Harika bir yemek deneyimi sunmak için müşterilerinizin restoranınızı bir sonraki ziyaretlerinde daha fazlasını tatmalarını sağlamalısınız. Marka bilinirliği ve bir müşteri profili oluştururken konuklarınızın restorana hayran kalması için iç tasarımını çok iyi bir şekilde yapmalısınız. En iyi restoran tasarımı, markanız için hoş bir atmosfer yaratır ve güçlü bir izlenim bırakmanıza imkân tanır. Aslında tek başına doğru bir renk seçimi konuğun ilk izlenimini %90’a kadar etkileyebilir. Muhtemelen bir televizyon şovunda bir mimarın eski bir alanı bir başyapıta dönüştürmesini bile izlemiş olabilirsiniz. Fakat siz eşsiz markanız için neler yapabileceğinizi hayal edebilir ve en önemlisi restoranı dekore ederken bu sürecin keyfini çıkarabilirsiniz. İç tasarımın pek çok unsurunu vardır. Bu unsurlar; renk, biçim, ışık, çizgi, desen, doku ve alan gibi önemli ayrıntılardır. Dolayısıyla misafirlerinizin yemek yemeyi seveceği güzel bir alan yaratmak için restoranınıza bu unsurlardan hangilerini dâhil edebileceğinizi tasarlamalısınız. Restoran dekorasyon fikirleri, duvar kaplama panelleri, dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi konuyla ilgili önemli tüm detayları bir araya getirdik. Eğer siz de restoran dekorasyonunda harika bir tasarım yaratmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Birbirinden Farklı Restoran Dekorasyon Fikirleri

Aşağıda değerlendirmeniz için en iyi 17 restoran dekorasyon fikirlerini listeledik. Bu dekorasyon önerilerinden restoranınızın temasına uygun olanları seçebilirsiniz.

 1. Satış Noktasını Gizleyin

Teknolojiyi olabildiğince gizli tutmalısınız. Bu durum satış noktanızı yemek alanından ayırmanız anlamına gelir. Bu sayede müşteriniz deneyiminden olumsuz etkilenmez.

 1. Harika Bir İlk İzlenim Bırakın

restoran iç mekan tasarımları

En iyi restoranların ortak noktası kapıdan girdiğiniz anda harika bir yemek deneyimi için önemli bir izlenim bırakmalarıdır. Bu yüzden restoranlar için ideal tasarım şık bir tabela, renkli bir kapı ya da zarif bir ev sahibi şeklinde olmalıdır. Dekorasyonda girişteki tüm unsurlar bütünleşmelidir. Dolayısıyla restoranınızın giriş yolunun davetkâr, estetik açıdan şık ve markaya uygun olmalıdır. Konuklar için benzersiz tabelalar ve oturma yerleri ile bir harika bir ilk izlenim duygusu oluşturun.

 1. Bir Tema Seçin

Restoran dekorasyon fikirleri mutlaka akılda kalıcı olmalıdır. Bu yüzden dekorunuz için bir tema seçmek önemlidir. Çok fazla farklı stil ile konukları bunaltmak ya da kafalarını karıştırmak istemezsiniz. Bunun yerine kendine özgü bir tarzı farklı bir tema seçmelisiniz. Bir restoran tasarımı için tek bir temaya odaklanarak dekor konseptinizi düzenlemelisiniz. Eskitilmiş ahşap ve demir işçiliği ile bir İtalyan restoranı için rustik çiftlik evi tasarımı oluşturabilirsiniz. Bir Fransız restoranı için karo zeminler, poster kaplı duvarlar ve rattan sandalyeler gibi öğeleri seçebilirsiniz. kaliteli bir restoran istiyorsanız zarif çizgiler ve yumuşak yüzeylerle klâs bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

 1. Duvarlarınızı Ön Plana Çıkarın

gepetto restoran tas tugla ahsap beton gorunumlu fiber duvar paneli 2

Restoran dekorasyon fikirleri arasında tasarıma dâhil edeceğiniz vurgu ile duvarlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Konuklarınızın dikkatini bir odak noktasına çektiği için restoran dekorasyonu için ideal bir fikirdir. Vurgulu bir duvar aynı zamanda size markanızın renklerini ve karakterini sergileme ve restoranınızın iç tasarımının temasını güçlendirme imkânı sunar. Dokuları, desenleri ve nesneleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Enerjinizi tek bir alana yoğunlaştırabilirsiniz. Abartılı bir duvar kâğıdı ya da ayrıntılı bir duvar resmi ile bir etki yaratabilir, iç mekânınızın geri kalanını daha sade tutabilirsiniz.

 1. Ortak Yemek Alanı Oluşturun

Büyük grupların toplanabileceği alanın orta kısmına birkaç uzun masa yerleştirerek restoranınızda ortak bir yemek alanı oluşturabilirsiniz. Bu tasarım misafirlerinizin hoşuna gidecektir.

 1. Modern Aydınlatmalardan Yararlanın

Bütün modern restoran tasarımlarının ortak noktası harika aydınlatma armatürleridir. Aydınlatma, alanınızda hoş bir ambiyans yaratmanın mükemmel bir yoludur. Gösterişli, endüstriyel ya da sade bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Restoran dekorasyon fikirlerinde seçtiğiniz stil ne olursa olsun markanızın imajıyla uyumlu olmalıdır.

 1. Mutfağınızı Vurgulayın

restoran iç dizayn

Mutfak, her restoranın en önemli noktasıdır. Restoranınızın iç tasarımına açık bir ticari mutfak düzeni dâhil ederek konuklarınızın görmesi için öne çıkarabilirsiniz. Pişmekte olan nefis yemeklerin kokusu etrafa yayılacak ve misafirlerinizi etkileyecektir.

 1. Aynalara Yer Verin

Tasarımda ayna kullanımı bir alana derinlik katmak için klasik bir yöntemdir. Özellikle yemek alanınız daha küçükse yardımcı olabilir. Restoran dekorunuza aynaları ekleyebilirsiniz. Aynalar her tarzda uyum sağlayabilir ve kendi dekorunuza uyan bir şeyi parçayı kolayca bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra analar ışığı yansıtır, odanın daha parlak görünmesini sağlar ve odayı olduğundan daha geniş görünmesini olanak tanır.

 1. Minimalist Tarzı Benimseyin

Restoran dekorasyon fikirleri arasında minimalist raf kullanımı, yemek odanızın modern iç mekânına işlev ve yeni bir stil eklemenin en iyi yoludur. İstediğiniz görünümü yaratmak için farklı değişiklikler yapabilirsiniz. Ortamınızı değiştirmenin yanı sıra bu bütçe dostu uygulamayı tamamen kendi başınıza kolayca yapılabilirsiniz. Birçok modern restoran tasarımı bol miktarda beyaz alan ve sade parçaları ile minimalist bir tarza sahiptir. Her şeyi sade tutarak konuklarınızın yemeklerine odaklanmasını sağlayan bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun dışında dekorunuzu basit tuttuğunuz her ayrıntı önemlidir.

 1. Standart Oturma Düzeninin Ötesine Geçin

restaurant dekorları

Restoran dekorasyon fikirlerinde tasarım esnasında duvarlarınız için boya rengini ve en iyi aydınlatmayı seçmeye kendinizi kaptırabilir ve oturma düzeninizi unutursunuz. Masalar ve sandalyeler iyi bir yemek deneyimi yaratabilir. Tercih edeceğiniz farklı oturma düzeni daha rahat ve şık olabilir.

 1. Tavanınızı Öne Çıkarın

restoran dekorasyon modelleri

Yeni restoranınız küçük bir alana sahip ise tavanları kat planınızın önemli bir parçası haline getirebilirsiniz. Tavanı duvarlarınızla aynı renge boyamak odanızı oldukça büyük gösterebilir. Ayrıca tavanı yapıştırma karolarıyla kaplayabilirsiniz.

 1. Farklı Oturma Seçenekleri Sunun

Sandalyelerin ve taburelerin ötesini hayal edebilirsiniz. Oturma düzenini değiştirmek restoran tasarımının önemli bir parçası olabilir. Art deco sandalyeler için antika dükkânlarını araştırabilir veya eklektik bir tarz seçebilirsiniz. Yeni bir boya ile mevcut sandalyeleri canlandırabilirsiniz.

 1. Tek Bir Temaya Odaklanın

Restoran dekorasyon fikirleri arasında tasarımınız için tek bir temaya odaklanın. İç mekânda aynı anda birkaç tema kullanımı karışıklık yaratabilir.

 1. Tablolardan Yararlanın

restoran dekorasyon

Restoranınızdaki masaları çok fazla süslemek istemeseniz sonuçta, misafirlerinizin yemekleri için bir alana ihtiyacı vardır, duvarlarınızda renkli bir tablo ile hafif bir dokunuş ve hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz.

 1. Sosyal Medyada Paylaşılacak Bir Görsellik Sunun

küçük restoran dekorasyonu

Yemeğinizi ve restoran dekorunuzu Instagram’a uygun hale getirip bu platformdan yararlanın. Sunduğunuz lezzetli yemekleri vurgulamak için bir renk paleti ve aydınlatma seçin. Aynı zamanda müşterilerinizin paylaştığı fotoğraflar restoranınıza daha çok müşteri gelmesini sağlayacaktır.

 1. Klasik Bir Görünüm Tercih Edin

restoran dekorasyonu nasıl olmalı

Klasik görünümlerin modası geçmez. Bu yüzden klasiktirler. Kaliteli yemek mekânları zengin renklerle harika bir uyum gösterir. Restoranınızın temasının uygun tasarıma yakışacak ve öne çıkmasına yardımcı olacak klasik bir görünüm yaratabilirsiniz.

 1. Bitkilerden Faydalanın

İç mekân bitkileri en sevilen aksesuarlar arasındadır. Hem bakması keyifli hem de önemlisi stresi ortadan kaldırdıkları ve ruh halini iyileştirdikleri için pek çok faydası vardır. Aynı zamanda sadece 24 saat içinde hava toksinlerini %87 oranında azaltabiliyorlar. Bitkileri raflara yerleştirerek, hoş bir duvar dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra tavandan asarak restoranınıza daha doğal bir ambiyans da katabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir