Evinizi veya işletmenizi yenilemeye karar verdiniz. Yaptığınız duvar kaplama araştırmalarında karşınıza çıkan seçeneklerden biri olacaktır kültür taşı. Hem doğal malzeme olması hem de zararlı içeriğinin olmaması kültür taşları ve çeşitlerini popüler yapmaya yetiyor. Ancak kültür taşı kullanmalı mısınız? Kültür taşları nasıl bir yapıya sahiptir merak ediyor musunuz? O zaman bu yazımız tam size göre. Taş duvar paneli ile kıyaslama yapacak ve uzman görüşlerini ileteceğiz. Gelin vakit kaybetmeden detaylara geçelim.

Kültür Tuğlası Kaliteli Mi?

Kültür taşı nedir? Daha önce tasarım, iç veya dış mekan değişimleriyle ilgili araştırmalar yaptıysanız kültür taşları karşınıza çıkmıştır. Doğal taşların formundan esinlenerek beton veya çimento gibi malzemelerle üretilen duvar dekorasyonu amacıyla kullanılan ürünlerdir. Doğal malzemeden üretilmesi, sağlığa zararlı birleşenler içermemesi, renk ve desenlerinin çeşitliliği ile doğal çözümler sunduğu söylenir. Genel bilinirliği bu yönde olsa da aslında dekoratif duvar kaplama alternatifleri içerisinde yükselen değer olduğunu söylemek zor. Öncelikle kültür taşından yapılan tuğlaların kapladığı bir duvardan dayanıklılık alabilseniz de darbe gücü düşük olacağı için uzun ömürlü olması mümkün değildir. Beklentilerinize göre tercihler yapabilirsiniz elbette ancak duvar kaplama çalışmaları içerisinde gerçek bir bütçe kullanmanız gerektiğini ve değişime kapalı bir uygulama olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kültür taşı ile kaplanmış bir alanı gerektiğinde sökmek veya değiştirmek ciddi uğraş, inşaat kirliliği ve maliyet demektir.

Kültür Tuğlasında Beklentinizi Karşılayabilir Misiniz?

Eğer uzun ömürlü bir kullanım, pratiklik ve ekonomik çözüm arayışınız varsa kültür taşları kesinlikle size göre değil. Beklentinizi karşılamak bir yana bazı durumlarda uygulattığınıza pişman olmanız bile söz konusu. Kültür taşları uygulandığı alandan sökülmek istendiği zaman ciddi uğraşlar verir. Uygulaması pratik değildir, inşaat kirlikleriyle baş etmek zorunda bırakır. Ayrıca her ustanın el yeteceğine göre değişen sonuçları vardır. Beklentinizi karşılayacak bir duvar kaplama modeline sahip olmak istiyorsanız öncelikle kendinize şunu sormalısınız: “Ne kadar zaman ayırmalıyım, ne kadar bütçe vermem gerekir?” Bu soruların sevaplarına göre doğru ürüne yönlenebilirsiniz. Daha az zamanda daha zahmetsiz bir uygulama şekli ve daha düşük bütçeler hedefliyorsanız sizin için doğru ürün duvar kaplama panelleri olacaktır.

Kültür Taşı Uzun Sürer mi?

Kültür taşı uygulama ve üretme aşamasında uzun bir süreç gerektirir. Tuğla veya taşın modellemesi, ustanın el işçiliğinin mahareti, kullanılan alanın genişliği ve harç kalitesi gibi birçok değişken mekan görünümüne etki eder. Uzun bir çalışma olmasının sebebi taze ıslak harçlarla el işçiliği şeklinde uygulanmasından gelir. Kuruma sürecine ek olarak ön hazırlığı bulunur. Her zemine uygulanmaz ve öncesinde zemin iyileştirmesi gerekir. İlerleyen sürelerde bölgede oluşacak tesisat tadilatları için kültü taşlarını kırmanız ve zahmetli bir yöntemle yerinden çıkarmanız gerekir.

Kültür Taşı Sonradan Sökülebilir mi?

Kültür taşının altında bulunan kısma müdahale etmek isterseniz tek yolunu uygulattığınız ve ciddi bütçe ayırdığınız tasarımı kırmaktır. Sökülmesi mümkün olsa bile yeniden yerine takılması mümkün değildir. Harçların tutuculuğu sayesinde sadece kırım işlemleriyle sökülen ve konfor alanlarınızı istenmeyen tadilat artıklarıyla dolduran bu uygulama yeniliğe kapalıdır. Beton tarzı malzemelerden üretildiği için değişime ayak uyduramaz. Üzerine herhangi bir işlem yapmanıza, şekillendirmenize veya değiştirmenize izin vermez. Sökmek için gereken kırım çalışmalarından sonra yeniden bölgeye tasarım takviyesi yapmanız ve baştan başlayarak harç, uygulama ve kuruma aşamalarını beklemeniz gerekecek.

Kültür Taşı Fiyatları

Kültür taşları uygulama ve yenileme alanında olduğu kadar bütçe alanında da dezavantaj sağlıyor. Bütçeleri duvar panellerine kıyasla daha yüksektir. Çünkü el işçiliği, harç ve tasarım gerektirir. Ustanın vereceği bütçelerle maliyet hesaplamanız gerektiği için şeffaf fiyatlardan bahsetmek mümkün değildir. Bunlar yerine taş duvar paneli tercih ederek alanlarınıza daha başarılı yatırımlar yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir