Modern Banyo Tasarım Kuralları

 Modern banyo tasarımı hakkında sorularınız varsa, cevaplar için doğru yerdesiniz. Ferah, minimalist dekorlar, işlevsel tasarımlar, tasarımınıza uygun dolaplar ve lavabolar veya belki banyonuza stil kazandıracak bir taş duvar paneli.  Banyo dekorasyonu için modern bir çizginiz varsa öncesinde modern banyo tasarımları için bilmeniz gereken birtakım kurallar var.

  1.  Renk Paleti

Öncelikle işe modern çizgilerinizi ön plana çıkaracak, tasarıma can katan ve birbirini tamamlayan (ton-sur-ton) bir renk paleti oluşturmakla başlamalısınız.

Aslına bakılırsa modern banyo tasarımında daha dingin veya sade renkler seçmek zorunda değilsiniz. Burada önemli olan nokta, seçtiğiniz ve kullanmayı planladığınız renkleri birbirini tamamlamasıdır. Eğer maskülen bir kontrast oluşturmak isterseniz siyah- beyaz ve onun gibi iki uç ama kuvvetli bir kontrast oluşturan renkler tercih edebilirsiniz. Sofistike natürel tam benlik diyorsanız beyaz-ekru-vizon veya kemik-bej-kahverengi ve türevleri kombinlere göz atmalısınız. Modern banyonuzda doğacı rahatlık ön planda olsun isterseniz bir rengin iki tonunu o renkten daha sakin bir renk ile kombinleyebilirsiniz; çimen yeşili-gri- koyu yeşil üçlüsü gibi. Daha önce de belirtildiği gibi önemli olan hangi rengi seçtiğiniz değil, kontrastın ne kadar uyumlu olduğu. Dilerseniz turuncu dahi tercih edebilirsiniz. Modern banyo dekorasyonu yaparken kısıtlı hissetmenize gerek yok. Sadece birbirini tamamlayan renkler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Birbirini tamamlayan bir renk paleti elde ettikten sonra temel renkleri mobilya ve yüzeylerde; destekleyici olması için seçtiğiniz üçüncü rengi ise aksesuar, tekstil gibi detaylarda kullanmalısınız. Böylelikle perspektifte yani büyük resimde bir bütünlük ve uyum yakalamış olacaksınız.

  1.  Alan Değerlendirme

Modern banyolar için en belirleyici özelliklerden biri, alanı olabilen en üst mertebede işlevsel şekilde kullanmaları ve banyonun pratik çözümlerle çevrili olmasıdır. Ne kadarlık bir alana sahip olduğunuzu iyi tahlil etmeli ve o metrekareden mümkün mertebe yararlanmaya odaklanmalısınız. Diyelim ki nispeten küçük bir banyo için modern banyo tasarımı düşünüyorsunuz; ince çerçeveli büyük lanlar kullanarak mekânı olduğundan büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Banyoyu gereksiz dağınıklıktan arındırmak için yaratıcı depolama alanları düşünmelisiniz. Göz yoran ve dağınık bir banyo size verimsiz ve işlevsellikten uzak bir kullanım alanı sağlayacaktır.

  1.  İhtiyaca Göre Şekillendirme

Her şeyden önemlisi banyo sizin ihtiyaçlarınıza yanıt vermeli, dolayısıyla size uygun olmalıdır. Bu banyo tasarımına başlamadan önce var olan rutinlerinizi gözden geçirin ve ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin. Banyonuzu tasarlarken bunlara uygun çözümler düşünerek işe koyulun.

Söz konusu banyo birkaç kişinin kullanımı için tasarlanacaksa banyo, tuvalet ve duş/küvet istasyonları için tek bir duvarı kullanabilirsiniz. Tüm bu istasyonların tek bir duvarda sıralanması kullanım açısından sizi rahat ettirecektir. Ama bu seçenek için dikkat etmeniz gereken nokta sıhhi ve kablo tesisatı, su hatları, havalandırma ve hareket alanı sağlamak için gerekli koşulları sağlamak olacak. Eğer banyo bu koşulları sağlıyorsa tüm istasyonları bir duvarda sıralamak uygun maliyetli bir seçenek olur.

Bundan farklı bir seçenek arayışındaysanız lavabo ve tuvaleti bir duvarda, paralel duvarda ise küvet/duş ve saklama dolaplarını konumlandırabilirsiniz. Bu seçenek modern banyo tasarımında daha esnek kararlar alabilmenizi sağlar.

Fakat en nihayetinde odak noktanız, banyonuzda modern çizgiler yakalamak için ön plana çıkan işlevsel ve rahatlığın esas olduğu bir alan olarak tasarlamak olmalı.

  1.  Sıcaklık

Modern banyo tasarımı denince akla gelen ilk ama yanlış algı banyonun soğuk veya steril tasarlanması gerektiği algısıdır. Taze bitkiler, fotoğraf veya hoşlandığınız mesajların yazılı olduğu çerçeveler kullanarak banyoyu o soğuk atmosferden kurtarabilir, kolayca yumuşatabilirsiniz. Banyo tasarımında bitki ve çiçek kullanarak doğa ile temastan uzak olan banyonuzda daha bütüncül bir hava ve atmosfer yakalayabilirsiniz. Şayet banyonuzda çerçeveler kullanacaksınız çerçeveler arasında büyük boşluklar bırakmaya özen gösterin. Tüm duvarı örtmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Zira kalabalık ve karmaşık bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için resimler ve fotoğraflar arasında boşluk bırakmayı ihmal etmeyin.

Modern Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Modern banyo tasarımı esas olarak geometrik şekiller, doğal renkler ve düz çizgiler içerir. Banyonuzun atmosferine ve ihtiyaçlarınıza uygun dolaplar, lavabo ve armatürler seçerek kolaylıkla banyonuzu modern çizgilerle dekore edebilirsiniz.

Modern banyo için birbirini tamamlayan renkler ve geometrik desenler kullanmaya özen gösterin. Alanı işlevsel ve rutinlerinize uygun pratik çözümlerle donatın. Banyonun bir köşesini modern anlayışa uygun bir tabure kullanarak odak noktası haline getirebilirsiniz. Banyo aksesuarları ve diğer aksamları da sade seçmeyi ihmal etmeyin.

Bu banyo tasarımı için kılavuz olarak görebileceğiniz belli başlı özellikler vardır. Banyo tasarımında basit ve minimalist olun. Geometrik hatlar kullanın ve bu tarzda banyo dolapları tercih edin. Ahşap ve doğal taş gibi malzemeler kullanarak otama sıcaklık katın. Ayrıca canlı bitkiler ve yeşillik kullanarak hoş bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

Modern Banyo Tasarım Fikirleri

Modern banyo tasarımı için fayanslar, yer döşemeleri, mermer ve taş kullanımı gibi ana elementlerin yanında sade ama şık musluk, duş başlığı, armatürler ve dekor ürünleri gibi ayrıntılara da odaklanarak modern bir banyo tasarlayabilirsiniz.

  1.  Sakinleştirici Bir Şema Kullanın

Modern banyo tasarımında sadelik, ciddi bir odak noktasıdır. İddialı tercihleri bir kenara bırakın ve tasarımınızı tamamlamak için sadelikten yana olun. Örneğin yeşilin tonlarını kullanarak hem canlı hem de dinlendirici bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

Seçtiğiniz karoların tamamlayıcı olmasına ve bir bütünlük oluşturmasına dikkat etmelisiniz. Karo ve mobilya tercihlerinizde yivli yüzeyler ve kamış kaplamalar tercih ederek hem görselliğin ön plana çıktığı hem de dokunsal bir atmosfere sahip modern bir banyo elde edebilirsiniz.

  1.  Mermer ve Monokromu Kullanın

Mermer kullanarak hem zamansız bir seçim yapabilir hem de modern banyo tasarımı için lüks bir tercih yapabilirsiniz. Büyük mermer karolar kullanarak bu lüks tercihi had safhaya taşıyabilirsiniz. Ayrıca büyük karo tercih ederek daha az harç çizgisi olan, daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

  1.  Canlı Renkler Kullanın

Özellikle ışık almayan banyolarda güneşli iklimlerden ilham alan ve parlak renkler tercih ederek banyoyu sıkıcı atmosferden kurtarabilir, canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için banyonuzun bir duvarına eğlenceli ve renkli bir renk kullanarak blok uygulaması yapabilirsiniz. Büyük paneller, daireler ve kemerli bölümler yaratabilir; bu alanları banyoya hareket katacak renklerle boyayabilirsiniz.

Geometrik desenlerin ve zengin renklerin odak noktası olduğu Art Deco tarzı çalışmalar yapabilirsiniz. Kullandığınız renk paletine uygun renkli bir lavabo tercih ederek modern banyo tasarımınızda bir odak noktası yakalayabilirsiniz. Geometrik desenli aydınlatmalar, mekânı daha geniş ve ferah gösterecek aynalar, banyoya uygun büyüklükte ve renkte bir halı tercih ederek banyo tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

  1.  Hareketli Duvar Baskıları ile Kişilik Katın

Sadeliği esas alarak dekore ettiğiniz banyonuzda canlı renklerden oluşan bir duvar kâğıdı kullanarak alana modern bir dokunuş katabilirsiniz. Düz ve parlak karolar doğru bir seçim olabileceği gibi herhangi bir renk ve duvar kâğıdı kullanılmadığı takdirde soğuk bir ortam yakalayabilirsiniz. Bunu kırabilmek adına hareketli bir duvar kâğıdı kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Duvar kâğıdı kullanacağınız alanın direkt olarak su ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Sıçramalara dayanıklı olması için de vinil duvar kâğıdı tercih edebilirisiniz. Vinil neme dayanıklı olduğundan dolayı doğru bir seçim olacaktır.

  1.  Modern Banyo Aksesuarları Kullanın

Tasarımınızda tercih edeceğiniz aksesuarlar, banyonun geri kalan tüm elementleri ile bir uyum ve bütünlük içinde olmalıdır. Kullandığınız seramik, fayans ve banyo dolaplarının genel yapısına uygun aksesuarlar seçin. Geometrik şekiller modern banyo tasarımı için doğru bir tercih olabilir. Geometrik şekilli, çerçeveli bir aynası, banyoya canlılık katacak saksılı yeşillikler, ahşap veya taş aksesuarlar, beyaz ve gri tonlarda banyo havluları tercih ederek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir