Gelişen teknoloji ve değişen iletişim sistemleriyle birlikte fiziki ofis ortamında çalışma kavramından giderek uzaklaşılıyor. Online iletişimin yeterli geldiği, iş akışında düzenin bozulmadığı ve çevrimiçi dünyada işlerin yürüyebildiği sektörlerin büyük bir çoğunluğu hibrit çalışma ya da tamamen home ofis düzenine geçmiş durumdalar. Bu durum, iş hayatından izole özel yaşam alanımız olan evlerimizde bir ofis alanı yaratma ihtiyacını doğurdu. Özel yaşam alanının esnekliği ile iş yaşamının motivasyon ve disiplinini bir arada sağlayabileceğimiz bir home ofis tasarımı, evden çalışan herkesin hayal ettiği düzen haline geldi. Evden çalıştığınız bir işiniz ya da buna dair bir planınız var ise evinizin bir odasını ya da bir alanını yaptığınızın işin gereklilikleri, dekorasyon zevkiniz, ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda rahatlıkla home ofis olarak dizayn edebilirsiniz. Bu noktada evinizde ofis için ayırabileceğiniz bir odanız yoksa evin herhangi bir alanını bunun için değerlendirebilme imkanlı gelmiyor olabilir. Ancak salonunuzun bir köşesi, mutfağınızın belli bir alanı ya da giyinme odanızın boş kalan bir bölümü bile home ofis tasarımı için değerlendirilebilir. Küçük bir alan olması, verimli bir çalışma ortamı olmayacağı anlamına gelmez. Örneğin; doğal dokunuşların hâkim olduğu bir salon dekorasyonunda uygun bir köşeye ahşap bir çalışma masası ile konforlu bir sandalye ve yanına hasır bir saksı içerisine sevdiğiniz bir bitki tercih edebilirsiniz. Ofise geçiş hissini mekânın bütünüyle uyumlu olacak şekilde keskinleştirmek için ise home ofis alanı olarak tasarladığınız alanın duvarına taş duvar paneli ya da ahşap duvar paneli gibi orijinal bir tercihte bulunabilirsiniz. Kısa bir örnekle her ev için home ofis alanı yaratılabileceğini hayal edebildiğimize göre detaylara geçebiliriz.

Kusursuz Home Ofis Tasarımı Nasıl Yapılır?

Home ofis tasarımına başlamadan önce temel ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirlemelisiniz. Nasıl bir ortamda çalışmak istediğiniz, dikkatinizi dağıtmayacak eşyaların neler olduğunu, motive edecek ve enerji verecek renk seçiminizin ne olacağını belirlemek, doğru bir planla işe başlamak demek olacaktır. Bu da doğal olarak tüm işinizi kolaylaştıracak, kusursuz home ofis tasarımına sahip olmanız için en önemli unsurdur. Nasıl bir çalışma ortamında işinizi maksimum verimlilikte ve motive şekilde yapabilirsiniz? Tüm gün konforlu bir şekilde çalışabileceğiniz sandalye ya da koltuk modeli nasıl olmalı? Hangi zemin ve duvar konseptini görmek istersiniz? İş-ev ayrımı ve dengesini bir arada koruyarak mutlu çalışacağınız dekorasyon stilinin başlıca parçaları neler olmalı? Bu soruların cevaplarını verdiğinizde yapmanız gereken tek şey, işe koyulmak olacak.

1. Yaratıcı Duvar Dekorasyonları Kullanın

Home ofis tasarımında en önemli avantaj, ortak ofis alanında mecbur kaldığımız dekorasyon stillerinden arınarak tamamen kişisel çalışma dünyamızı yaratıyor olmaktır. Dolayısıyla kişisel olarak motivasyonu pozitif etkileyen cesur bir duvar tasarımı kullanmamak için hiçbir sebep yok! Daha öncesinde de değindiğimiz gibi dekoratif duvar panelleri üzerine özgün fotoğraflar, çizimler ya da posterler kullanarak kendinize özgü, mutlu bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

2. Ofis Alanını Bölgelere Ayırmak için Boya Kullanın

Yaşam alanına bağlı bir ofis kullanımı düşündüğümüz zaman, ilk akla gelen hem mekânın genel dekorasyonuna uyumlu olacak hem de disiplin ve motivasyon bakımından iki ortamı birbirinden ayıracak dengenin nasıl sağlanacağıdır. Tam bu noktada en iyi fikir, ofis alanında farklı bir renk kullanmaktır. Örneğin; yeteri kadar doğal ışık alan bir mekânda ofis alanında koyu renk tercih edilerek ferahlık algısından ödün vermeden çalışma alanınızda bir koza atmosferi sağlayabilirsiniz. Tamamen koyu renk tercih etmenin bunaltıcı etkisini yaşayacak olan kişiler ise açık-koyu renk kombinasyonu ile gölgelendirme tekniğinden yararlanabilirler. Renkli bir seçim yapılması da söz konusu olursa renklerin bilinçaltı etkilerine odaklanarak renk seçimi yapılmalıdır. Örneğin; eylemi çağrıştıran, stabil enerjisi olmayan bir renk doğru bir tercih olmaz.

3. Çok Kullanışlı Bir Masa Seçin

Home ofis tasarımı söz konusu ise elbette olmazsa olmaz eşya, iyi bir çalışma masasıdır. Çalışma ekipmanlarınıza ve masanızda görmek isteyeceğiniz dekoratif objelerinize yetecek büyüklükte, tüm öncelikli eşyalarınızı yerleştirdiğinizde kalabalık ve dikkat dağıtıcı görünmeyecek yeterlilikte, konforunuz bakımından iyi bir yüksekliğe sahip her bakımdan kullanışlı bir masa seçmek diğer tüm detaylar içerisinde en önemlisidir.

4. Dinlendirici Işıklandırma Kullanın

Home ofis olarak kullanacağınız alan ya da odada mümkün olursa masanızı pencerelere yakın şekilde konumlandırmanız, iş başında geçireceğiniz uzun saatler boyunca doğal ışık sayesinde mutlu ve motive olmanızı sağlar. Eğer böyle bir imkânınız olmazsa doğal ışık hissi veren, fiziksel ve mental olarak yormayacak yapay ışık seçimi, açık renklerin hâkim olduğu duvarlar ile de bunu sağlayabilirsiniz. Masa lambası, duvar aplikleri ya da ayaklı abajurlar da çalışma alanında belirli alan aydınlatması görevi üstlenip konsantrasyonu artıracağından tercih edilebilecek seçeneklerdendir. Aydınlatma konusunda tercihiniz ne olursa olsun gün ışığı rengini kullanmanız soft bir aydınlatma elde etmeniz önemlidir. Bu sayede rahatlatıcı bir etki yaratarak dikkatinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

5. Mutlu Bir Çalışma Alanı İçin Desen Ekleyin

Home ofis tasarımı planınızda renklendirdiğiniz ya da mekânın kalanı ile aynı renkte tutmayı tercih ettiğiniz alanınızda estetik zevkinize hitap eden desenlerden yararlanmak, iyi bir fikir olabilir. Doğal dokuların desenini tercih ederek duvar paneli tercih edebilir ya da çizimlerden de yararlanabilirsiniz. Burada önemli olan, mutlu ve enerjik bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlarken dikkat dağıtıcı hale getirmemeye özen göstermektir. Dolayısıyla önceliğiniz daima mental olarak yorulmayacağınız, algınızı dağıtmayacak desen tercihleri olmalıdır.

6. Sakin Renkler Seçin

Yaratıcı, pozitif bir çalışma alanı tasarlamak amacıyla seçilen canlı renkler, çoğu zaman çalışma deneyimini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla renk seçimi konusunda tedbirli davranmak, çalışma verimliliği bakımında oldukça kıymetli. Yeşil, stresi minimuma indiren renk olarak bilindiğinden evde tasarlanan bir çalışma ortamı için ideal seçim olabilir. Yeşil ve açık renklerin ya da doğal dokulu duvar panellerinin kombinasyonu da iyi birer seçenektir.

7. Yaratıcı Bir Masa Alanı Tasarlayın

Tıpkı iş yerlerinde olduğu gibi evdeki çalışma masasını da işinizin gerekliliklerine ve zevkinize göre kişiselleştirmek iş-ev ayrımını özel yaşam alanınız içerisinde sağlamanız ve çalışırken yaratıcılığınızı desteklemeniz açısından faydalı olacaktır. Eğlenceli, yaratıcı, motive edici bir masa alanında saksılar, renkli kalemlik ve defterler, notluklar yer alabileceği gibi süslü biblolar, çerçeveler gibi objeler de tercih edilebilir. Burada tamamen kişisel zevkinize ve çalışma halinize göre şekillenecek tercihler söz konusudur.

8. Bitki Kullanımından Faydalanın

Yaşam alanlarında, çalışma ortamlarında, iç ve dış mekân dekorasyonlarının tümünde bitki kullanımın sakinlik ve dinlendiricilik rolünü büyük ölçüde üstlendiğini söylemek mümkün. Home ofis tasarımında tercihiniz ve genel dekorasyon tarzınız nasıl olursa olsun sevdiğiniz iç mekân bitkilerini kullanmak, mental olarak iyi geleceği gibi dekorasyona da hoş bir dokunuş olacaktır. Yaygın ismiyle paşa kılıcı olarak bilinen sansevieria, hava temizleme özelliği ve iç mekâna kolaylıkla uyum sağlayabilmesi ile iyi bir çalışma ortamı bitkisidir. Gün ışığı alan bir çalışma alanınız varsa bereket bitkisi olarak bilinen Plea ya da renkli, iç açıcı ve şık bir dokunuş çalışma enerjime iyi gelir diyorsanız Orkide de iyi bir tercih olabilir. Çalıştığınız ortamın doğallıktan uzaklaşmaması, dinlendirici etkiye sahip olması verimlilik ve mutlu çalışma hali bakımından çok önemlidir. Dolayısıyla içinizi açacak türden bir çalışma ortamını yeşilin tonlarıyla stresinizi giderecek olan bitkilerle destekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir