Eklektik dekorasyon, benzersiz bir görünüm yaratmak için farklı stilleri bir araya getiren bir iç tasarım türüdür. Eklektik tasarımda genellikle göz kamaştırıcı bir tarz yaratmak için daha canlı bir palet kullanan glam eklektik gibi kapsayıcı bir tema kullanılabilir. Eklektik tasarım 19. yüzyılda Avrupa’da mimarların bazı geleneksel tarzları korurken aynı zamanda benzersiz bir tasarım yaratmak için ortaya çıktı. Eklektik dekorasyon nedir ve dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi konuyla ilgili önemli tüm detayları bir araya getirdik. Eğer siz de evinizin dekorasyonunda harika bir eklektik tarz yaratmak istiyorsanız ahşap duvar paneli kullanabilir ve bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Eklektik Dekorasyon Nedir?

Eklektik stil dekorasyon

Eklektik dekorasyon, birkaç tasarım stilinin özelliklerini bir alana dâhil eden bir stildir. Çok farklı etkilerden yararlanan bu tarz rahat mobilya ve tasarıma sahiptir. Eklektik dekor canlı renkler ve desenlerin yanı sıra çekici vurgular içerir. Eklektik tasarım genellikle boho eklektik (bohem tarzını yansıtma) ya da glam eklektik (daha göz kamaştırıcı bir tarz için daha canlı bir renk paleti kullanma) gibi bir temadan etkilenir. Eklektizm, seçilmiş anlamına gelen Yunanca eklektikos kelimesinden türetilmiştir. Eklektik tasarım ilk olarak farklı tasarımlar üretmek için bir teknik olarak ortaya çıktı.

Eklektik Dekorasyon Özellikleri

Eklektik dekorasyon, estetik ve pratik unsurların bir araya getirir. Eklektik dekorasyon özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Çeşitli grafik bileşenleri kullanma; eklektik tasarımın temeli baskıların, desenlerin ve dokuların birleşimidir. Eklektik stil yeni bir derinlik yaratmak için normalde birbirini tamamlamayan farklı formları ve tasarım öğelerini birleştirir.
  • Çağdaş ve gelenekselin birleşimi; eklektik tasarım birkaç dönemin dekorunu birleştirir. Eski mobilyalar minimalist bir tarzla uyum sağlayabilir.
  • Özenli seçim; eklektik tasarım basit gibi görünse de, her şeyin birbirine uymasını sağlamak için parçaların özenle seçilmesi gerekir. Renk, doku veya odak noktası gibi birleştirici bir tema her zaman mevcuttur.
  • Eklektik dekorasyonun temel unsurlarından bazıları renkler, malzemeler ve dokulardır. Bu tarz minimalist olmaktan ziyade maksimalisttir.
  • Ancak bu stil karışımı gelişigüzel değil odanızın eklektik görünümü düzgün bir şekilde tasarlanmak için bir araya gelir.

Eklektik Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Eklektik ev dekorasyonu tasarımıyla ilgili öneriler aşağıdaki gibidir.

1. Bir Renk Seçin

Renk olarak öncelikle temel renk paletinizi hayal edin. Düzensiz bir alan yerine uyumlu bir alan yaratmada size rehberlik edecek olan bu seçimdir. Bu yüzden başlamak için nötr bir palet ve vurgu rengi tercih edebilirsiniz. İç mekân tasarımını oluştururken bu temel palete eklemeler yapabilirsiniz. Koyu renkler alanı derinleştirirken açık tonlar sakin hava yaratabilir. Ayrıca bu tonlar boş bir tuval izlenimi verir ve dilediğiniz dekorasyonu tasarımıza ekleyebilirsiniz.

2. Desenle Oynayın

Bir odaya farklı hava katmak için desenli kilimler ve minderler kullanın. Örneğin geometrik şekiller, hatta puantiyeler diğer parçalarla birlikte kullanıldığında estetik bir görünüm yaratabilir. Sonuç olarak görünüşte zıt görünen desenlerin görseli mekâna çekicilik katabilir.

3. Eklektik Bir Fotoğraf Duvarı Oluşturun

eklektik dekorasyon ornekleri

Eklektik bir fotoğraf duvarı oluşturmak herhangi bir odaya karakter ve kişilik katar. Burada hayal gücünüzü ve kişiliğinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu alan aynı zamanda sevimli ve basit bir tasarım içerebilir. Odaya karakter katmak için harika sanat parçalarınızı sergileyebilirsiniz.

4. Dokulardan Yararlanın

Eklektik bir tarzın en önemli unsuru kontrasttır. İç mekânınızda farklı dokular kullanmak dekorasyonunu katkı sağlayabilir. Pürüzsüz deri, ahşap ya da çelik, dokuma kilimler veya kaba taş ve tuğla, eklektik bir evin çok sevilen estetik tasarımlarıdır. Bu zıtlık yenilikçi iç mekânların gözde unsurlarıdır.

5. Eklektik Tarzdaki Evinizdeki Mobilyaları Karıştırın

Eklektik stiller, mobilyaları ve zanaatkârlık parçalarını sergilemek için mükemmel dekorasyon türüdür. Eklektik tarzdaki evinizdeki mobilyaları karıştırın ve yaratıcılığınızı kullanın. Eklektik evinizin dizayn etmenin zaman alacağını unutmamalısınız. Bu tür parçalar tesadüfen bulduğunuz küçük bir dükkânın içinde olabilir. Sabırlı olmalı ve doğru öğeler için zihninizi açık tutmalısınız.

6. Dağınıklıktan Uzak Durun

Eklektik Tarz Ev Dekorasyonu

Eklektik dekorasyon, dağınık ve eşyalarla dolu anlamına gelmez. Eklektizm süs eşyalarıyla dolu raflar ve duygularla dolu bir zemin yerine gerçekten sevdiğiniz daha az parçaya sahip olmayı ifade eder. Her şeyi temiz ve düzenli tutun ve yalnızca değerli eşyalarınızı sergileyin.

7. Vintage Parçalardan Yararlanın

Vintage görünümler ve feminen çizgiler, birbiri ile alakasız görünen bu unsurlar evlerde eşsiz bir uyumu beraberinde getiriyor. Zaman konusunda bir sınırı olmayan eklektik tarzda çeşitli dönemlere ait parçaları bir araya getirerek dilediğiniz görünümü yakalayabilirsiniz.

8. Aksesuarlarını Çeşitlendirin

Eklektik ev dekorasyonunda ayna, tablo ve yastık gibi pek çok aksesuar çeşidine yer var. Kişisel zevklerinizi kullanarak bu zengin dekorasyon tasarımını şık aksesuar çeşitleriyle renklendirebilirsiniz.

9. Zıtlıkları Bir Arada Kullanın

Dekorasyonda eklektik, birbiriyle zıt olan unsurların oluşturdukları bütün olarak ifade edilebilir. Bu yüzden zıt renkleri, desenleri ve aksesuarları birlikte kullanarak istediğiniz uyumu oluşturabilirsiniz. Örneğin duvarlar için sade bir tasarım seçerken mobilyaların klasik çizgiler taşıması eklektik stili evinizde başarılı şekilde uyguladığınızı göstermektedir.

Eklektik Dekorasyonu Evinize Dâhil Etmenin 6 Yolu

Eklektik dekorasyonu evinize dâhil etmenin altı yolu aşağıdaki gibidir.

1. Modern Rustik Tarz

Eklektik Tarzı

Modern Rustik tarz yüzyıl ortası modern, rustik ve boho tasarımının unsurlarını içeren karma bir görünümdür. Bu tarz ile şık bir stile sahip olacaksınız. Modern Rustik tarz alana taze bir hava katar aynı zamanda çok fazla bireysellik de içerir. Bu tarzı yakalamak için katmanlı tekstillere odaklanmalısınız. Eklektik dekorasyon, önemli ölçüde katmanlara dayanır. Minderleri üst üste koyun, manto üzerine destekli tablolar yerleştirin ve hatta ekstra halılar kullanmayı düşünebilirsiniz. Tüm bu katmanlar alana derinlik ve kontrast sağlar.

2. Boho Minimal Stil

Boho minimal tarzı, eklektik tarzın minimalist yönünde daha fazladır. Bu stilde rahatlık ve mükemmel bir denge vardır. Dekorasyonda hem düzgün hem de sakin bir alan yaratabilirsiniz.

3. Tropikal Boho Tarzı

Tropikal boho tarzı canlı ve belirgindir. Eklektik tarzın maksimalist yönünü belli eder. Mobilya türleri, renkleri ve desenlerinin bu görünüm çok şey ifade eder. Cesur renkler, bu stilin önemli bir parçasıdır. Özellikle zengin toprak renkleri bu tasarıma canlılık verir. Bu canlılığa duvarlarda, mobilyalarda ve halılarda rastlayabilirsiniz. Bohem bir atmosfer bol miktarda bitki ile oluşturulabilir. Doğal malzemelerin yanı sıra bitkiler stilin gösterişli öğelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

4. Minimal Eklektik Stil

Minimalist eklektik stil desenleri, zengin malzemeleri ve canlı renkleri birleştirir. Aynı anda hem cesur hem de mütevazı bir görünüm yaratabilirsiniz. Eklektik alan için cesur tasarımlar tercih edilir. Aynı zamanda daha az parça kullanır.

5. Karışık Mobilya Stilleri

Eklektik Dekorasyon

Eklektik tarz, çeşitli iç tasarım stilleri birleştirir. Bu tarz, eklektik bir oturma odasında farklı mobilya tiplerini bir araya getirmeyi içerir. Dolayısıyla geleneksel bir komodini modern bir aydınlatma ile eşleştirebilirsiniz.

6. Antikalar ve Vintage Tarzı

Aynalar, sehpa ve vintage zemin lambası gibi eski veya antika mobilyalar oturma odanızı ve yemek odanızda daha hoş bir stil yaratabilir ve tasarımın eklektik unsurunu ortaya çıkarabilir. Aşınmış ahşap kitaplık, işlenmiş halılar ve deri objeler bu dekorasyon stilini elde etmek için mükemmel ürünlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir