Yeni bir eve ya da ofise taşınırken ya da mevcut dekorasyonumuz için değişim vakti geldiyse yenilikçi dekorasyon fikirlerinden ilham almak ve bu fikirleri kendi stilimize uyarlayarak içimizi açacak, içerisinde mutlu vakit geçirmemizi sağlayacak bir mekân tasarlamak isteriz. Her dönem farklı trendlerin öne çıktığı dekorasyon stillerinde sürdürülebilir bir tasarım yaratarak zamansız bir mekân yaratmak, asıl amaçlardan biri olmalıdır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; doğal stilin hâkim olacağı bir mekânda ahşap ya da tuğla panel kullanımı, dekorasyonda zamansızlığı yakalamayı sağlarken doğallığı da en iyi şekilde tamamlayacaktır.

Yenilikçi Dekorasyon Fikirleri Nedir?

Yenilikçi dekorasyon fikirlerinden ilham alarak dekorasyon stilinize yön vermek, tek başına yeterli olmayacaktır. Harekete geçmeden önce dekore edeceğiniz mekânın büyüklüğü, aldığı ışık miktarı, kullanım amacı ve hepsinden önemlisi sizin bu mekânı nasıl görmek istediğiniz gibi konulara açıklık getirmelisiniz. Sonrasında da zevkinize uyumlu olan yenilikçi fikirlerden yola çıkarak kendi zevkinize göre bir mekân yaratabilirsiniz. Günümüz dekorasyon trendlerinde sadelik, doğal dokular, aydınlık mekanlar ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla günümüzde dekorasyon stillerinde sıklıkla ahşap, keten, hazeran, bambu, hasır kullanımını ve bu materyallerin mermer ya da cam ile kombinasyonlarını da görüyoruz. Bu anlamda dekorasyonda geriye dönüş olduğunu söylemek mümkün. Yani geçmişte dekorasyon trendleri içerisine girmiş olan doğal dokuların kullanımı, günümüz şartlarına göre yeniden gündemde.  Özellikle günümüzde evlerin standardize edilmiş ebatlarını düşünürsek küçük alanlarda da bu dekorasyon stilinin kullanılması oldukça keyifli görünüyor. Aydınlık ve huzurlu bir görünüm elde edebildiğimiz doğal doku hakimiyeti olan dekorasyon stilleri, küçük alanlar için bir avantaj iken büyük mekanlar içinse konforlu bir tasarım tarzını ifade ediyor.

Pratik ve Yenilikçi Dekorasyon Fikirleri İpuçları

Çoğu kişinin dekorasyondan beklentisi, zevkine uyumlu olacak şekilde yenilikçi ve yıllar boyunca seveceği bir alan tasarlamaktır. Bunu yaparken o alanda geçirilecek süre mutlaka düşünülmeli ve pratik, yenilikçi dekorasyon fikirlerinden faydalanarak zaman içerisinde dönüştürülebilirliği de plana dahil etmek gerekir. Dekorasyon ile bir mekâna dilediğiniz duyguyu katabilirsiniz. Özellikle yenilikçi dekorasyon fikirleriyle romantik, neşeli, huzurlu, cesur ve hatta güçlü bir mekân tasarlamak bile mümkün. Elbette her şeyden önce ne istediğinize karar vermeli ve sonrasında buna uyumlanacak trendlerden ilham almak için işe koyulmalısınız. Peki bir mekânı hem sürdürülebilir ve dönüştürülebilir hem kişisel zevklere uyumlu hem de duygu verilebilecek şekilde nasıl dekore edebilirsiniz? Cevap, soru kadar karmaşık değil! Duvar panelleri ve/veya aksesuarları, yenilikçi mobilya tasarımları, aydınlatma seçimi, bitki ve ayna kullanımı, sanatsal dokunuşlar gibi pek çok küçük ama etkili detaydan yararlanarak bütün bunları yapmanız mümkün!

1. Duvar Süslemeleri

Yenilikçi dekorasyon fikirlerinin başında duvar süslemeleri geliyor. Mekânın genel tasarım dili ile uyumlanacak şekilde seçeceğiniz duvar panelleri, süslemeleri ya da aksesuarları ile tamamlayıcı etkili bir dokunuş yapabilirsiniz. Ahşap bir duvar paneli önünde keten kaplamaya sahip bir köşe koltuk ve bambu saksılar içerisinde bitki kullanımı olan bir oturma alanı sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Peki ya tamamı düz renk olan duvarlardan birinde İskandinav tarzı bir çizim ve renklendirme üzerine asacağınız birkaç ahşap çerçeve ile mekâna sıcacık bir hava katabileceğinizi söylesek ne dersiniz? Bu iki pratik örnek fikirden de anlaşılacağı üzere duvarlarınızda yapacağınız küçük değişiklikler, mekânda yaratılacak atmosfer için son derece etkili olabiliyor.

2. Yenilikçi Mobilya Tasarımı

Yenilikçi moda tasarımı, özellikle küçük evlerde minimal dekorasyon stilinde öne çıkıyor. Kolay kuruluma sahip yaratıcı ve birden fazla işlevi olan mobilyalar, alandan tasarruf etmeyi sağlarken mekânın estetik algısını bozmadan dekoratif çözümler sunmuş oluyor. Yatak olarak kullanabilen kanepeler, ihtiyaç anında kullanım için açılabilir masalar, dolap görünümlü yataklar, büyük bir yemek masası alternatifi sağlayan orta sehpalar gibi seçimlerle dekore ettiğiniz alanın atmosferini koruyarak ihtiyacınız olan alanı da elde etmenizi sağlar. Yalnızca eşyalara ait hissiyatı yaratan mekanların dekoratif olması neredeyse imkansızdır. Dekoratif, ferah ve aynı zamanda konforlu alanlar yaratmak için yenilikçi ve işlevsel mobilyalardan yararlanmak nokta atışı bir tercih olacaktır.

3. Aydınlatma

Yenilikçi dekorasyon fikirlerinde aydınlatmanın önemi büyük. Dekorasyonun ruhu, mekânın konsepti ve verdiği his direkt olarak aydınlatma ile ilişkilidir. Aydınlatmada hâkim olan renk, ışık yoğunluğu ve tercih edilen aydınlatma sistemleri dekore ettiğiniz mekânın atmosferini tamamen değiştirme etkisine sahiptir. Dinlendirici ve samimi bir atmosfer için aydınlatmada gün ışığı rengi tercih edilmelidir. Mekânın genel konseptine uygun olacak şekilde seçilecek olan avizelerin yanı sıra abajur ve apliklerde mutlaka aydınlatmaya eşlik ettiğinde spesifik olarak aydınlatmak istenen alanlarda da bir konsept yaratılabilir.

4. Minimalist Dekorasyon

Sade, sakin, düzenli ve ferah bir mekânda vakit geçirmek herkes için keyiflidir. Bilinç düzeyinde farkında olmasak bile böyle mekanlar, mental olarak dinlendirici etkiye sahiptir. Minimalist dekorasyon, en basit ifadesiyle açık renk mobilyaların pastel renk kombinasyonları ile kullanıldığı bir konsepti içerir. İşlevsel mobilyalar, pastel tonlarda duvar renkleri ve duvar süslemeleri, açık renk kombinasyonlarının ve doğal dokuların öne çıktığı tekstil ürünleri ile dekorasyonda minimalizm konsepti oluşturabilirsiniz. Dekore ettiğiniz mekânın dinlendirici bir atmosfere sahip olmasını istiyor ve eşyalar yerine ferahlığa alan açmak istiyorsanız minimalist dekorasyon tam size göre!

5. Doğal ve Geri Dönüşümlü Malzemeler

Son günlerde dekorasyonda sürdürülebilirlik trendinin de oldukça ön planda olduğunu söylemek mümkün. Doğal, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı ile evinizi, odanızı ya da ofisinizi dekore ederek sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilir, yenilikçi konseptler yaratabilirsiniz. Örneğin; bir cam şişenin içerisine yerleştireceğiniz led ışıklar ile harika bir abajura, hasır ya da jüt ip ile kapladığınız bir kavanozunuz ile dekoratif bir vazoya ve ahşap paletler üzerine seçtiğiniz konforlu bir minderle ile hoş bir kanepeye sahip olabilirsiniz.

6. Teknolojik Dekorasyon

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde yenilikçi dekorasyon fikirlerinde teknolojik konseptleri es geçmek elbette mümkün değil. Akıllı ev sistemi, interaktif aydınlatma sistemleri, dokunmatik ekranlar gibi öğeler dekorasyonda estetik olarak beğenilmesinin yanında işlevsellik bakımından da öne çıkıyor. Akıllı aydınlatma sistemleri ile mekânın konseptini tamamlayarak doğru bir aydınlatma sağlamak iyi bir fikir olabilir.

7. Rahatlamak için Boş Alanlar

Dekorasyon, eşyalarla sağlanan bir şey olsa da fazla eşya ile her şeyin kabusa dönüşebildiği ince bir çizgiye sahip. Fazla eşya kullanımı, her dekorasyon stilinde estetik algıdan uzaklaştırarak mekânın atmosferini negatif etkiler. İhtiyaç dışındaki eşyalardan kurtularak evinizde boş alanlar yaratmak hem göz zevkinize hem de ruh halinize iyi gelir. Boş bir alan değerlendirmesi yapacağınız zaman ise bir bitki, bir minder ve bir sehpa ile keyifli bir okuma ya da dinlenme alanı oluşturabileceğinizi hatırlayın. Böylece dağınıklık hissi olmayan, eşyaların üzerinize gelmediği bir ortamda keyifle vakit geçirebilirsiniz.

8. Daha Fazla Bitkilendirme

Yeşil rengin zihnimizde bulduğu karşılık, tazelik ve dinginlik. Dekorasyon planınıza mutlaka bitki dahil etmeli, alan yeterliliğince mümkünse çoğaltmalısınız. Doğada ne kadar iyi hissettiğinizi hatırlayın ve doğa ile kendinizi çevrelemenin size ne kadar iyi gelebileceğini hayal edin. Daha fazla bitki kullanımı ile mekânın atmosferi değişecek bu sayede mental olarak dinlendiğinizi hissedeceksiniz. O halde salonunuz, balkonunuz, bahçeniz ya da yatak odanız için uygun olabilecek bitkileri seçmeye başlayabilirsiniz!

9. Ayna Kullanımı

Dekorasyonda ayna kullanımı, her dönemin vazgeçilmezi olduğu gibi yenilikçi dekorasyon fikirlerinin de olmazsa olmazıdır. Mekâna derinlik katmak, aydınlatma konseptleri ile ışığı yansıtmak için en iyi seçenektir. İşlevi dışında estetik tasarımı böyle etkili şekilde besleyen başka bir obje daha bulmak oldukça zor. Aynaların doğru yerleşimi ve etkin kullanımı ile küçük mekanlar olduğundan daha büyük görünerek ortama ferah bir atmosfer sağlanabilir. Evinizde hiç değerlendiremediğiniz alanlar için ideal olabilecek seçim, genel konsepte uygun bir aynadır. Yer kaplamamasıyla, derinlik katmasıyla ve doğru ışıkla birleştiğinde sağladığı atmosfer ile işlevsiz olan her alana tamamen hayat verebilirsiniz. Uygun alanlarda mümkün olduğunca büyük boy aynaları ya da duvar aynaları ve bir konsept oluşturduğunuz duvarlarınızda ise kombin yapacağınız küçük aynalar ile dekorasyonunuza etkili dokunuşu yapabilirsiniz.

10. Sanatsal Dekorasyon

Yenilikçi dekorasyon fikirlerinde sonuncu maddemiz sanatsal dekorasyon. Dekorasyona özgün bir dokunuş katmanın en iyi yolu, sanattan ilham almak ve sanata alan açmaktır. Heykel ve/veya resim koleksiyonları, seramik objeler, sanatsal fotoğraflar mekanına atmosferini direkt olarak değiştirecektir. Elbette aynı zamanda dekore ettiğiniz mekânın sizin zevkinizden özenle seçilmiş parçalara ev sahipliği yapıyor olması, kişisellik kattığınız bir alan olması, o ortamda mutlu vakit geçirmenizde etkin rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir