Ofis dekorasyon fikirleri, çalışma hayatında motivasyonu artırmak ve iş yerini ziyaret eden bireylerde olumlu bir etki oluşturabilmek için özen gösterilmesi gereken önemli bir konudur. Üretkenliği artıracak çalışma saatlerini daha verimli bir şekilde kullanabilmek için hayata geçirilebilecek pek çok dekorasyon fikri vardır. Dikkatinizi dağıtmayacak şekilde tasarlanmış ve çalışma esnasında sizi motive edecek yaptığınız işe odaklanmanıza yardımcı olacak ofis dekorasyonu oluşturmak için hangi noktalara dikkat etmenizi bilmeniz gerekir. Özenle hazırlamış olduğumuz bu yazımızda üretkenliğinizi artıracak aynı zamanda işlevselliği ve şıklığı bir arada bulabileceğiniz ofis dekorasyon fikirleri konusuna yer veriyoruz. Buna ek olarak, ofis dekorasyonu nasıl yapılır, bu tür bir tasarımda mobilyaları seçerken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir ya da duvar kaplama panelleri ile ilgili merak ettiğiniz her detay yazımızda. Eğer siz de iş yeriniz için farklı bir alternatif düşünüyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ofis dekorasyonu nasıl yapılır, en çok merak edilen sorulardan biridir. Rahat bir çalışma alanı yaratmak, çalışan bireylerin motivasyonunu ve konsantrasyonunu yükseltmek için ofisinizi dizayn ederken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İsterseniz kendiniz ve yahut kalabalık bir takım için oluşturacağınız ofisin tasarımının nasıl olması gerektiğini öğrenmek için hazırladığımız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Tıpkı her evde olduğu gibi ofisler de büyük ya da küçük fark etmez alanı daha geniş ve ferah gösterebilecek dekorasyon önerilerine ihtiyaç duyar. Öyleyse ister kendi başınıza çalışırken ister iş toplantılarınız sırasında iyi bir performans göstermenize yardımcı olacak aynı zamanda ofisinizi gelen misafirlerinizin beğenisini kazanacak dekorasyon fikirleri nelerdir? Yazımızın devamında yer alan ofis dekorasyon fikirleri ile ilham alıp hayallerinizdeki çalışma ortamına sahip olabilirsiniz.

Ergonomik Mobilya Tercih Edin

ofis dekorasyon

Çalışırken en önemli unsurlardan biri elbette rahat hissetmektir. Şirketlerin dekorasyonunda özen gösterilmesi gereken detay seçilen mobilyaların ergonomik olması ve bireylere konfor sunması gerektiğidir. Çalışan bireyin rahatını sağlamak için ergonomik masa, çalışma sandalyesi veya koltuk tercih etmek şart. İhtiyaç duyulan yüksekliğe ve genişliğe sahip olan masalar, sırt destekleyici ve ayarlanabilir özelliklere sahip sandalyeler, günün önemli bir bölümünü masa başında geçiren kişilerin çok daha rahat çalışmasına yardımcı olur. Örneğin Ofis dekorasyon fikirleri arasında kullanılan masalar bireylerin boyuna ve sandalyeler de ağırlığına uygun olmalıdır. Haftanın büyük bir kısmında uzun saatler masa başında çalışıldığı için performansın düşmemesi ve ağrılara sebep olmaması adına mobilya seçerken bu ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer yandan seçtiğiniz masa ve sandalyelerin, fonksiyonel olması bir başka önemli ayrıntıdır. Çekmece ve raf sayısı fazla olan çalışma masaları veya döner sandalyeler gerekli konforu sağlayacaktır. Bunun dışında firmanız her bireye yetecek sayıda masanın yerleştirilemeyeceği kadar küçük bir alana sahipse iki veya üç kişinin kolayca kullanabileceği ve ayırıcı aparatlarla bireylere özel alan sağlayabileceğiniz çalışma masalarını kullanabilirsiniz. Çalışma masası tasarımı için farklı aksesuarlar satın alarak ergonomik eşyaları dekorasyonunuza daha uyumlu hale getirebilirsiniz.

Renk Paletine Karar Verin

ofis dekorasyon fikirleri

Ofisinizin tasarımı için bir renk paletine karar vermeniz gereklidir. Renkleri seçerken ofisinize uygun renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin yazılım gibi fazla odaklanma gerektiren bir sektörde ortama huzur ve sakinlik katan, konsantrasyonu yükselten yeşil ya da mavi renkleri seçebilirsiniz. Bunun dışında tasarım ya da reklam sektörü gibi yaratıcılık gerektiren bir çalışma ortamında sarı ve turuncu gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Finans ve emlak gibi müşteri odaklı kurumsal sektörlerde ise modern ofis dekorasyonu yaratmak, ciddi ve daha kurumsal bir imaj çizmek önemlidir. Siz de böyle bir tasarım ortaya çıkarmak istiyorsanız gri, beyaz ve antrasit gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Konu ofis dekorasyonu olduğu için renklerin doğru kullanımının çalışma motivasyonunu ve üretkenliği etkileyen önemli detaylardan biri olduğunu unutmayın. Bu yüzden ofisinizi dizayn ederken renk seçiminiz esnasında dikkatli olmalısınız. Ofis dekorasyon fikirleri için en fazla tercih edilen renkler aşağıdaki gibidir;

  • Ofis duvarlarının bir bölümünde ya da isterseniz tamamında yeşil renk kullanmak her zaman ortamda yüksek enerji olmasını sağlayacaktır.
  • Işığı yansıtan bir renk olması sayesinde beyaz renk büro dekorasyonunda kullanabilir ve samimi bir ortam oluşturur.
  • Yüksek performans için mavi renkten faydalanabilir, çalışma motivasyonu artırılabilir.
  • Ofisi dekore ederken odaklanmanın güçlü olması için canlılığı ile ünlü sarı renk tercih edebilir.

Doğru Aydınlatma

ofis dekorasyonu nasıl olmalı

Çalışma motivasyonunu oldukça fazla etkileyen detaylardan biri de doğru aydınlatma kullanımıdır. Yetersiz, karanlık ya da çok fazla ışık olan ortamlarda çalışan kişiler rahatsız olabilir bu durum da performanslarını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ilk olarak olabildiğince doğal ışıktan faydalanmaya çalışın. Özellikle koyu renkli perde ve storlardan uzak durmalısınız. Gün boyunca mümkünse bütün perde ve storlar açık tutulmalıdır. Bunun yanı sıra dekorasyonunuzu tasarlarken sarı yerine beyaz ışık yayan ampulleri tercih edebilirsiniz. Sarı ışık gözleri yorduğundan masa lambaları için beyaz ışık yansıtan ampulleri kullanabilirsiniz. Işığın çalışma verimliliği üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden ofis dekorasyon fikirleri arasında doğru aydınlatmanın tercih edilmesi son derece önemlidir. Dinlendirici etkisi fazla sıcak tonlardaki ışık kullanılarak uzun saatler ve motive olmuş bir şekilde çalışılabilir. Diğer yandan ofisteki yapay ışığın çok fazla ya da çok az olmaması gerekir. Çalışma alanında gölge oluşturmayacak sabit bir lamba dekorasyon için doğru bir aydınlatma olacaktır.

Pano Kullanın

Ofisteki çalışan kişilerin hatırlatmalar, eğlenceli notlar, aksesuarlar ekleyerek güzelleştirecekleri panolar, ofis dekorasyon fikirleri içinde oldukça yaygın bir kullanımdır. Yazı tahtaları ise toplantılar ve duyurular için kullanışlıdır. Dekorasyonunuza pano ve yazı tahtalarını ekleyerek tasarımınızı tamamlayabilir ve bireyleri mutlu edebilirsiniz.

Dinlenme Köşesi Oluşturun

Ofis dekorasyon fikirleri arasında özel bir çalışma alanı yaratmak istiyorsanız ofisin bir bölümünde dinlenme alanı oluşturmalısınız. Yoğun iş günü içerisinde bir kahve ile dinlenebilecek, sohbet edip rahatlayabilecek bir alan çalışanların işe iyi bir motivasyonla dönmesine yardımcı olabilir. Mekânınızın genişliğine uygun birkaç berjer ya da kanepe satın alıp bu alana dekoratif ürünler ve bitkilerle hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer bahçe ya da terasınız varsa bu alana masa ve sandalye ekleyerek çalışanların açık havada dinlenmelerini destekleyebilirsiniz.

Bir Duvarı Öne Çıkarın

ofis dizayn fikirleri

Ofis dekorasyon fikirleri arasında olan duvar vurgulama ile şirketin duvarını daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Ofise girer girmez dikkatleri çekecek bu duvar için zevklerinizden yola çıkarak yaratıcı bir tasarım oluşturabilirsiniz. Duvarı dikkat çekici bir renge boyayıp aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Duvara bir saat asarak ofis tasarımını tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz tablolar ile süsleyebilirsiniz.

Bitkilere Yer Verin

ofis dizayn örnekleri

Ofis dekorasyon fikirlerinde ortak yaşam alanlarında göze ve ruha hitap edenler şüphesiz ofis bitkileridir. Bitkiler iş ortamında alanın yeşilin tonlarına bürünmesini ve bireylerin mutlu ve verimli çalışmasına katkı sağlar. Ofis bitkilerinin stresin azalması ve hava kirliliğini minimuma indirmesi gibi önemli faydaları vardır. Estetik görüntünün dışında bitkiler ofis ortamını hoş bir alana dönüştürür.

Aksesuar Seçimini Dikkatli Yapın

Ofis dekorasyon fikirleri arasında aksesuar seçimini dikkatli yapmalısınız. Çünkü aksesuarlar ev tasarımında olduğu gibi tamamlayıcı unsurlar arasındadır. Çalışırken kullanabileceğiniz şık bir kalemliği masanızın üzerinde kullanabilirsiniz. Ofiste bitkileri için dekorasyona uygun vazo seçebilirsiniz. Aynı zamanda çalışma masasının üzerine dekoratif mumlar, küçük heykeller ve masa süsleri yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir