Kendinizi ait, rahatlamış ve dingin hissedeceğiniz bir çiftlik evi hayaliniz varsa çiftlik evi dekorasyonuna dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda. Size huzur verecek renklerle boyanmış, ahşap aksesuarların süslediği, belki büyük bir kütüphane belki sıcak bir dinlenme alanı. Taş duvar panelinin süslediği hoş bir duvar ve daha fazlası… Gelin detaylara hep beraber bakalım.

Çiftlik Evi Dekorasyonu Nedir?

Çiftlik evleri, son zamanlarda özellikle Fixer Upper, Chip ve Joanna Gaines’in HGT’deki programın da popülerleşmesiyle eski işlevsel görünümünden uzaklaşıp son derece modern bir hale geldi.

En bilindik haliyle bu dekorasyon, ahşabın ağırlıklı olduğu, bilhassa tamamlanmamış, bitirilmemiş veya nispeten kaba görünümlü tasarımlardır. Genellikle rüstik tarz ve kırsal mimari detayları ön plandadır.

Fakat özele indiğiniz takdirde bir çiftlik evi aslında bundan çok daha fazlası. Zevk ve tercihlerinizin ön planda olduğu ve uyumlu bir çiftlik evi dekorasyonu, size çok daha dingin bir ortam sağlayacak.

Ciftlik Evi Dekorasyonu Nedir

Modern Çiftlik Evi Dekorasyonu Nedir?

Esasen çiftlik evi tasarımı, Amerika’nın Mississippi eyaletine taşınan yerleşimcilerle türedi. Tarımla ilgilenen bu yerleşimciler için çiftlik evi yalnızca bir barınak değil, mahsullerini de depolayabilecekleri hatta ahırları da bulunan iş ile evin birleştiği bir tasarımdı. Günümüzde çiftlik evlerinin daha da popüler olmasıyla beraber yalnızca çiftçinin değil; her işten, her kesimden insanın tercih etmesiyle de modern çiftlik evi dekorasyonu sıkça tercih edilen bir trend haline geldi. Bu dekorasyon, klasik çiftlik evi dekorasyonuna kıyasla daha az dağınık, daha derli toplu ve minimalizmin ön plana çıktığı tasarımlar olarak bilinir. Genellikle keskin çizgiler ve pürüzsüz kenarlar ön plana çıkar.

Çiftlik Evi Dekorasyonunun Temel Unsurları

Başarılı bir çiftlik evi dekorasyonu için hâkim olmanız gereken belli başlı unsurlar var. En nihayetinde sizi kusursuz bir çiftlik evi tasarımı bekliyor.

1. Nötr Renk Kullanımı

Modern çiftlik evi tasarımında genellikle gri, bej, taupe ve beyaz gibi soluk tonların hâkim olduğu nötr renk paleti tercih edilir. Aslında amaçlanan duvarlarda temiz bir görüntü yakalamaktır. Böylelikle evin diğer iç unsurları kendini daha çok belli eder. Bunlara alternatif olarak daha renkli ama yumuşak tonlar da tercih edilir. Eğer duvar renginde bir vurgu yakalamak isterseniz ahşap alt tonlarına yakın veya daha patlak renkler kullanarak da evin bir duvarında hakimiyeti yakalayabilirsiniz. Fakat çiftlik evi tasarımında en fazla ön plana çıkan renkler nötr paletlerdir.
Aslında kullanacağınız renkler için pusulanız 60-30-10 kuralı olmalı. Odanın yüzde 60’ını soft renkler domine etmeli. Böylelikle tuvalinizin ana renkleri nötr renkler olmalı ve kullanacağını diğer renklerin güzelliklerini ön plana çıkarmalı. Odanın yüzde 30’unda daha cesur tonlar tercih etmelisiniz; koyu kahveler, orman yeşili, hatta belki sarılar ve daha niceleri. Boyalı mobilyalar, büyük tablolar, koltuklar ve perdeler gibi unsurlarla bu renkleri patlatabilirsiniz.

Geri kalan yüzde 10’luk kısımda ise kullanmak istediğiniz en cesur renkleri kullanın; kırmızılar, turuncular, parlak maviler… Halı, çerçeve, bitki ve saksılar başta olmak üzere büyük ve küçük her türlü dekorasyon ürününde yüzde 10’luk bir dilimde kalacak şekilde bu renkleri kullanarak bütünlük sağlayabilirsiniz.

Esas olarak bu kurala göre tasarlanan bu ev dekorasyonunda nadiren de olsa istisnalar söz konusu olabilir. Birden fazla vurgu rengi seçebilir, birbiriyle kontrast oluşturacak veya uyum yakalayacak renkler tercih edebilirsiniz. Esas olan tüm bu renkleri ortaya çıkarabilmek için evin genelinde nötr renkler kullanmaktır.

2. Doğal Ahşap Parçalar

Çiftlik evi dekorasyonunun en fazla öne çıkan parçaları doğal ahşaplardır. Bu parçalar çoğu zaman bitmemiş hatta soyulmuş ahşaplar olarak kullanılır. Böylelikle mekânda daha doğayla iç içe, dingin ve huzurlu bir atmosfer yakalanır. Ahşap parçalar genellikle direkt olarak açıkta, görünür bir şekilde kullanılır: Yemek odası masası gibi.

3. Antika Mobilya

Çiftlik evi tarzını ön plana çıkaran bir diğer obje ise antika parçalardır. Otantik bir çiftlik evinde muhakkak birkaç parça antika mobilyaya rastlarsınız. Antika parçalarda aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Dekorasyonda kullanacağınız bir iki antika parça mekânın havasını değiştirmeye yetecektir.

4. Ahşap Duvar Vurguları

Söz konusu çiftlik evi olduğunda ahşap kullanımın ne kadar sık tercih edildiğinden bahsetmişti. Bu ahşap ruhunu duvar vurgularıyla perçinlemek mümkün. Basit yatay kalaslar kullanarak ahşabı daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca ahşap duvar vurgularını evinizin istediğiniz köşesinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz mutfakta, dilerseniz banyoda. Böylelikle daha sıcak bir ortam yaratmış olacaksınız.

moda pub tas tugla ahsap beton gorunumlu fiber duvar paneli 4 2

Çiftlik Evi Dekorasyon Fikirleri

Doğal malzemelerin, kırsal dokunun ve rüstik tasarımın ön plana çıktığı çiftlik evi tarzını yakalamak için birkaç ipucunun size çok yardımı dokunacak.

1. Evin Dış Güzelliğini İçine Yansıtın

Bu dekorasyonun asıl ilham kaynağı dış dünyadır. Doğanın orijinal özellikleri eve de hakimdir ve bulunduğu ortamın bir nevi yansımasıdır. Doğanın renklerinden ilham alınır ve bir bütünlük söz konusudur.

Tavandan zemine ilham kaynağınız doğa olmalı. Çiftlik evinizin penceresinden dışarı baktığınızda gördükleriniz sizin en önemli ipucunuz. Dış dünyayı ve doğayı bir ressam gibi evinizin her alanında özenle işleyin. Böylelikle eviniz, manzaranız kadar huzur dolu olacak.

2. Endüstriyel Aksanları Birleştirin

The Main Company Direktörü Alex Main, çiftlik evi mutfağı tasarlarken endüstriyel vurguların çok önemli bir yer edindiğini söylüyor. Ona göre çiftlik evi dekore ederken kullanılabilecek açık alan tuğla duvarları, bakır renkli arka yüzeyler ve endüstriyel aydınlatmalar çiftlik evi ile birleştirildiğinde ortaya harika bir kombin çıkıyor. Ayrıca Alex Main’in verdiği diğer öneri ise, ada mutfağın üstünde büyük sarkıt lambalar kullanmak oluyor. Böylelikle zaten göze çarpan ögeler, yüksek tavanlı evlere doku ve ilgi katıyor. Ayrıca sade mutfaklarda tuğla duvarlar kullanarak yıllandıkça güzelleşen rüstik ögeler elde etmenin mümkün olduğunu vurguluyor.

3. Banyonuzda Bolca Rustik Doku Kullanın

Son zamanlarda banyolarda genellikle daha az doku, renk ve stile sahip, minimal olarak dekore ediliyor. Ancak şimdilerde lüks banyolar da tercih edilmeye başlandı. Çiftlik evi dekore ederken banyo hususunda dikkat etmeniz gereken noktalar sıcak ahşaba odaklanarak davetkar ve rahat bir doku oluşturmaya çalışmak olmalı.

Ahşap döşemeler, mobilya ve aksesuarlar kullanarak doğal malzemelere vurgu yapmalı ve çiftlik evinizin banyosunda sakin ve dingin ve atmosfer yaratabilirsiniz.

4. Kirişli Tavan Kullanın

Çiftlik eviniz için rüstik ve karakterli bir öneri arayışındaysanız kirişli tavanlar tam size göre. Orijinal bir kiriş tavan kullanarak etkileyici bir doku, vurgulu bir görsel ve çekicilik yakalayabilirsiniz.

Sıkça tercih edilen kirişli zamanlarda yaşamıyoruz elbette ama çiftlik evi dekore ederken rüstik ve tarihi bir dolu yakalamak için kirişli tavan kullanmalısınız.

5. Tuğlaları Açıkta Bırakın

Tuğlaları açıkta kullanarak evinizi doku katın. Ayrıca kullanacağınız askılar, kilimler ve perdeler gibi daha yumuşak malzemeler ile tuğlalar arasında dramatik bir kontrast oluşturmuş olacaksınız.

Bu konuda diğer bir ipucu iç mekân stilisti Sara Bird’den geliyor: “Tuğla veya taş duvarlar, rustik odaya özgünlük getirir. Ayrıca yine ona göre, zaten kendi başlarına da güzel olan tuğla duvarların üzerine daha fazla duvar dekoru ekleyerek daha estetik bir görsel elde etmek mümkün.

6. Kitapları Duvar Sanatı Olarak Kullanın

İhtiyacınız olan tek şey kitaplarınız. Böylelikle evinize renk, doku ve kişilik kazandırmış olacaksınız.

Country Homes & Interiors editörü Andréa Childs, kitap raflarının güzelliğinin hem tüm raflara doldurulabilmeleri hem de dilerseniz ilgi ve drama yaratmak için evin olmadık köşelerine dahi yerleştirilebilmelerinden kaynaklı olduğunu söylüyor. Çiftlik eviniz için kitap duvarı yaratmak istiyorsanız kirişler, sobalar veya eğimli tavanlar gibi alanların etrafına kitaplarınızı konumlandırmak harika bir fikir olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir