Evinizin dekorasyonunu hem son dönemlerdeki modern anlayışa uygun olmasını hem de doğallıktan yana olmasını mı istiyorsunuz? Sıradanlıktan çıkıp özgün bir stil dekorasyon mu arıyorsunuz? İşte country stili tam size göre. Country dekorasyonda amaç sadelik, rahatlıktır. Aynı zamanda modern bir ambiyansa sahip olduğu gibi çiçekler, kareli ekoseler de geleneksel bir stili anımsatmaktadır. Bunların dışında seçeceğiniz pastel, sade ve mat tonlar ile evinizde ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Tabiatın eşsiz yansımalarını evinize taşıyarak daha farklı bir stilde dekore edebilirsiniz. Country tarzı yalnızca mobilya üzerinde değil duvar kaplama panelleri, perdeler, halı, battaniyeler, çerçevelerle beraber bir bütün olarak harika bir atmosfer oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra country tarzı dekorasyon, bünyesinde çeşitlilik gösterebiliyor. American country stilinde mobilyalar daha büyük karşımıza çıkarken İngiliz country tarzında bu durum ince oymalı ve daha zarif görüntüsüyle kendini gösterir bulur. Fransız country tarzı da romantik bir hava oluşturur.

Country Tarzı Nedir?

Country Tarzı Nedir?

Country Tarzı Nedir?

Pastel renklerin dikkat çektiği, eskitme mobilyaların yeniden kullanıldığı, doğal esintiler taşıyan ve yöresel çizgilerle donatılmış ev dekorasyonuna country tarzı denir. Genellikle sıradanlıktan bunalmış kişiler için iyi bir seçenek olan country stili, doğanın muhteşemliğinin evlerdeki bir yansıması gibidir.

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country ev dekorasyonunda doğal objelerin kullanımı ve ambiyans oluşturma oldukça önemlidir. Country ev aksesuarlarında göze çarpan ürünler; çiçekler, renkli objeler, sepetler ve tüylü halılardır. Country dekorasyona sahip evler yöresel bir atmosferle modernliği bir araya getirmektir. Bu tarz sayesinde evler hem eski köy evlerindeki gibi hissettirecek hem de modern bir görünüme sahip olacaktır. Bu tarzı uygulamak oldukça kolaydır. Öncelikle metal parçalar bu dekorasyon tarzına göre değildir. Metal eşyalar yerine mobilyalarda ahşap tercih etmek bu dekorasyonun vazgeçilmezleri arasındadır. Kumaş olarak da çiçekli ya da kareli desenler seçilebilir. Perde tercihinde de açık renkler ön plandadır. Ayrıca aksesuar olarak karşımıza çıkan sepetler, pastel renkli ürünler, battaniyeler, tüylü halılar veya örtüler de ilk tercih edilen materyaller arasındadır. Halı seçimi evin genel durumuna uygun olarak seçilmelidir. Ama öncelik yine açık renkten yana olmalıdır. Ayrıca koltuklarda ağaç kullanılmıyorsa kalın kumaş açık renkli bir koltuk tercih edilebilir. Bunların yanı sıra çiçekli yastıklar da bu dekorasyonda oldukça fazla kullanılmaktadır. Country tarzda vintage mobilyalarda karşımıza çıkar. Yatak odası mobilyasında komodin de uygulanacak vintage tarz, oturma odasında masada tercih edilebilir.

Country Tarzı Dekorasyon Fikirleri

Country Tarzı Mutfak

Country Tarzı Mutfak

Country Tarzı Mutfak

En çok zaman geçirdiğimiz alanlardan biri olan mutfak, dekorasyonda önemli bir alanı oluşturur. Zamanımızın önemli bir kısmını burada değerlendirdiğimiz için hem samimi olmalı hem de huzur vermelidir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Tabi ki mutfağımızın dekorasyonu country tarzı ile dekore ederek. Bu samimi dekorasyon için size önerimiz country stili bir mutfak dekorasyonunu denemenizdir. O halde bu dekorasyon tarzında sıkça rastlanan eskitme mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu tip mobilyalar son dönemlere göre biraz daha modernize edilmiştir. Bu dekorasyon tarzında mutfağınızda metal eşyalardan uzak durmanızı öneririz. Mutfak dolaplarınızı ahşaptan yana kullanarak estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. İnce dokunuşlar sizin için önemliyse bu dekorasyona bütünlük sağlayacak mutfak dolaplarınızın kulplarını da seçerken dikkat etmelisiniz. Ayrıca açık raf kullanımız ile harika bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Bütünlük sağlayacak floral desenli perdeler ya da açık tonlarda perde kullanarak bu country dekorasyonu hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Mutfağınızı dekore ederken kullanacağınız hasır sepetler, bakır çömlekler ve testiler gibi seramikten yapılan eşyaları kullanarak country stiline ayrı bir hava katabilirsiniz.

Country Tarzı Yatak Odası

Country Tarzı Yatak Odası

Country Tarzı Yatak Odası

Yatak odası dekorasyonu için dokuma kumaşları kullanmanızı tavsiye ederiz. Pamuklu, keten, yün gibi kumaşlar mobilyalarınızı daha işlevsel hale getirmektedir. Vintage aksesuarlar ve eşyalar da bu tarz için oldukça elverişli ürünlerdir. Ancak bu aksesuarların sade olmasına dikkat etmeniz gerekir. Uzun mumlar, kuş kafesleri, çizgili ve ekose desenli dantel örgüler de harika alternatiflerdir. Bu aksesuarların dışında topraktan yapılan dekoratif objeleri kullanarak yatak odanızdaki country tarzını renklendirebilirsiniz. Country dekorasyon tarzında mobilyalar çoğunlukla eskitmedir. Beyaz veya açık krem rengi en çok tercih edilenler arasındadır. Aynı zamanda yatak odalarında nevresim olarak dantel detaylı pudra bir kumaş kullanıldığında oldukça güzel ve country tarzına göre bir dekorasyon olacaktır. Ayrıca aksesuar olarak da vazolar ve tablolar da tercih edilmektedir. Yatak odasında kullanacağınız perdeler, size doğayı yansıtmalıdır. Çiçekler, kuşlar, deniz temalı desenlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Fakat bütün bunlar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Nevresim takımları da country tarzına uygun olmalı. Perdelerde olduğu gibi nevresimlerde de birbirini tamamlayan ürünler seçilmelidir.

Country Tarzı Salon

Country Tarzı Salon

Country Tarzı Salon

Country tarzı salon oluştururken mobilya seçiminde metal kullanılmamalıdır. Ahşap, ağaç türleri ön planda tutulmaktadır ve bu ağaç türlerinin çeşitleri bulunur. En çok tercih edilenler arasında kestane, meşe ve kayın ceviz ağacı karşımıza çıkmaktadır. Bu ağaç türlerinde açık tonları seçerek country tarzdan fazla uzaklaşılmamalıdır. Country dekorasyon kişiyi rahatlatan bir stil olduğundan açık tonlar, pastel ve sıcak renkler tercih edilmesi önemlidir. Ağaç dalı, ekoseden kullanılan kumaşlı mobilyaların dışında açık renklerdeki perdeler, tüylü halılar, vazolar ve koltuklarla uyum sağlayacak çiçekli yastıklar kullanılabilir. Bu bütünlük size huzur verirken evinizin çok daha modern ve geleneksel görüntü elde etmesini sağlayacaktır.country tarzi salon

Country Tarzı Banyo

Country Tarzı Banyo

Country Tarzı Banyo

Banyoda country bir hava yaratmak için ahşap dolaplar tercih edebilirsiniz. Buna istinaden banyo seramiklerinde renkli çiçek desenli ürünler seçmek, bu dekorasyonu canlandıran bir yaklaşım olabilir.  Dilerseniz bazı duvarları açık pembeye boyayarak dikkat çekici bir ortam oluşturabilirsiniz. Banyo dekorasyonunda kullanacağınız aydınlatma ürünlerinin nostaljik bir hava katması oldukça önemlidir. Halat detaylı objelerle beraber nostaljik kumaşlar ile dizayn edilmiş aydınlatma ürünlerine de yer verebilirsiniz. Çiçek desenli aksesuarlar, hasır sepetler dekorasyonunuzu renklendirecek yardımcı ürünlerdir. Duşa kabin seçiminde ise şeffaf camlı ve çiçek desenli ürünleri kullanabilirsiniz. Duşa kabini yenilemeye gerek duymuyorsanız çiçek desenli yapışkanlı folyolar ile banyo dekorasyonu canlandırabilirsiniz. Zeminlerde parke görünümlü country banyo fayanslarını tercih edebilir ve yine çiçek desenli ürünleri de banyonuza uygulayabilirsiniz. Banyo paspası olarak bu dekorasyon tarzının renk paletine göre tek renk veya renk geçişli ürünleri kullanabilirsiniz.

Country Tarzı Dekorasyonda Aydınlatma

Bu stilin en önemli özelliklerinden biri de atmosferi tamamlayan hasır sarkıt lambalardır. Hasırdan ya da halattan yapılan farklı sarkıt lambaları dekorasyonunuza dâhil edebilirsiniz. Modern ve doğayla bütünleşmiş bir dekorasyon anlayışı olan country stilinin dikkat çeken ürünlerinden biri olan sarkıt lambalar bulunduğu ortamda hoş bir hava yaratacaktır. Günümüzde yalnızca country stilin hâkim olduğu alanlarda değil endüstriyel tasarımlarda da çokça yer alan hasırdan, ağaçtan tasarlanan göz alıcı lambalarla her yerde karşılaşmak mümkün. Bunun yanı sıra ahşap lambaderler de bu tarzın tercih edilen ürünleri arasındadır. Evinizde romantizmi hissettirecek bir dekorasyon oluşturmak için çiçek desenli abajurlar veya aplikler de tercih edebilirsiniz. Alışveriş yaparken dikkatinizi çeken eskitme eşyaları, dekorasyonunuz için incelemeniz faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir