Ofis ortamında çalışan insanlar için ofis, yalnızca çalışılan yer olmaktan ziyade bir yaşam alanına dönüşmektedir. Dolayısıyla ofis tasarımı hem personelin motivasyonunu arttırmak hem de müşterileri etkilemek için en önemli etkenlerden biridir. Kullandığınız mobilyalardan aksesuarlara, boyanın renginden duvar kaplama panellerine kadar her şey ofisinize bambaşka bir hava katar.

Tüm bunlara ve daha fazlasına hâkim olmak için gerekli olan her şeye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Ofis Tasarımı Nedir?

Çalışanlara daha keyifli ve verimli çalışabilecekleri bir ortam sunmak ve bunların neticesinde başarı elde etmek için ofis tasarımı kuşkusuz büyük bir rol oynar. Bunların yanında ofis tasarımınız, aslında sizinle ve yaptığınız işle ilgili karşı tarafa ilk intiba bırakmakta da oldukça etkilidir. Dolayısıyla yaptığınız bu tasarım, sizi ve işinizi de tanımlar.

Hakkı verilerek yapılan ofis tasarımı, çalışanların yalnızca çalışma alanları hakkında daha iyi hissetmelerini sağlamakla da kalmaz; ayrıca işleri hakkındaki düşüncelerini de doğru orantılı olarak etkiler. Çalışma alanları, personellerin zamanlarının çoğunu geçirdikleri alandır ve ruh hallerini etkileyebilir. Bu ruh hali çalışma hayatlarını etkilemenin yanında hayatlarının diğer alanlarında da etkili olabilir.

Ofis Tasarımı Nedir

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir ofis tasarlamanın anahtarı planlı, programlı ve detaylı bir çalışmadır. Tasarımın tüm parçalarının, her bir detayın en nihayetinde bir bütünlük sağlaması en önemli noktalardan biridir. Etkili bir ofis tasarlamak için size yön gösterecek en önemli kelime uyumdur.

Sizin için yol gösterici olabilecek en önemli tasarım tüyolarından bahsedeceğiz:

  • Işıklandırma

Ofis dekorasyonu için ilk dikkat edilmesi gereken nokta etkili bir ışıklandırmadır. Başarısız bir ışıklandırma müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin ortamdan rahatsızlık duymasına neden olabilir. Aynı zamanda bu sebepten ötürü ofiste durmak istememeleri ile sonuçlanabilir. Bununla beraber gün içinde zamanının çoğunu iş yerinde geçiren çalışanlar için başarısız bir ışıklandırma hem verimi düşürür hem de ruh halini olumsuz etkileyebilir.

  • Boya

Pek çok kişi tarafından bilindiği üzere renk ile insan psikolojisi arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Bundan dolayı hem çalışanlar hem müşteriler hem de ziyaretçiler için rahatlatıcı ve güven veren renklerin kullanımına yönelmeli ve iş ortamında bu renkler tercih edilmelidir. Eğer ofis dekorasyonunuz için birden fazla renk kullanmayı tercih edecekseniz, renkler arasında doğru uyumu yakalamak ana hedefiniz olmalı.

  • Mobilya

Ofiste kapladığı yeri de göz önünde bulundurursak mobilyalar ofis dekorasyonun ön planda olan unsurları arasına yer alır. Mobilya seçiminde kaliteden ödün vermemelisiniz; kaliteli mobilyalar hem göz dolduracak hem de mobilyaların uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ama mobilya seçerken ofis alanınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Ofise uygun olmayan büyüklükteki mobilyalar, gereksiz karmaşık bir görüntüye sebep olur ve hareket alanınızı kısıtlar. Bunun aksine ofisiniz için seçeceğiniz alana kıyasla küçük mobilyalar göz doldurmaz ve alanın verimli kullanmasını engeller.

  • Zemin

Ofis dekorasyonu için en tamamlayıcı unsurlardan biri de zemin tasarımıdır. Ofis zemini için özellikle ses çıkarmayan materyal kullanılması tavsiye edilir. Böylece çalışanların dikkatinin dağılmasının önüne geçilebilir.

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Kaliteli Ofis Tasarımının Önemi

Özenle yapılmış bir ofis tasarımı, çalışanlarınızın işe duydukları aidiyeti arttırabilir ve moral motivasyonlarını etkilemede büyük bir rol oynayabilir. Çalışanlar moral ve üretkenlerini destekleyen, ait hissettikleri bir ofis ortamında daha üretken çalışacaklardır. Dolayısıyla bu da işveren için başarıyı getiren etmenlerden biri haline gelecektir. Bunun yanında müşteriniz için de kaliteli bir ofis tasarımı sunmak, sizinle yaşadıkları deneyimi güzel hatırlamasına ve iş yapma konusunda kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep olabilir.

Ofis Tasarımı Trendleri

Zamansız ofis trendleri, ofisinizi daha etkili ve verimli kullanabilmenin yolları için önemli ipuçları veriyor. Bu trendlere daha yakından bakalım:

  1. Renkli Duvarlar

Ofisin bir veya daha fazla duvarını renklendirerek daha düşük maliyetlerle ortamda büyük bir farklılık yaratmak mümkün. Böylece hem çalışanların daha iyi hissetmelerini sağlayacaksınız hem de ilham verici bir ortam yaratacaksınız.

  1. Ortak Çalışma Alanları

Özellikle teknoloji şirketleri için ortak çalışma alanları sıkça tercih ediliyor ve diğer ofis işletmeleri için de ortak çalışma alanlarının önemi gün geçtikte anlaşılır bir hale geliyor. Birbirinden farklı sektördeki birçok ofis, alanların en azından bir kısmını çalışanların işleri hakkında tartışabilecekleri, kafa dağıtabilecekleri ve hoş vakit geçirebilecekleri bir alan yaratma konusuna artık daha sıcak bakıyor.

  1. Ergonomik Tasarım

Ofisinizde tercih edeceğiniz ergonomik tasarımlar ile hem çalışanlarınız üzerinde oluşan baskıyı hem de işin beraberinde getirebileceği kas-iskelet bozuklukları ihtimalini azaltabilirsiniz. Ergonomik ögeleri ofise eklemenin faydalarının maliyet açısından incelendiği bir çalışma Washington Eyaleti Çalışma ve Sanayi Departmanı tarafından dile getirildi. Bu incelemenin sonucuna göre, ergonomik tasarım kullanan ofislerde kas-iskelet bozukluklarından kaynaklanan yaralanmalarda %61’lik bir azalma ve ciroda %87’lik bir yükseliş yaşandığı saptandı. Dolayısıyla ergonomik tasarım yönünün ön plana çıktığı ofis dekorasyonlarında verimlilik artarken devamsızlık düştü ve hata payı azaldı.

Ergonomik tasarımla beraber kaslardaki gerilim azalır ve vücut en doğal konumunda desteklenir bir hale gelir. Ofis ortamında genellikle oturarak çalışan personeller için işteyken aktif olmak, oturmanın beraberinde getirdiği gerginliği azaltmak için hayati bir önem taşır. Tüm bu sebeplerden dolayı iç tasarımda ergonomik tasarım, sıkça tercih edilen bir opsiyon haline gelir.

Personellerin çalışma hayatında aktif kalmasını destekleyen aktif ögeler koşu bandı masaları, top sandalyeler, bisiklet sandalyeleri, oturup ayakta durabilen sandalyeler, ayakta ve otururken kullanıma uygun olarak yüksekliği ayarlanabilir masalar ve ayakta paspaslar olarak sıralanabilir.

Bu aktif ögeler kas-iskelet bozukluklarının önüne geçilmesinin, gerginliğin azaltılmasının ve personellerin uzun süre aynı pozisyonda kalmasının önüne geçer. Bu aktif ögelere ek olarak bisiklet sandalyeleri ve koşu bandı gibi seçenekler, masa başı çalışanlarının hareketsiz geçen iş hayatlarının beraberinde getirdiği olumsuzlukları en aza indirgemekte etkili seçeneklerdir. Hatta çalışanların genel sağlığını iyileştirmekle beraber masa başı çalışırken dahi hareketi teşvik eden olumlu bir yönü de vardır.

  1. Sürdürülebilirlik ve Doğa

Biyofilik tasarımın ön planda çıktığı işyerlerinde genellikle doğal unsurlar ve canlı bitkiler tercih edilir. Kullanılan bu doğal unsurlar, bitki ve su duvarları doğayı işyerine taşır ve doğayla iç içe bir çalışma ortamı sunar.

Canlı bitkiler bakım gerektirdiği için çalışanların iş koşuşturmasında bitkilerle ilgilenmek için kullandıkları kısa molalar, çalışanların da soluklanmasını sağlar. Böylelikle çalışanlar hem işin stresinden uzaklaşırlar hem de sağlıklarına olumlu anlamda fayda sağlamış olurlar. Ofiste yer vereceğiniz canlı bitkiler hava kalitesini iyileştirir, ofisteki sertliği yumuşatır, dolayısıyla gürültüyü de azaltır ve çalışanların üretkenliğini arttırmada önemli bir rol oynar.

Ofis tasarımı için tercih edeceğiniz biyofilik tasarım, yalnızca iç mekânda kullanacağınız yeşilliklerden ibaret değildir. Ofis tasarımında sürdürülebilirliği sağlamak için ise ofisin yapımında kullanılan malzemelerle başlamalısınız. Yerel kaynaklı malzeme seçerek yapı malzemelerinin şantiyeye taşınmasından dolayı doğabilecek emisyon etkisinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında enerji verimliliğini maksimize etmek, doğal aydınlatma kullanımı, düşük emisyonlu mobilya ve inşaat malzemeleri seçerek sürdürülebilirliği arttırabilirsiniz.

Sürdürülebilirliği esas alarak hareket etmek hem maliyeti düşürecek hem de enerjiyi daha verimli hale getirebilmenizi sağlayacaktır. Mesela işe bu tasarımda kullandığınız floresanları LED ampulle değiştirerek başlayabilirsiniz. Buna ek olarak harekete duyarlı ışık anahtarları kullanarak elektrik faturalarını azaltabilirsiniz. Sürdürülebilirliği göz önüne alarak hareket etmek, ofisin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır ve buna ak olarak kamu hizmetleri ve operasyonlarda tasarruf etmenizi sağlar.

  1. Açık Renkler ve Doğal Aydınlatma

 Açık renkler ve doğal aydınlatma günümüzde de sıklıkla tercih edilen bir trenddir. Ofiste kullanılan açık renkler, ortamdaki doğal hissiyatı arttırır. Ofiste tercih edilen renkler üretkenliği arttırmasının yanı sıra çalışanların farklı düşünceleri için de alan yaratır. Renklerin nasıl hissettireceğiyle ilgili ufak tüyolar isterseniz:

Gri üretkenlik, işlevsellik ve basitlik hislerini çağrıştırır.

Yeşil doğayı, huzuru ve dinginliği çağrıştırır.

Turuncu yaratıcılığı teşvik eder.

Mavi rahatlığı ve sakinliği teşvik eder.

Doğal aydınlatma ise iç mekân bitkilerinin büyümesini sağlar. Ayrıca doğal aydınlatmanın çalışanların ruh halini olumlu etkilediği ve üretkenliği arttırdığı tespit edildi. Ayrıca doğal ışık, çalışanların göz ve baş ağrısını azaltır ve bulanık görmenin önüne geçer. Doğal aydınlatma beraberinde daha uyanık ve az uyuşuk çalışanlar getirir.

Doğal ışık aydınlatmada harcanan enerjiden de tasarruf edilmesini sağlar. Ofisin doğal ışığa erişimi olmayan noktalarında ise dağınık ışık kullanarak doğal görünümlü yapay aydınlatma tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir