Yemek odası, genellikle daha az mobilyaya ihtiyaç duyulan bir alan olduğundan evin en kolay dekore edilen odalarından biridir. Herkes tarafından bilinen bir gerçek ise yemek odası tasarımından beklenen ihtiyacınızı karşılayan bir masa ve rahat koltukların olması gerektiği.

Yemek odanızın rahat, stil sahibi ve başarılı bir tasarıma sahip olması için bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Geleneksel Yemek Odası Tasarımı Nedir?

Geleneksel yemek odası denilince akla ilk gelen resmi bir tasarımda olmasıdır. Eğer yemek odası için ayırabileceğiniz ekstra bir odanız varsa geleneksel yemek odası tasarımı güzel bir tercih olacaktır. Böylece evin diğer odaları daha kişisel ve günlük kullanıma uygunken yemek odası daha derli toplu ve resmi bir alan olarak kalır. Geleneksel yemek odası tasarımı için ağır ahşap masa ve sandalyeler tercih etmek, sofranın önemli bir parçası olan sofra takımlarında kaliteden ödün vermemek tasarımınızı öne çıkarır. Eğer cesur bir tercih yapmak isterseniz seçiminizi aydınlatmadan yana kullanabilirsiniz. Geleneksel yemek odası tasarımında tercih edeceğiniz etkili bir aydınlatma daha etkili bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Modern Minimalist Tarzda Yemek Odası Nedir?

Minimalizm akılda direkt sıkıcı sıfatıyla bağdaşmasına rağmen, minimalist tarza dekore edeceğiniz bir yemek odası size keyifli bir deneyim sunacaktır. Keskin hatlara sahip, temiz bir zemin yemek odası tasarımınızı zarif ve sade kılar. Odanın odak noktası olan yemek masası ve sandalyeleri estetik seçmeye özen gösterin. Minimal, temiz bir oda kullanacağınız diğer objeleri ön plana çıkarak bir tuval işlevi görür. Aydınlatma olarak kullanacağınız sarkıtlı bir aydınlatma, minimal yemek odası tasarımınıza rahatlık katar. Bu noktada önemli olan aydınlatmayı nasıl kullanacağınız konusunda akıllıca davranmak olmalıdır. Minimalizmle iyi uyum sağlayan renklerin başında siyah gelir. Sandalyeleri siyah renkte tercih etmeniz, sade duvarlarınızla mükemmel bir uyum yakalar. Uzun siyah veya benzer formda sandalyeler kullanarak odanızı daha büyük ve ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Modern Tarzda Yemek Odası Tasarımı İpuçları

Modern tarzda yemek odası tasarımınız için renkten mobilyaya kadar dikkat etmeniz gereken tüm ipuçlarını aşağıda değineceğimiz on adımla öğrenebilirsiniz.

  1. Odanın İşlevini Belirleyin

Yemek odası dekorasyonuna sıfırdan başlayacaksanız renge veya desene karar vermeden önce odanın işlevini belirlemeye odaklanın. Yemek odası sizin için sıradan aile yemekleri yemek için tasarlanmış bir oda mı, yoksa arkadaşlarla uzun uzun masa başı sohbetleri yapmak istediğiniz, partileyebileceğiniz bir alan mı olmalı? Yemek alanı olarak kullanmanın yanında çalışma alanı olarak da kullanmanız gerekecek mi, kaç kişilik bir oturma alanına ihtiyacınız olacak? Samimi ve rahat bir ortam mı yaratmak istersiniz, şık ve zarif bir ortam mı? Yemek odası kim tarafından nasıl ve ne zaman kullanılacak?

Tüm bu soruların cevabı, sizin seçeceğiniz mobilyayı, renk şemasını ve düzeni dahi etkileyecek. Eğer nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız beğendiğiniz resimleri kaydedin veya dergileri kurcalayın. Sevdiğiniz, sıkça gittiğiniz restoran ve barların tasarımlarından ilham alın. Böylece kafanızda yavaş yavaş bir şema oluşacağını göreceksiniz.

Izen Mimarlık’tan Brenda Izen’in müşterilerine sorduğu ilk soru yemek odasını ne sıklıkta kullandıkları, genellikle kaç kişilik bir masa öngördükleri ve nasıl yemekler hazırlayacakları. Hazırlayacakları sofralar daha resmi mi olacak, açık büfe tarzında mı olacak?

Brenda Izen’e göre bu soruların cevapları odanın büyüklüğünü ve oranları belirleyecek. Eğer masanın genişlemesine ihtiyaç duyulacaksa oda bitişiklikleri ona göre belirlenir. Brenda Izen aldığı cevaplarla mekânın genel görünümü, hissi ve ana vurgularını belirliyor.

Planlamaya başlamadan bu sorulara yanıt aramalısınız. Böylece alanı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  1. Samimi Bir Ortam Yaratın

Sosyal toplantılarda konuk zamanının çoğunu genellikle yemek odasında geçirir. Konuklarınızı sohbete teşvik etmek için iyi dekore edilmiş bir yemek odasının çok faydası olacaktır. Bunun için alanın gürültülü olmamasına ve çok fazla dikkat dağıtıcı unsur bulundurmamasına özen gösterin.

Chimera Interiors, yemek odasını evin diğer bölümlerinden ayırmak için büyük yüzer ekranlar kullanıyor. Böylelikle açık alanlar birbirinden ayrılmış oluyor ve bu alanlar çerçeveleniyor.

  1. Cesur Davranın

Yemek odaları, en lezzetleri anlıları yarattığımız ve paylaştığımız alanlardır. Bu alanları cesur tercihlerle daha tarz sahibi alanlar haline getirin. Yemek yaparken gösterdiğiniz o cesur tutumu tasarımınıza da yansıtın ve deneyimi üst düzeylere taşıyın.

  1. Tasarımı Kullanışlı Hale Getirin

Yemek odası size ve ihtiyaçlarınıza hizmet etmelidir. Bu nedenle odanın amacını gözeterek dekore etmeniz gerekir. Yemek odanızdan beklentilerinize karar verin ve doğru soruları sorun. Bu sorulara verdiğiniz cevaplar, sizin için en uygun tasarımı seçmekte kılavuz görevi görecektir.

  1. Renkler ve Dokuları İyi Seçin

Alanı tamamen değiştirmek iyi seçilmiş renkler ve dokularla mümkün. Duvarlar, kullanacağınız cesur renkler veya duvar kaplamaları seçiminiz için mükemmel tuvallerdir. Creative Tonic’in kreatif direktörü ve müdürü Courtnay Tartt Elias, yemek odanızın diğer yemek odalarından sıyrılması için geleneksel renk paletinin çağdaş bir şekilde yan yana getirmeyi öneriyor.

Eberlin ise zemin, masa ve tavanda ilginç dokular ve yüzeyler yaratma fırsatını iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Ona göre bakışlar genellikle zemin, masa ve tavanda buluştuğu için bu alanların süslenmesi gerekiyor.

  1. Duvar Kâğıdı veya Desen Ekleyin

Yemek odası tasarımında kullanacağınız duvar kâğıdı ve desenlerle renk ve dokuyu kolaylıkla bir araya getirebilirsiniz. Parlak renkler ve baskılar kullanmaktan kaçınmayın. Rockett St George’un size tavsiyesi; “Güzel bir duvar kâğıdı veya duvar resmi her zaman harika bir fikirdir.”

Duvar kağıtları anında renk ve desen vuruşu sunar. Atmosferin havasını değiştirmek, canlandırmak ve sizi bambaşka yerlere götürmek konusunda duvar kağıtları oldukça etkili bir seçim olacaktır. Eğer yemek odasının tasarımında duvar kâğıdı kullanacaksanız cesur tercihler yapmalısınız. Güzel ve cesur bir duvar kâğıdı seçerek sohbeti canlandırabilir, akşam yemekleri ve partiler için eşsiz bir zemin oluşturabilirsiniz. Ayrıca duvar kâğıdı ve desenlerin gücünü kullanarak sıradan bir aile yemeği için dahi özel bir gün havası katabilirsiniz.

  1. Mobilyalarınızı İyi Seçin

Yemek odanızın en önemli bileşenleri yemek masası ve sandalyeleridir. Odanıza en uygun yemek masası ve sandalyeleri seçmek için işi aceleye getirmeyin. En uygun mobilyayı seçmek için daha önce de üzerinde durduğumuz soruları kendinize sorun ve cevaplarınıza en uygun mobilyayı edinin.

Odanızın boyutuna göre mobilya aldığınızdan emin olun. Nispeten küçük bir odaya hareket alanınızı kısıtlayacak bir mobilya tercih etmek sizin için zorlayıcı olabilir. Ya da bunun aksine geniş odanızda kendisini belli etmeyen bir mobilya seçmek, odanızın en önemli elementlerini sergilemek için uygun bir seçim olmaz.

  1. Düzeni İyi Oturtun

Söz konusu yemek odasının tasarımı olduğunda yemek masası ve sandalyeleri konumlandırmak için genellikle standart modeller akla gelse de standardın dışına çıkmak mümkün. Önemli olan odanın boyutu, görünüşünü ve mobilyalarınızı dikkate alarak bir düzen oturtmaktır.

Eğer küçük bir yemek odanız varsa yemek alnını bir köşeye yerleştirerek hareket alanınızı genişletebilirsiniz. Böylelikle ikinci bir oturma alanı eklemek için yeriniz olur.

Eğer büyük bir yemek odanız varsa masanızı odanın ortasına konumlandırın ve kenarları sofra düzeninde kullanacağınız eşyaları depolayabileceğiniz raflar veya konsollarla değerlendirin. Emily Henderson yemek odası düzeni için, yemek odasında yeterli alanınız varsa büyük mobilya parçaları arasında en az 18 ila 24 inç olacak şekilde, en uygunu ise 30 ila 36 inç arası olacak şekilde bir geçit mesafesi bırakmanızı öneriyor.

  1. Doğru Aydınlatmaları Kullanın

Tercih edeceğiniz güzel aydınlatma armatürleri ile sıradan bir yemek odasını eşsiz bir tasarıma dönüştürebilirsiniz. İç Mimar Paula Grace Halewski aydınlatma ile odanın bir araya geldiğine ve bir bütünlük kazandığına inanıyor.

Eberlin’e göre de aydınlatma en önemli unsurlardan biridir. Doğru aydınlatma ile ağırlayacağınız konukların yüzlerinde oluşabilecek koyu gölgeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Sandalyelerin üzerine doğrudan ve yukardan aydınlatma kullanmaktan uzak durmalısınız. En uygun mesafe avizelerin alçak konumlandırılması ve masanın 28 ila 34 inç yukarısında olmasıdır. Göz seviyesinde çok sayıda aydınlatma kullanın. Duvar pulları kullanarak duvarda kullandığınız dekorların çevresinde hoş bir aydınlık yakalayabilirsiniz.

  1. Biraz Kişilik Katın

Başarılı bir yemek odası dekorasyonu kalıcı bir izlenim bırakmanın yanı sıra konuklarda sohbet isteği uyandırmalı ev sahibiyle alakalı bir izlenim bırakmalı, kişiliğini göstermelidir. Kişiselleştirmiş bir deneyim sunmak için renk paleti, sanat eseri veya aksesuar kullanımı iyi bir tercih olacaktır. İç mimar Jennifer Fisher’in de dediği gibi “Eşsiz alanınızı yaratırken hobilerinizi veya ilgi alanlarınızı bir rehber olarak kullanın.’’

Jennifer Fisher’i destekleyen Eberlein’e göre de mümkünse estetik bağlantılar ve kişisel referanslar kurulmalıdır. Yemek odası tasarımı için kullanılan renkler sahibin kimliği ile alakalı önemli ipuçları verir. Bu nedenle tasarıma biraz kişilik katmak yerinde bir karar olabilir. Yemek odası tasarımında kimliğinizden parçalara yer vererek en iyi tasarıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir