Yaşadığınız alana modern ev dekorasyonunu dâhil etmeyi düşünüyorsanız uygulamanız gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu iç mekân dekorasyon tarzı minimalizme benzerken ayrıca modernizm belirli bir estetik görünüm yaratmak için daha belirgin kurallar içerir. Renk paleti, aydınlatma ve modern mobilya tasarımlarına kadar modern bir ev için 12 adımdan oluşan dekorasyona dair birçok ipucu ve ilham verici bir liste hazırladık. Eğer siz de evinize modern bir hava katmakk istiyorsanız duvar kaplama panellerinden yararlanabilir ve bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Modern Ev Dekorasyonu Nedir?

Modern evinizi dekore etmeden önce tasarım sürecinizde size rehberlik etmesi için birçok farklı modern ev tasarımı arasından seçim yapmanız önemlidir. Klasik mobilya tercih ediyorsanız, eviniz için yüzyıl ortası modern görünümü hoşunuza gidebilir. Bunun dışında nötr renklere ve doğal malzemelere yönelik bir eğilimdeyseniz daha doğal modern bir stil sizin için uygun olabilir. Diğer modern stiller arasında endüstriyel modern, modern çiftlik evi ve çağdaş modern stil vardır. Bu tarzlar arasında karar verdikten sonra renkleri seçmek, mobilya parçalarına karar vermek, dekor öğelerini yerleştirmek ve daha fazlası için bir planınız olacaktır. Bu dekorasyon planı sayesinde hazırlık süreci daha kolay ilerleyecektir.

Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Odanızı doğru şekilde dekore ederek evinizde modern ve bambaşka bir ambiyans yaratabilirsiniz. Renk, desen ve mobilya tercihleri ile evinizi daha şık bir hale getirebilirsiniz. Bir evi dekore ederken duvar rengi kapı ve mobilyaların uyumu düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Evinizin size verdiği enerji, ufak dokunuşlarla tahmin ettiğinizden fazla değişiklik yaratabilir. Ayrıca küçük bir odayı yeniden dekore ederek olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. O halde, evinizde hayal ettiğiniz modern dekorasyonu yaratabilmeniz için işinize yarayacak adımlara birlikte göz atalım.

1. Nötr Renk Paletine Bağlı kalın

modern ev tasarımları

Modern ev dekorasyonu için nötr renk paletleri klasik ve basit bir yoldur. Modern ev dekorasyon söz konusu olduğunda sadelik önemli bir detaydır. Bu yüzden beyaz, bej, kahverengi ve gri gibi doğal tonlar bu tarz ev dekorasyonlarında en çok tercih edilen renklerdir. Ayrıca bu renkler size boş bir tuval hissi verebilir. Bu sayede odadaki mobilyaları istediğiniz gibi düzenleyebilir, renk çeşitliliği yaratabilir ve modern ev görünümünü tamamlayabilirsiniz.

2. Kontrast için Daha Koyu Tonlar Kullanın

Evinizin renk temasını planlarken kullandığınız doğal tonlarla kontrast oluşturmak için daha koyu tonlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Modern ev tasarımı için cesur tonlardan kullanabilirsiniz. Bu yüzden siyah ve kömür grisi gibi daha koyu tonlar dekorasyonunuzda yeni bir hava katabilir. Diğer modern stiller de çoğunlukla modern çiftlik evi dekorasyonunda açık ve koyu renklerin kontrastı sıklıkla kullanılmaktadır. Dolayısıyla raflarda, dolaplarda, sandalyelerde, masa ve kanepe gibi mobilyalarda daha koyu tonları tercih edebilirsiniz.

3. Temiz Bir Görünüm Elde Edin

modern dekorasyon fikirleri

Modern ev dekorasyonunu tasarlarken nasıl bir yol çizeceğinizden emin değilseniz iç mekânda temiz bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu noktada birçok modern evin sahip olduğu hafif ve havadar hissi elde etmenize yardımcı olmak için az çoktur yaklaşımını kullanan minimalizmi stilinize dâhil edebilirsiniz. Bunun için işlevsel mobilyalar ve minimal dekor ürünleri seçmeli ve mümkün olduğunca dağınıklıktan uzak durmalısınız.

4. Materyalleri Amaca Uygun Kullanın

Modern ev dekorasyonunda amaç çeşitli malzeme türleri arasında doğru bir denge kurmaktır. Metal, cilalı ahşap, vinil ve cam yüzyıl ortası modern tasarımında yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Bu görünümü elde etmek istiyorsanız, bu malzemelerden yapılmış ürünleri bulabilirsiniz. Diğer yandan organik modern evler aynı zamanda çevre dostu ve davetkâr bir dekorasyona sahiptir. Dolayısıyla şık ve modern bir görünüm yaratmak için keten, pamuk ve bambu gibi sürdürülebilir malzemeler seçebilirsiniz.

5. Farklı Dokulardan Yararlanın

Evinize farklı dokular eklemek herhangi bir iç mekâna daha fazla derinlik kazandırmanın en iyi yoludur. Modern ev dekorasyonu bir denge yaratmakla ilgilidir. Bu yüzden kadife ve deri gibi çeşitli dokuları karıştırmak harika bir stil yaratmanıza yardımcı olacaktır. Mobilya ve dekor ürünlerini seçerken evinizi daha dinamik hale getirmek ve modern bir his vermek için süet, mat ve tüylü gibi farklı dokuları karıştırabilirsiniz.

6. Doğal Işığa İzin Verin

modern salon dekorasyon fikirleri

Doğal ışık kullanmak evinizdeki alanı daha geniş göstermeye yardımcı olur. Bunu yapmanın en kolay yolu büyük pencereler kullanmaktır. Odaların ferah alan hissi yaratmak için ağır perdeler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Daha çok ışık ve daha büyük bir oda izlenimi vermek için evinizin bazı köşelerine ayna yerleştirebilirsiniz. Bu unsurlar evinizin dekorasyonunun modernliğini vurgulamaya yardımcı olacaktır.

7. Mutfağa Açık Raflar Yerleştirin

Modern görünüm için mutfağa açık raflar yerleştirebilirsiniz. Bu depolama alanı mutfağınızın daha ferah görünmesine yardımcı olurken ve mutfak eşyalarınız için alandan tasarruf sağlar.

8. Duş Kabinli Modern Bir Banyo Yaratın

Modern Banyo Dekorasyonu

Modern dekorasyona sahip bir banyo elde etmenin en iyi yolu duş kabini kullanmaktır. Bunun için modern tasarımda tercih edilen keskin çizgilere sahip cam kapılar kullanmalı ayrıca camı kullanmadan ve tamamen açık bir duş kabini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yağmur duş başlığı dekorasyonunuza zariflik katacaktır. Biraz kontrast eklemek için banyonun geri kalanından farklı bir zemin kaplaması tercih edebilirsiniz.

9. Şömine Kurun

Modern Ev Dekorasyonu

Modern tasarımın önemli bir parçası, evinizin işlevselliğini arttırmak için günümüz teknolojisini kullanmaktır. Bu yüzden şömine harika bir seçenek olabilir. Elektronik bir şömine, odunla yanan bir şömineye kıyasla daha çevre dostudur. Aynı zamanda yeni modellerin çoğu telefonunuzdan kontrol etmenizi sağlayan akıllı teknolojiye sahiptir.

10. Mobilyalarınızı Kişiselleştirin

Modern ev dekorasyonunda biçim ve işlev bir aradadır. Odak noktası oluşturduğu ve aynı zamanda çok işlevli olduğu için bazı mobilyalar modern bir dekorasyon için harika bir seçenek olabilir. Yalnızca sizin tarzınıza uyacak şekilde yapılmış bir masa, sandalye veya diğer mobilya parçalarına sahip olmak evinize ekstra bir depolama alanı sunarken modern ev dekorasyonunuza da kişisellik katar.

11. Metalik Elementleri Kullanın

modern ev modelleri

Metalik elementler, mekânınıza doku ve boyut kazandırmaya yardımcı oldukları gibi herhangi bir iç mekâna modern görünüm de sağlarlar. Gümüş, altın, bakır ve çerçeveler ya da masa süsleri gibi küçük objeler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda parlak bir duvar askısı veya metal boy aynası ile daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

12. Vintage Parçalardan Yararlanın

Modern evinizi dizayn ederken bütün yeni mobilyalara ve dekora bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu karşıt tarzları birbiriyle harmanlayarak denge yaratabilirsiniz. Dolayısıyla bu tarz bir tasarım için modern ve vintage dekoru karıştırabilirsiniz. Ayrıca geçmiş dönemlerden pek çok mobilya parçasını günümüzün modern evlerine dâhil edilebilirsiniz. Klasik bir mobilyayı modern bir yan sehpayla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz. Birbirine zıt ama dengeli bir görünüm için yemek odası sandalyelerinizi de dekorasyona dâhil edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir