Yüksek ahşap kirişleri olan bir tavan, kocaman taş bir şömine ve ağaç parçaları ile yaratılan rustik tarz, rahatlığın ön plana çıktığı bir dekorasyona sahiptir. Konuyla ilgili bütün ayrıntılar yazımızda.

Rustik Tarz Nedir?

Rustik Tarz Nedir?

Rustik Tarz Nedir?

Doğadan ilham alan ve saf ağaçların ön planda olduğu dekorasyona rustik tarz denilmektedir. Ahşap kirişli bir tavan, taş şömine ve eve hâkim olan ahşap ürünlerle oluşturulan bu stil, konforun öncelikli olduğu bir dekorasyona sahiptir. Evinizi rustik stilde dizayn etmek istiyorsanız işiniz oldukça kolay.

Rustik Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Rustik Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Rustik Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Doğada yer alan her malzemeyi, tabiata zarar vermeden alıp, yaşam alanınız için kullanılır hale getirebilirsiniz. Bu dekorasyona sahip evlerin zeminleri ve tavanları ahşap döşemeden yapılmaktadır. Olabildiğince toprak ve doğal tonlara yer verilir. Rustik dekorasyon, doğayı modern bir hale getirerek antik stilin etkileri ile bir arada sunmaktadır. Rustik tarz Avrupa’da yer alan evlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Sadece Avrupa’da değil pek çok ülkede kendini göstermeye başlamış bir tarzdır. Bu dekorasyon tarzında ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görünüm sağlamak için çoğunlukla işlenmemiş ağaçlar tercih edilir. Bu modeller salonda daha sık kullanılır. Ayrıca mutfakta da yine ham odundan yapılmış masa ve sandalyeler kullanılır. Bunun yanı sıra orta sehpa ve duvarlarda kullanılacak benzer renk ya da aynı tonlardaki ağaç motifleri dekorasyonunuza rustik bir hava katacaktır. Bütün detayları ile doğanın bir yansıması olan rustik dekorasyonla inşa edilen evler, doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Rustik tarzda dizayn edilen evlerde çoğunlukla taş bir şömine, ağaçsal öğeler, yüksek ve ahşap kirişlerle doğadan gelen renkler karşımıza çıkmaktadır. Bu öğeler sanatsal bir çizime dönüşünce rustik dekorasyon ortaya çıkar. Bir ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri rustik stil oluştururken rahat ve sıcak bir alan sağlanmasıdır. Yapılan dekorasyonda ön planda tutmanız gereken şey sıcak bir ortam oluşturmaktır. Rustik dekorasyonda genellikle el emeği objeler göze çarpmaktadır. Genele bakınca doğal bir tarz oluşması için hasır gibi natürel ürünlerden oluşan eşya veya halılar çokça tercih edilmektedir. Rustik tarzın en önemli özelliği; ahşabın hamlığının korunmuş olmasıdır.

  1. Ahşabı Öne Çıkarın

Özellikle rustik iç mimari alanında genellikle düz, eski ve ahşap ağırlıklı bir stil olarak bilinmektedir. Bu tarzın en göze çarpan ürünü elbette ham ahşaptır. Ev dekorasyonunda yerden tavana kadar uzanan ahşaptan yapılmış bir tarz karşınıza çıkacaktır. Rustik stilde evin her bölümünde ahşaptan faydalanılabilir. Ahşap tabi ki tek unsur değildir. Fakat boyanmış, verniklenmiş ya da özel formlar kazandırılmış ahşaplar rustik tarz dekorasyonun temeli oluşturmaktadır. Günümüzde de ahşabın dekorasyonda daha çok tercih edilmesi, daha çok insanın ahşap objeleri dekorasyonlarına eklemesini sağlamış durumdadır. Doğal görüntüye uygun olan rustik mobilyalar el yapımıdır. Tasarım ve şekil itibariyle çoğunlukla basittir ve malzemelerin öncelikli olarak dikkat çekmesini sağlar. Mobilyalar çoğunlukla büyüktür. Çünkü bu eşyalar kolay ve rahat hissetmek için tasarlanmıştır. Ham kütüklerden, tahtalardan ve taştan yapılmış ağır ahşap eşyalar sıklıkla tercih edilir. Ağaç deseninin doğallığını bozmamak için koyu renk ahşapları kullanmanızı tavsiye ederiz. Seramiklerde, dolaplarda, raflarda, askılarda ve kullanacağınız ve bütün dekoratif ürünlerde duvarınızla uyumlu bir ton yaratmalısınız. Ahşap kullanımını ve rustik dekorasyonu sadece evin bir bölümü ile sınırlandırmayın. Antreden mutfaktaki tezgâha kadar evinizin pek çok alanında rustik dekorasyon ruhunu yaratmanız mümkün.

  1. Antika Eşyalar Kullanın

Yaşam alanınızda rustik bir ambiyans oluşturmak ve natürel bir estetik görüntü sağlamak için pahalı eşyalar satın almanız gerekmiyor. Kullandığınız ahşap ürünleri tamamlayacak eski ve antika eşyalar tercih edebilirsiniz. Eskicilerde ya da antika ürün satan dükkânlarda bu tarz eşyalar ve aksesuarlar bulmak mümkün. Antika eşyalar rustik ev dekorasyonunuzda göz alıcı bir stil oluşturacaktır.

  1. Doğal Taşlar Kullanın

Rustik ev dekorasyonu ile yaşam alanınızı seramik, mermer veya doğal taşlar sayesinde canlandırabilirsiniz. Öncelikle doğal taşları evinizin çeşitli alanlarında kullanabilir ve bir doğa esintisi yaratabilirsiniz. Mermer yüzeyli sehpa tercih edebileceğiniz gibi heykeller, seramik vazolar ve duvar süsleriyle beraber yaşam alanınıza renk katabilirsiniz. Rustik tarzda evinizi dizayn etmek için aksesuarlarınızı bir doğa yürüyüşü esnasında seçebilirsiniz. Kumsallarda bulabileceğiniz pek çok renkli taş dekorasyonunuza ayrı bir hava katacaktır.

  1. Şömine İle Odanızı Taçlandırın

Rustik tarz oluştururken en çok tercih edilen ürünlerden biri de şöminelerdir. Özellikle kış mevsiminde şömine kullanımı bulunduğunuz ortamda harika bir ambiyans oluşturur. Şömine ile sıcacık bir ortamda keyifli vakit geçirmek sizi hem mutlu edecek hem de dekorasyonun keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır. Fakat istediğiniz her alanda şömine kullanmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden istediğiniz alanda şömineye uygun bir yer yoksa bu görünümü elde etmek için yapay şömine görünümlü sobalardan da faydalanabilirsiniz.

  1. Modern Olun

Rustik tarz dekorasyonunuzu sadece geleneksel tarzda oluşturmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Rustik stilde mekanınızı dekore ederken modern öğeleri ham ağaçlar, ahşaplar, doğal taşlar ve mermerler ile bütünleştirebilirsiniz. Böylece salonunuzda ve mutfağınızda modern dokunuşlar ile etkili bir tarz elde etmeniz mümkün. Örneğin; ağaçtan yapılmış bir masayı modern sandalyelerle tamamlayarak harika bir stil geliştirmiş olursunuz.

Rustik Tarz Hakkında Yanlış Bilinenler

Rustik dekorasyon stili hakkında bilinen yanlışların başında modern dokunuşlara yer olmadığı fikri gelir. Modern rustik tarz olmaz düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Rustik objeleri modern çizgilerle beraber kullanarak modern ve hayranlık uyandıracak rustik bir tarz yaratabilirsiniz. Rustik dekorasyon, doğada bulunan ham maddelerin modern malzemeler ve objelerle bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Bu tarzın yalnızca eski ürünlerden ve öğelerden oluştuğu fikri ise yanlıştır. Ayrıca bu tarz hakkındaki en dikkat çeken yargı, sadece eski ve ahşap evlerde uygulanabilir olmasıdır. Eski evlerde bu dekorasyonu uygulamak elbette daha kolay fakat burada önemli olan hangi ürünleri kullandığınızdır. Ahşap bir evde retro ya da modern bir stil yaratabileceğiniz gibi modern bir ev mimarisinde rustik stili de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Rustik dekorasyonun şıklıktan ya da fonksiyonellikten uzak olduğu düşünülebilir. Son dönemlerde tabiata olan yönelim gün geçtikçe artıyor. Ahşap ve metal gibi tabiattan gelen malzemeleri ham olarak kullanmak yaygın bir durumdur. Bu yüzden rustik stilden bağımsız olarak bu ürünlerin işlevselliği ve rahatlığı da ön plandadır. Rustik tarzın vazgeçilmez parçası olan doğal malzemelerin bu noktaya gelmesi dekorasyonun da direkt olarak olumlu bir biçimde etkilenmesinde yardımcı oluyor. Rustik stil hakkında bilinen bir başka yanlış ise aykırı renkler kullanılamaz olduğudur. Rustik bir tasarım yaratırken istediğiniz renkleri tercih edebilirsiniz. Rustik stilinizi yansıtacak ve modern bir dekorasyon yaratmanıza yardımcı olacak bütün renkleri dekorasyonunuza rahatlıkla dâhil edebilirsiniz. Aynı zamanda teknolojik ürünler kullanılmaz fikri de yanlıştır. Doğallığı öne çıkara bir tarz olsa da ölçülü ve uyumlu şekilde modern dokunuşlar yapmakta son derece uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.