İskandinav tarzı iç mekân tasarımı sadelik ve fonksiyonellik ile bütünleştirilir. İskandinav tarzı, 1950’lerden beri var olmasına rağmen günümüz dekorasyonunda da ön planda olmaya devam ediyor. İskandinav tarz, İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan bir dekorasyonu ifade eder. Modern ve sade ayrıntıları ile kendini gösteren bu dekorasyon, işlevselliğe ayrıca önem verir. Ham malzemelerin çok kullanıldığı İskandinav tarzı dekorasyonda, ahşap duvar paneli ve dekoratif ürünler en çok tercih edilen eşyalar arasında yer alır.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bu tarz, giderek dikkat çekmeye ve birçok evin tarzını oluşturmaya devam etmektedir. Son dönemlerde sadece İskandinav ülkelerinde değil ayrıca dünya çapında bilinen bir yaşam tarzı olarak da kendini göstermektedir. Odak noktası sadelik olan bu İskandinav tarzı dekorasyon, ayrıca modernizm ve lüksü bir araya getirebilen tarzlardan biridir. Dolayısıyla İskandinav tarz iç mekân tasarımı ile ferah ve şık bir dekorasyon oluşturmak mümkün. Modası geçmeyecek ferah bir tasarıma sahip olan İskandinav tarzı, evinizde konfor alanı yaratmaya odaklanır.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İskandinav tarzı dekorasyon trendi hem düzenli hem de davetkâr ve rahat bir ev ambiyansı ihtiyacınızı karşılıyor. Bu ferah ve sofistike trendi evinizde yaratmakta mümkün. İskandinav ev tasarımı ilk olarak iç mekân tasarımında sade, yalın, fonksiyonel ve minimalist tarza dayalıdır. İskandinav mobilyaları ve dekoratif stildeki aydınlatmalar herhangi bir ortam içerisine rahatlıkla uyum sağlayabilir. İskandinav iç mekân tasarımında ahşap, sade mobilyalar geleneksel stilde hazırlanmış ürünler kullanılmaktadır.  Işıklandırılmalarla çeşitlenmiş natürel bir görüntüye sahip büyük camlar ve sanat eserleri de İskandinav tarzı iç mekân tasarımında olmazsa olmazlardandır. Aynı zamanda renklerin psikolojik etkilere sahip oluklarına da sık sık vurgu yapılır. Koyu renk kullanımı yaşam alanınızda bunaltıcı bir yansıma oluşturabilecekken açık renk kullanımı ile ferah ve şık, içinizi aydınlatacak bir dekorasyon yaratmak isterseniz İskandinav tarzı size yardımcı olacaktır.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Özellikleri

Sadelik

Sadelik

Sadelik

Sadelik ve modernlik, İskandinav dekorasyon stili ile uyumlu olan ayrıntılardır. Çoğunlukla sade ve beyaz bir koltuk takımı ile modern ayrıntılara sahip eşyaların kullanımı ön plandadır. Bunun yanı sıra ortama enerjik bir ambiyans katan kırlent modelleri de yine İskandinav tarzı dekorasyon ile uyumlu olacaktır. Fakat renk paletinin dikkatli seçilmesi gerektiğini tekrar belirtelim. İskandinav tarzı dekorasyon oluşturmak için bir evin sade ve modern eşyalara sahip olması gerekir. Net tasarımlara sahip modern görünümlü, sadeliğin hâkim olduğu mobilyalar bu tarzın vazgeçilmezleri arasında. Aynı zamanda çok amaçlı eşyalar da bu tarzda sıklıkla tercih edilebilen alternatiflerdendir. İskandinav mobilyaların fazla yer kaplamaması, fakat bunun dışında fonksiyonel olması oldukça önemlidir. İskandinav tarzı dekorasyon için “az, öz” felsefesi geçerlidir. Evdeki her eşya kullanılabilir ve değerli olmalıdır. İskandinav ülkelerinde çok amaçlı mobilyalar oldukça önemlidir. Örneğin saklama sandığı görevi üstlenen bir sehpa kullanabilirsiniz. Depolama alanı sağlayan kanepe ve yataklar da oldukça iyi alternatifler arasında yer alır. Sonuç olarak bu tarzda işlevsel mobilya ve aksesuarlar yalnızca pratikliği yansıtmaz, hepsi birer gerekliliktir. Siz de ister küçük ister büyük bir eve sahip olun karmaşıklığı önlemek veya alandan tasarruf etmek adına fonksiyonel tasarımları tercih edebilirsiniz. Ama işlevsellik elbette şıklıktan ödün vermek anlamına gelmiyor.

Nötr Renkler

Nötr Renkler

Nötr Renkler

İskandinav kültürünü aktaran bu dekorasyon tarzının renk paleti çok fazla anahtar renk barındırmaz. Özellikle beyazın sıklıkla tercih edildiği bu dekorasyonu oluştururken çok fazla renk çeşitliliğine rastlamak pek de mümkün değildir.  Genel olarak beyaz ve beyaz tonları olan açık, ferah renkler karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni kuzeyde yılın önemli bir bölümünde günlerin karanlık olmasıdır. İskandinav ülkeleri, coğrafi konumlarına bağlı olarak nadiren gün ışığından yararlanmaktadır. Dolayısıyla beyazın ve tonlarının İskandinav ülkelerinin ruhunu yansıtmaktadır. Bu sebeple doğal ışığı yansıtan açık renk paleti ağırlıklı olarak tercih edilir. Böylelikle İskandinav ülkeleri kısıtlı doğal ışıktan olabildiğince faydalanır. Kumaşlardaki desenleri öne çıkaran ve zenginleştiren beyazı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Beyazın en dikkat çeken taraflarından biri de İskandinav dekorasyonun vazgeçilmez malzemesi doğal ahşapla olan ahengidir. Hoş bir kontrast yaratan ahşap ve beyaz, mobilya tasarımlarındaki önemli detayları da öne çıkarır. Diğer yandan siyah ayrıntılı eşyalar ve mobilyalar da yine İskandinav dekorasyon tarzına uygun alternatifler arasında yer alır. Fakat siyah rengin kullanımı kısıtlı bir şekildedir.  Bu yüzden İskandinav tarzı dekorasyon, açık renklerin kullanımına özen gösteren bir anlayışa sahiptir. Bu durum yalnızca mobilyada değil aynı zamanda duvar boyasında da beyaz ve tonlarının kullanıldığı bir dekorasyon stilidir. Bunun sebebi beyaz rengin, hem mobilyaları ön plana çıkarması hem de ışığı iyi bir biçimde yansıtmasıyla ilgilidir.

Lagom Felsefesi

İsveç diline ait bir kavram olan ve bir yaşam tarzını karşılayan Lagom “ne çok az ne çok fazla’’ anlayışını ifade ediyor. Lagom felsefesi, yaşamın her alanında dengeli bir hayat sürmeyi ve bu durumdan keyif alarak anı yaşayan, ölçülü ve düzenli bir hayat biçimini ifade ediyor. Lagom felsefesine göre tabiat oldukça önemli bir husustur. Organik ürün tercih etmek, doğal dokulara sahip tekstil ürünlerini kullanmak, sürdürülebilir bir çevre anlayışına önem vermek, çevreye uyumlu yaşamanın ilk adımını oluşturmaktadır. Öncelikle düzenli bir alana sahip olmalısınız. Fazlalık olacak her şeyden ve kalabalık bir görünümden mümkün olduğunca uzaklaşmalısınız. Yaşam alanınızı sadeleştirilmiş rahat bir ortama dönüştürmek için bu felsefeyi uygulayabilirsiniz. Mobilya ve koltuk takımları tercihiniz işlevsel, sade ve rahat olmalı. Stresli bir günün ardından yaşam alanınızda rahatlamanız oldukça önemlidir.

Açık Renk Döşemeler

İskandinav tarzı dekorasyonda halı kullanımı oldukça azdır. Döşeme olarak açık renkli ahşap parke tercih edilir. Çoğunlukla doğal açık renginde veya beyaza boyanmış ahşap parkeler kullanılır. Zeminin açık renk olması İskandinav evinde istenen aydınlık ve ferah his için önemli bir detaydır.

Kontrast

Yüksek kontrast, İskandinav tarzı ev dekorasyon stilinin bir başka özelliğidir. Tamamen beyaz olan bir alan içerisinde siyah ayrıntılar kullanmak, çarpıcı bir ambiyans yaratır. Siyah renk çoğunlukla tablolarda, mobilyalarda, İskandinav şöminesi ve ev tekstilinde, sınırlı bir şekilde kullanılmalıdır.

İskandinav Tarzı Mobilya

İskandinav tarzın ana teması, çizgilerin temiz ve düzenli olmasıdır. Bu yüzden mobilya seçiminde dikkat etmek gerekir. İskandinav tarzı mobilya tasarımları, gereksiz detaylar içermez. Sınırlı sayıda mobilya kullanılan İskandinav tarzı dekorasyonda modern hatlar, yuvarlak kenarlar ve konik ahşap ayaklı mobilyalar dikkat çeker. İskandinav tarzı mobilyalar genellikle yumuşak ve doğal renk tonlarına sahiptir. İskandinav tarzı dekorasyon, fonksiyonel mobilyalarıyla bilinir. İskandinav tarzı dekorasyonda en sık kullanılan ürün ahşaptır. Yalnızca zeminde değil mobilya, aksesuarlar, oyuncaklar gibi her alanda ahşaba rastlamak mümkündür.

İskandinav Tarzı Mobilya

İskandinav Tarzı Mobilya

Doğal Aksesuarlar

Hasır, doğal bir malzeme olduğu için İskandinav tarzı dekorasyon yaratırken oldukça sık kullanılır. Pek çok üründe kullanılan hasır malzemesi, doğal olmasının dışında ortama hoş bir tarz da katabilir. Örneğin; hasır sepetler, dekoratif görüntüleri ile alanda bambaşka bir ambiyans oluşturabilir. Bu yüzden hasır kullanımı, İskandinav tarzı dekorasyon için önemli bir ayrıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir