Her yaşam alanında olduğu gibi evler de bireylerin kişiliklerinden bir iz taşır. Evin tasarımının sahip olduğu renkler, mobilya seçimi ve düzeni gibi etkenler ile ev kendi stilini gösterir. Bu yazımızda neşeli, sanatsal ve renkli bir görünüme sahip olan Bohem ev dekorasyonu inceleyeceğiz. Bohem tarzı ev dekorasyonu nasıl yapılır, bu tür bir tasarımda mobilyaları seçerken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir ya da duvar kaplama panelleri ile ilgili merak ettiğiniz her detay yazımızda. Eğer siz de eviniz için farklı bir alternatif düşünüyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bohem Ev Dekorasyonu Nedir?

Bohem ev dekorasyonu Fransa’da kendini göstermiş bir akımdır. Göçebe bir yaşam sürdüren, özgür ve gezgin çingene kültüründen esinlenen bu tarz şimdilerde birçok alanda kendini gösterir. Bohem stil, çingene ve göçebe kültürünün özgür ruhlu renkli ve bazen abartılı havasından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Bu tarz ilk defa 19. yüzyılda Paris şehrinde kendini göstermiş ardından modadan dekorasyona kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Kalabalık, canlı ve özgür bir tarzı ifade eder. Aynı zamanda düzensiz bir dağılım olduğu söylenebilir. Moda ve tekstil alanında yaygın olarak kullanılan bu dekorasyonu evinizde de yaşatabilirsiniz. Boho bir tarz alışılmadık ve özgür ruhludur. Yaratacağınız dekor bunu yansıtarak evinizde desen, ahşap, renk ve metal karışımını bir araya getirir.

Bohem Dekorasyonun Renkleri

bohem tarzı ev dekorasyonu nedir

Renkler Bohem tarzın en fazla öne çıkan unsurlarıdır. Çingene kültüründen esinlenen bu stili canlı, parlak ve pastel renkler ile yansıtabilirsiniz. Özgür bir ev dekorasyon stili oluştururken uyumsuz renkleri bile bir arada kullanabilirsiniz. Nötr renklerin içinde sıcak ve parlak renklerin birleştiğini düşünün. Maviler, yeşiller, morlar, portakallar, kırmızılar ve sarılarla harmanlanmış beyazlar, kahverengiler ve ten rengi bohem ev dekorasyonu düzenine oldukça iyi uyuyor.

Bohem Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bohem ev dekorasyonu ya da Boho tarzı, evlerini bütün dünyanın görmesi için kültür ve farklı öğelerle dolu olmasını isteyenler içindir. Bu stil modern unsurların karşısında uçarı, yaratıcı, kaygısız ve sıra dışı bir tasarımı benimser. Bohem tarzı evler bazen eklektik olmaları ve benzer özellikleri göstermeleri bakımından birbirine yakın tasarımları içerebilir. Fakat hiçbir zaman tamamen birbirine benzemez. Bohem stil, sık sık seyahat edenler, aktörler ve yazarlar gibi farklı bir hayat sürmeyi tercih eden bireylerden ilham alıyor. Bohem ev dekorasyonu, dünyanın pek çok bölgesinden nesneleri, renkleri ve desenleri bir araya getirerek bu yaşamı yansıtır. Eğer kendinize ait bir stil arıyorsanız Bohem tarzı bir tasarım size göre olabilir. Bohem ev tasarımında odalar zamanla toplanan mobilyalarla donatılmış olma eğilimindedir. Bu yüzden ikinci el ve eski eşyalar bu dekorasyon stilinde oldukça fazla kullanılır. Her mobilya özel olmalı ve bir hikâye anlatmalıdır. Vintage mağazaları keşfederken keyifli vakit geçirmeye bakın ve her bir ürünü özenle seçin. Sevdiğiniz tüm parçalar birbiriyle mutlaka uyum sağlayacaktır. Çeşitli renklerde peluş sandalyeler ve kanepeler ile siz ve misafirleriniz Bohem tarzın hissinin tadını çıkaracaksınız. Çok fazla halı kullanımı yerine yer minderleri hoş bir alanda oturma atmosferi yaratacaktır. Ve bir Bohem alanın otur ve bir süre dinlen hissi vermesi için aerodinamik ya da düz sırtlı mobilyalar yerine divan, kelebek sandalye gibi daha rahat parçalar seçmelisiniz.

Minimal, modern ve şık bir tasarımının karşıtı olan bohem ev dekorasyonu, daha fazlasıdır felsefesini benimser. Bohem bir tasarım içeren bir odada dekoratif malzemeleri kullanmanın yolu onları karıştırıp eşleştirmektir. Doğal malzemeler ipek ve şönil kumaş ile birleştirilebilir. Burada önemli nokta malzemelerin biraz yıpranmış bir görünüme sahip olmasıdır. Zarar görmemiş, parlak ve yeni olmamalıdır. Püskül, tığ işi ve makrame oldukça fazla kullanılır. Yastıklar, perdeler ve kilimler, rahat bir yaşamdan ilham alan bir mekân oluşturmak için bir araya gelir.

Renk Seçimi

bohem tarz dekor

Bohem ev dekorasyonu söz konusu olduğunda bir kural olmasa da, sıcak toprak renkleri yaygındır. Temel renkler için koyu kahverengi, yeşil ve gri gibi renkleri düşünün ardından mor, turuncu ve elektrik mavisi ile aksesuarlar ekleyin. Renkleri birleştirmek bu stili benzersiz kılan bir noktadır. Desenleri ve dokuları birleştirmekten korkmayın ve geleneksel bir şekilde bir araya gelmesi gerekmeyen tarzları kullanmaktan çekinmeyin. Kamboçya’dan ikat kumaş veya Orta Asya’dan suzani (el işlemesi, geniş dokuma kumaşlara verilen bir isimdir) gibi dünyanın her bir köşesinden boyanmış tekstiller ve desenler kullanarak alana eğlenceli bir his verin. Aynı zamanda fotoğraflarınızın ve sanatınızın yanında duvarlara duvar halıları ve kilimleri asmayı unutmayın. Bu dekorasyon fikirleri size biraz fazla görünüyorsa, dolu dolu renkler bohem stilinin önemli bir noktası olsa da beyazın da zengin tonlar için bir fon olarak kullanılabileceğini unutmayın. Ortama biraz görsel alan getirmek için beyazı kullanabilirsiniz.

Desen Tercihi

Bohem ev dekorasyonunda desen kullanımı genellikle geometrik formlar ya da doğal detaylardan oluşur. Çiçek desenli koltuk, çizgili nevresim, örgülü battaniye bu dekorasyonu destekleyecek ürünlerdir. Ayrıca duvarları farklı desenlerde duvar kâğıtlarıyla canlandırabilirsiniz.

Oturma Mobilyaları

bohem stili dekorasyon

Bohem ev dekorasyonu tarzına uygun dekor ürünleri alırken pratik şekilde yer değiştirebilen mobilyaları alabilirsiniz. Alçak sehpa ve minderlerle oturma alanı hazırlayabilir, alçak koltuklar yerleştirerek yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Kilim Kullanımı

Gezgin bir ruhu içinde barındıran bu stilde ağır mobilyalar fazla tercih edilmez. Pratik olan kolaylıkla yer değiştirebilen mobilyaları evinizde kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu durum zeminde ve duvarda tercih edilecek dekor ürünleri için de geçerlidir. Ağır ve çok yer kaplayan halılar yerine küçük kilimler kullanılabilir.

Bitkiler

bohem tarzı dekorasyon

Doğanın çeşitliliğinden ve özgürlüğünden esinlenen bu stilde doğal ürünlerin kullanımı fazladır. Birkaç bitkiyi bir araya getirerek evinize canlılık katabilirsiniz. Geniş yapraklı bitkileri kullanmak istemiyorsanız, kaktüs çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Dairesel Eşyalar

Bohem tarzı ev dekorasyon eşyalarında formda ya da desende görebileceğimiz bir dairesel çizgi vardır. Duvar dekorları, mobilyalar ve aksesuarlar bu daireselliği kullanmak için en iyi alanlardır.  Herhangi bir daire formunu tasarımda kullanırken yaratıcılığınızı da kullanabilirsiniz. Örneğin rüya kapanı örebilir ve daire formundaki kasnaklara işleyebilirsiniz.

Aydınlatma

 

Evinizde yer alan aydınlatma, Bohem tasarımla odanızı birleştirecek ve davetkâr bir his uyandıracaktır. Tavan armatürleri yerine fener, mum ve masa lambası kullanabilirsiniz. Şimdilerdeki geniş küresel pazarlar, istediğiniz her şeyi bulmanızı kolaylaştırıyor. Bohem ev dekorasyonu için ürünleri karıştırın ve eşleştirin. Bu sayede mükemmel bir görünümü oluşturabilirsiniz. Doğal dünyayı eve taşımak bu tarzın merkezinde yer alır. Bu yüzden odanızı asılı bitkilerle canlandırın. Bu durum sadece bir odaya canlılık kazandırmakla kalmaz, ayrıca bitkiler hava kalitesini de iyileştirir. Philodendron ve barış zambakları evleriniz için çok iyi birer seçenek olacaktır. Bu göz alıcı bitkiler, güneşli bir alandan ve sulamadan daha fazlasına çok da ihtiyaç duymazlar. Aynı zamanda Bohem evinizi aile yadigârı, el yapımı eşyalar ve seyahatlerinizden aldığınız eşyalarla donatabilirsiniz. Aksesuarlar kişisel olmalıdır. Bu yüzden sevdiğiniz eşyaları öne çıkarın. Bu eşyalar duvar halıları, eski şişeler, haritalar veya çiniler olabilir. Bohem tarzı eklektik olma eğiliminde olabilir ancak şık ve göz alıcı bir tarz da oluşturabilir. Dolayısıyla süslü bir avize ya da kalın çerçeveli bir ayna denemekten çekinmeyin. Buradaki önemli nokta odadaki her öğenin sizinle ilgili olmasıdır.

Duvar Dekoru

Bohem ev dekorasyonu için duvar üzerinde bir renk ya da desen değişimi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz bir rengi odanızdaki duvarda kullanarak alanı canlandırabilirsiniz. Eğer böyle bir tercih yapmak istemezseniz duvar üzerine kilim asmak da iyi bir alternatif olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir