarılı bir dekorasyon ile kendiniz için çok daha keyifli bir hale getirmeniz mümkün. Teras dekorasyonu için bilmeniz gereken her şeye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Teras Nedir ve Neden Teras Dekorasyonuna İhtiyacımız Var?

Teraslar genellikle ev sakinlerinin dış dünya ile irtibat kurabildiği, nefes alma alanı sağlayan ve dinlenme mekânı olarak kullanılan bir bölümdür. Terasa sahip olan evler günün koşuşturmasından sıyrılmak için bir fırsat sunduğundan dolayı sık sık tercih edilmektedir.

Etkili bir teras dekoru ile sizin için keyifli bir deneyim sunabilecek terasınızdan aldığınız keyfi maksimize edebilirsiniz. Teras dekorunuzu yaşam tarzınıza uygun olarak tasarlayabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken terasın size maksimum düzeyde konfor sağlaması ve sizi mutlu etmesidir. Terasınız büyük de olabilir küçük de önemli olan terasınızın boyutlarını da göz önüne alarak kendiniz için keyifli bir alan yaratmaktır. Başarılı bir dekoratörle çalışarak evinizin diğer alanlarından bile daha fazla vakit geçirebileceğiniz, yaz kış kullanabileceğiniz bir teras dekorasyonu yapmanız mümkündür.

Teras dekorunuz için minimalist, geleneksel, vintage, modern veya sentez dekorasyonlar kullanabilirsiniz. Sizi yansıtan tarza karar verdikten ve püf noktalara hâkim olduktan sonra dekorasyon daha kolay ve keyifli bir hale gelecektir.

Eğer minimalist tarzın sizi yansıttığını düşünüyorsanız ve teras dekorunuzda minimal bir tasarım istiyorsanız az sayıda mobilya kullanarak daha sakin ve dingin bir mekân oluşturmaya özen gösterin. Yeşil bitkiler kullanarak size huzur veren bir ortam elde edebilirsiniz. Eğer terasınızı yaz kış kullanmak isterseniz üst örtü veya çatı uygulaması yapabilirsiniz.

Modern bir dekorasyon için modern çizgilere sahip mobilyalar, orta sehpa veya masa tercih edin. Canlı renklere sahip özel aydınlatmalar kullanarak terasınızın modern dokusuna vurgu yapabilirsiniz.

Klasik bir dekorasyon için doğal malzemeleri ön plana çıkaran teras mobilyaları kullanın. Saksı çiçekleri, özel bir merkezi aydınlatma sistemleri tercih edebilirsiniz.

Vintage teras dekorasyonu için diğer dekorasyon modellerine kıyasla biraz daha zaman harcamalısınız. İdeal bir vintage dekorasyon için, teras ölçülerinizi ve mimari yapıyı göz önünde bulundurarak vintage tarzı yansıtan mobilyalar seçin. Böylelikle ideal görüntüyü elde etmeye bir adım daha yaklaşacaksınız. Eğer farklı özelliklerde vintage mobilyalar kullanmak istiyorsanız bir dekoratörden yardım almanızda fayda var. Aksi halde sonuç hayal ettiğiniz gibi olmayabilir.

Terasınızda bolca yeşil bitki kullanarak kendinize cennetten bir köşe yaratabilirsiniz. Yeşil sizi her zaman daha huzurlu ve dingin hissettirecektir.

Düşük Bütçeyle Teras Dekorasyonu Nasıl Olur?

Yılın en sıcak olduğu zamanlarda bu sıcaktan uzaklaşmak için evinizde kendinize bir alan yaratmanız mümkündür. Ayrıca bu dekorasyonu yapmak için çok büyük bütçeler ayırmanıza da gerek yok.

Terasınızı yenilemenin en basit ve uygun yollarından biri kumaşları değiştirmek olacaktır. Kilim, perde, battaniye gibi tekstil ürünlerini değiştirerek terasta bambaşka bir hava yakalayabilirsiniz. Desen, renk ve dokularda değişiklik yapmak hem düşük maliyetli bir tasarım yapabilir hem de zevkinize uygun bir teras dizayn edebilirisiniz.

Teras Dekorasyonu Nasıl Olur?

Söz konusu teras dekorasyonu olduğunda birkaç ipucu ile terasınızı kişisel ve keyifli bir alan haline getirebilirsiniz. 9 adımda ideal bir teras dekorasyonu nasıl olur, gelin beraber bakalım.

  1. Şeffaf Çatılar

Terasınızı yaz kış kullanmak için sağlam bir izolasyon şarttır. Bu izolasyonu sağlamak için şeffaf üst örtüler ve çatılar kullanabilirsiniz. Böylelikle gün ışığından da maksimum derecede yararlanabilirsiniz. Terasta yeşil bitkiler, yıllanmış bodur ağaçlarla hem terasta doğal bir atmosfer yakalarsanız hem de huzur verici bir ortam sağlarsınız.

  1. Tuğla Duvarları

Bulunduğunuz muhite uygun özelliklerde malzemeler kullanarak terasınızda zarafeti ön plana çıkarabilirsiniz. Koyu renkli oturma grupları, sandalyeler ve cam masalar tercih ederek keyifli anlarınıza eşlik edebilecek bir ortam oluşturabilirsiniz.

  1. Meyve Bahçesi

Tazelik ve güzelliğin sembolü olan bitkileri kullanmak için terastan daha elverişli bir ortam yoktur. Terasınızın büyüklüğü veya küçüklüğüne takılmadan yeşil dokunuşlar yapmak ortama bambaşka bir büyü katacaktır. Bitkileri farklı yüksekliklere konumlandırın. Farklı boylarda, renklerde ve tarzlarda saksılar tercih edin. Böylece terasınıza huzur katmanın yanında hareket de katmış olacaksınız.

  1. Güneş Koruması

Yaz güneşinin altında kalmak, keyifli bir teras deneyimi sunmayacaktır. Kendinizi güneşin etkilerinden korumak için pergolalar, tenteler veya güneş şemsiyeleri kullanarak bir koruma alanını oluşturun. Bunlara ek olarak kanvas perde kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Böylelikle hem ortamı serinletir hem de gölge sağlamış olursunuz.

  1. Teras Aydınlatması

Terasta kullanacağınız aydınlatmalar ile manzaranızın seyir zevkini üst düzeylere çıkarabilirsiniz. Işıklar, çelenkler, fenerler, mumlar ve zemin aydınlatmaları kullanarak eşsiz bir alan yaratabilirsiniz. Temiz, şık ve minimal bir aydınlatma tercih edin. En elverişli aydınlatmayı tercih ederek bu sayede daha sıcak ve rahat bir ortam elde edebilirsiniz.

  1. Mobilya Seçimi

Terasınızın en öne çıkan parçalarından biri olan mobilyalar, ortama kişilik katmanın ve tarzınızı ortaya koymanın en kolay yollarından biridir. Tarzınızı belirleyin ve buna uygun mobilyalar tercih edin. Terasınızın boyutlarını da göz önünde bulundurun. Hareket alanınızın kısıtlanacağı ya da büyük terasınızda kendini belli etmeyen mobilyalar tercih etmek istemezsiniz. Mobilyalarınızın renk, doku ve desenleriyle terasınıza bambaşka bir hava katmanız mümkündür.

  1. Özel Köşeler

Terasınızda sakinlik ve dinginliğin ön planda olduğu bir köşe tasarlayın. Böylelikle günün yorgunluğunu ardınızda bırakabilir ve kendinize odaklanabilirsiniz. Kişisel zevklerinizi göz önünde bulundurun ve zaman geçirmekten keyif alacağınız bir alan yaratın.

  1. Teras Duvar Dekorasyonu

Kitap okuma köşesi, müzik çalışmak için bir alan, dinlenmek için mekân ve daha nicesi için teras, süslenmiş duvarlarla çok daha cazip ve rahatlatıcı bir hal alabilir. Teras duvarınızı saksı bitkileri, basit raflar, duvara yayılabilene veya tırmanıcı bitkilerle donatabilirsiniz. Bol yeşillikli teras duvarınızı bitkilerinizi ön plana çıkaracak ahşap veya bambu veranda mobilyaları ile kombinleyerek uyumlu bir görsel elde etmeniz mümkündür. Basit ve yeşil bir teras dizayn etmek istiyorsanız bu fikir tam size göre.

  1. Ahşap Doğallığı

 Terasınızda doğallığın ön plana çıkmasını istiyorsanız ahşabın doğallığından yararlanabilirsiniz. Ahşap seçiminde açık hava şartlarına dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz. Böylece daha uzun ömürlü kullanım elde etmiş olacaksınız. Terasınızın doğallığını ön plana çıkaran ahşaplarınızı palmiyeler ile kombinleyerek tropik bir yaşam alanı elde etmek ve görselliği pekiştirmeniz de mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir