Söz konusu dekorasyon olduğunda ahşap kullanımı hem şık hem de basit olması dolayısıyla en çok tercih edilen materyallerden biridir. Ahşap dekorasyonu, zamansız ve modern bir seçim olacaktır. Mobilyalardan ünitelere, aksesuarlardan ahşap duvar paneline kadar her alanda tercih edilebilir.  Atmosferin genel yapısına uygun ahşap kullanarak mekânda bir bütünlük ve uyum sağlanabilir.

Ahşap Dekorasyon Nedir?

Kullanıldığı ortama sıcak, özgün ve doğal bir görünüm katan ahşap, aradan geçen zamana rağmen hala popülerliğini koruyan bir tercihtir. Köklü bir değişikliğe ihtiyaç duymadan, ufak dekoratif ürünlerle ortama zarafet ve sıcaklık katabileceğiniz bir dekorasyon türü olmasının yanında kullanımı rahat ve dayanıklı bir üründür. Mekânda baskın olan stilin ahşap ile uyum sağlamayacağı düşüncesindeyseniz yalnızca mekânda ahşap ile uyumlu dokular yakalamanız gerekli. Yani ne tarzınızı ne de eşyalarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Ufak tefek değişikliklerle dahi bu dekorasyonun ortama nasıl bir canlılık ve naiflik katacağını göreceksiniz.

Ahşap Duvar Paneli

Ahşap Dekorasyon Neden Tercih Ediliyor?

Ahşap dekorasyonu özellikle son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir dekorasyondur. Kullanıldığı ortama sıcak, naif ve doğal bir görünüm kazandıran ahşap, mobilyalardan zemine kadar farklı birçok alanda tercih edilir.

Bu dekorasyon ile doğal bir görünüm sağlanır. Kullanıldığı ortama sıcaklık ve doğallık katar. Ahşap dayanıklı bir malzeme olduğu için doğru bakım yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Ahşap denilince aklınıza tek bir renk gelmesin. Ahşap, farklı renklere sahip olduğundan dekorasyonunuz için farklı seçeneklere sahiptir. Her tarza uygun renk seçimi bu dekorasyon için mümkündür.

Ayrıca ahşap diğer malzemelerin aksine daha az kimyasal içerdiği için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Minimalist ve modern tasarımlar için ahşaptan yararlanmak mümkündür. Ahşap ile pamuk, keten, yün gibi farklı doğal dokular kullanarak ortamda doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Ahşap Duvar Paneli

Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Ahşap, ağaçtan elde edilen bir malzemedir. Her ağacın birbirinden farklı olduğunu göz önünde bulundurulduğunda ahşabın da aslında en özgün malzemelerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu özgünlük, size tercihlerinizi kişiselleştirebilmek için bir imkân sunmanın yanında dekorasyon için büyük değişiklikler yapmanızı da gerektirmez. Mekânda renk uyumunu sağlamak ve ahşap ile uyumlu dokular yakalamak, bu dekorasyona zemin hazırlamak için yeterli.

1.  Zemini Değiştirin

Yer döşemesi, odada en fazla yer kaplayan malzemedir. Dolayısıyla ahşabı vurgulamanın ve odak noktası haline getirmenin en etkili hallerinden biri zeminde ahşap tercih etmek olacaktır. Zeminde kullanılmak üzere ahşap seçmek için odaya hâkim olan renk tonlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Eğer açık tonlarda mobilya seçtiyseniz, zemin için koyu tonlar seçerek ahşap dekorasyonunu vurgulayabilirsiniz.

Ahşap zemin üzerine kullanacağınız halının alttaki zemini ön plana çıkaran ve yine ahşap tonları içeren bir seçim olmasına özen gösterin. Böylelikle ahşap odanızın baş rolü olacak.

2. Duvarda Ahşap Etkisi Oluşturun

Ahşap dekorasyonu ön plana çıkarabileceğiniz ve vurgulayabileceğiniz bir diğer alan duvardır. İşe basit ama can alıcı bir değişimle başlamak isterseniz duvar boyası sizin için doğru bir seçim olacaktır. Eğer ahşap dekorasyonu için tercihiniz zeminde veya mobilyalarda koyu ahşap kullanmaktan yana olacaksa duvarları beyaz renge boyamalısınız. Böylece ahşap mobilyalarınız odak noktası haline gelecektir.

Eğer duvar boyamak sizin için meşakkatli olacaksa bu dekorasyona aksesuarlarla yön verebilirsiniz. Mesela ahşap çerçeveli bir ayna, mekânda kitaplık kullanacaksanız ahşap bir kitaplık, ahşap raflar, halat, kütük gibi materyaller kullanarak mekânda bambaşka bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Eğer daha büyük değişiklikler istiyorsanız sarmaşık, kütük gibi doğal formdaki dekoratif ürünleri tercih edebilirisiniz.

3. Mobilyalarınızı Ahşap İle Değiştirin

Şimdiye kadar verdiğimiz tüyolar daha küçük ölçekte ahşap dekorasyonu yaratmaya yönelikti. Şimdi mekandaki ahşap kullanımını en fazla ön plana çıkarabileceğiniz ve kullanılan materyallerin en görünür olduğu eşyalara odaklanacağız: Mobilyalar. Hem dayanıklı olması hem de her tarza uyum sağlayabilmesi nedeniyle mobilyalarda hala en sık tercih edilen materyal ahşaptır.

Tabi bu tüm mobilyalarınızı ahşap seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha çok mekandaki mobilyalarla ahşap görünümü kuvvetli hale getirebileceğiniz tavsiyeler vereceğiz.

Canlı renkler kullanarak ahşap mobilyalarınızı odak noktası haline getirebilirsiniz. Ahşap mobilyalarınızın üzerini canlı renklerle dekore ederek bu dekorasyonu ön plana çıkarabilirsiniz. Eğer mekânı ahşap ağırlıklı dekore ettiyseniz doğru renkler kullanarak renklerin kaybolmasını ve mekânın ahşap ağırlıklı olmasından kaynaklanan boğuculuğu yok edebilirsiniz. Ahşap genel olarak kızıl, kahve ve turuncu gibi alt tonlara sahiptir. Ahşap mobilyalarınızın alt tonuna uyumlu renkler kullanarak mekâna hareket getirebilirsiniz.

Minimalist tarzda dekore ettiğiniz mekân için yeni eşyalar tercih etmeyebilirsiniz. O halde mevcut eşyalarınıza hareket katmalısınız. Mobilyalarınızda ahşap rengi bir ton oluşturmak isterseniz kulplarını renkli veya metalik türlerle değiştirebilirsiniz. Aynı değişikliği sandalye döşemesi ve sehpa ayaklarında da uygulayabilirsiniz.
Ahşap dekorasyonu ön plana çıkarmanın diğer bir yolu da mekâna retro bir hava katmaktır. Tüm mobilyaları yenilemek yerine komodin, sehpa ve ayna gibi eşyaları değiştirerek retro bir görünüm elde etmek ve bu dekorasyonu ön plana çıkarmak mümkün.

Avantajları Nelerdir?

Ahşap kullanımın en önemli noktası modasının asla geçmemesinden ziyade yıllandıkça daha çok tercih edilmesi ve dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle dekorasyon söz konusu olduğunda her türlü ürün için ahşap sıklıkla tercih edilir. Ahşap kullanımın bunlar dışında birçok avantajı mevcuttur. Gelin bu avantajlara beraber bakalım.

1. Yenilenebilir Bir Kaynak

Dekorasyonda ahşap tercih etme fikri her ne kadar anti-ekolojik ve maliyetli gibi görünse de yenilenebilir bir kaynak olması ve kullanımı katı yönetmelikler tarafından kontrole tabii olmasından dolayı aksine bunun tam tersidir. Ahşabın ham maddesi olan ağaç tüm bu kontroller sonucu sorumlu bir şekilde kullanılır. Ayrıca ahşap üreticileri için floranın yenilenmesi iklim değişikliklerinin önüne geçmek ve üretime devam edebilmek için önemli bir yere sahiptir.

2. Yüksek Dayanıklılık ve Dirence Sahip

Ahşap diğer materyallere kıyasla hem daha estetik bir görünüm sunar hem de daha dayanıklıdır. Ahşap yerine kullanılabileceği iddia edilen birçok farklı ürün olsa da aslında o ürünlerin ahşap kadar kaliteli olmadığı aşikâr. Dekorasyon için ahşap kullanarak uzun ömürlü bir tercih yapmış olacaksınız.

3. İncelik Taşır

Ahşap mobilyalar estetik olmasının yanı sıra, kendisine muadil olarak üretilen tüm o ürünlerden çok daha özgün bir tercih olacaktır. Ayrıca diğer materyallerle kıyaslandığında yalnızca ahşap huzur ve incelik yansıtan bir materyaldir.

Bu dekorasyonun ön plana çıktığı mekanlarda kendinizi çok daha rahat ve huzur dolu hissedecekseniz. Ayrıca ahşap sizde ağaç ve orman hissiyatı uyandıracak ve böylece diğer materyallerle birlikte tercih ettiğinizde asla deneyimleyemeyeceğiniz duyusal deneyimler yaşatacak.

4. Bakımı Kolaydır

Dekorasyon için tercih ettiğiniz ürünlerin yeni kalmasını sağlamak için çok çaba sarf etmek istememeniz gayet anlaşılabilir bir istek. Ahşap tercih ettiğinizde eşyalarınızı ilk günkü gibi yeni tutmanız çok daha kolay olacaktır. Ekstra bir temizleme ürününe ihtiyaç duymadan yalnızca nemli bir bez kullanarak ahşap ürünleri temizlemek mümkündür. Böylece paradan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir