Endüstriyel salon dekorasyonu önerileri kentsel bir tasarımı kendi eviniz de görmek istiyor ama konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip değilseniz endişelenmeyin yaşadığınız ev veya bütçeniz ne olursa olsun bu stili rahatlıkla evinize getirebilirsiniz. Yaratıcılığınızı harekete geçirmenize destek olmak için, endüstriyel mekânlarda karşılaşabileceğiniz bazı tasarım önerilerinden bahsedeceğiz. Çatı katı, apartmanlar, dönüştürülmüş depolar veya geleneksel evler hiç fark etmez endüstriyel salon dekorasyonu önerilerini istediğiniz her alanda uygulayabilirsiniz. Endüstriyel dekorasyon nasıl yapılır, bu tür bir tasarımda mobilyaları seçerken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerekir, brüt beton panel kullanımı gibi önemli konuyla ilgili merak ettiğiniz her detay yazımızda. Eğer siz de eviniz için farklı bir alternatif düşünüyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel salon dekorasyonu önerilerine geçmeden ilk olarak biraz geriye gidelim ve bu tarzın nasıl ortaya çıktığını öğrenelim. 1960’larda ve 70’lerde sanatçılar büyük kentlere akın etti. Eski fabrikaları ve depoları daha uygun fiyatlı stüdyolara dönüştürmeye başladılar. Geniş pencereleri ve yüksek tavanları ile bu mekânlar boyama ve heykel için gerekli olan doğal ışığı olabildiğince fazla alıyordu ve geleneksel apartmanlardan çok daha ucuz oldukları için harika bir seçenek oluşturuyorlardı. Dolayısıyla bu durumun bir ihtiyaçtan doğduğunu söyleyebiliriz. Doğuştan gelen karakterleri yaratıcılığı farklı alanlara taşıdı ve sanatsal ifade için çok iyi bir zemin hazırladı. 1980’lerde endüstriyel tasarım kendini göstermeye başladı. Günümüze bakacak olursak bu tasarımın kentsel köklerini aştığını ve her yerde bulunabileceğini göreceksiniz. Endüstriyel dekorasyon yıllar içinde kendini değiştirmiş olsa da, temel ilkeleri aynı kalmıştır. Bunlar kusurlu olanı göz ardı etmemek, işlevselliğe odaklanmak ve tasarıma sorunsuz bir yaklaşımdır.

Beton zeminler, tuğla duvarlar ve metal detaylar Endüstriyel salon dekorasyonu dendiğinde akla ilk gelen noktalardır.  Son zamanlarda endüstriyel iç mekânın faydalarından yararlanmak için dönüştürülmüş bir fabrikada yaşamamanıza gerek yok. Bu tasarım unsurlarından bazılarını evinizde kullanabilirsiniz. Endüstriyel bir oturma odası için yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Farklı dokuları karıştırarak ve birkaç dokunuş ekleyerek rahat aynı zamanda şık bir alan yaratabilirsiniz.

Endüstriyel Salon Dekorasyonu Fikirleri

Henüz bitmemiş görünümüyle bilinen endüstriyel dekorasyon pek çok kişinin favorisidir. Endüstriyel salon dekorasyonu oluşturmak en üst düzeyde rahatlığı sağlarken detayları birleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Tuğla duvar, deri koltuk, aydınlatma armatürleri ve şahane kilimler bu tarz için gerekli olan unsurlar arasında yer alır. Otantik bir endüstriyel havaya sahip alan yaratmak sizin için hiç de zor olmayacaktır. Kaba ve tamamlanmamış görünüm, endüstriyel tarzın en önemli özelliğidir. Bu yüzden beton yüzeyler yaygın olarak kullanılmaktadır. İster zemin, ister tavan ya da duvar olsun malzemenin doğal güzelliğinden en iyi şekilde faydalandığınızdan emin olun. Cilalı beton, döşeme için harika bir seçenektir. Beton duvarlara samimi bir dokunuş eklemek istiyorsanız, ahşap gibi daha sıcak unsurlara yer verebilirsiniz. Endüstriyel tarz, sakin atmosfer yaratan toprak nötrlerin bir karışıma sahiptir. Renkler tuğla, beton ve ahşap gibi endüstriyel yüzeyleri yansıtır. Sıcak tonlar kırmızımsı kahverengi ve paslı turuncu ve gri gibi renk paleti ortamı daha rahat hissettirir. Renkler, endüstriyel alanı daha çok ev gibi hissettiren güzel bir ambiyans yaratarak ortamı canlandıracaktır. Endüstriyel salon dekorasyonunda eğer isterseniz belirli özellikleri vurgulamak için her daim renk ekleyebilirsiniz. Açıkta kalan bir tuğla duvarda dilediğiniz bir rengi eklemeyi düşünebilirsiniz. Mobilya seçimi söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Deri bir kanepe, odaya mükemmel bir hava katacaktır. Ahşaptan yapılmış bir sehpa ise tamamlayıcı bir görev üstlenecektir. Aynı zamanda eskitilmiş ahşaptan yapılmış eşyalar da faydalı olacaktır.  Mobilya seçimini ikinci el mağazada yapabilirsiniz. Mobilya doğal olarak aşınmış görünüme sahip olacak, bu yüzden salondaki endüstriyel havaya iyi bir şekilde uyacaktır. Organik malzemeler de alana doğal bir hava katacaktır. Bu yüzden endüstriyel oturma odanızda bunları eşleştirmekten çekinmeyin. Bir yün halı, beton zeminlere bir sıcaklık katacaktır. Masif ahşap mobilyalar, üzerinde durulması gereken diğer bir mükemmel seçimdir. Bir deri kanepe, bu tarza ideal bir şekilde uyacak ve rahat bir oturma alanını size sunacaktır.

Açık Düzeni Tercih Edin

endüstriyel tarz ev dekorasyonu

Endüstriyel bir salon dekorasyonu için öncelikle ilham aldıkları fabrikalar gibi açık bir kat planına sahip olan bir alan olması önemlidir. Çok fazla küçük odası olan geleneksel bir evde yaşıyorsanız, işe yaramayan duvarları ortadan kaldırarak endüstriyel bir salon oluşturabilirsiniz. Bu adım alanınızı daha geniş hissettirmekle kalmayacak ayrıca daha fazla doğal ışığın içeri girmesine de yardımcı olacaktır. Bu tarz bir imkâna sahip değilseniz, mobilyalarınızı duvarlara yakın tutarak açık bir düzen elde edebilirsiniz. Böylece odanın ortasında daha geniş bir alan yaratmış olursunuz.

Tuğla Görünümü Öne Çıkarın

Hiçbir şey endüstriyel tarzda bir salonu açıkta kalan bir tuğla duvardan daha fazla güzel gösteremez. Evinizde tuğla duvarlar olacak kadar şanslıysanız mutlaka onları sergileyin. Daha canlı, çağdaş bir estetik görünüm için onları olduğu gibi bırakabilir ya da beyaza boyayabilirsiniz. Eğer evinizde tuğlanız yoksa tuğla kaplama panelleri ya da duvar kâğıdı ile tuğla duvar görünümünü yaratabilirsiniz. Bu sayede aşırıya kaçmadan alanınıza doku ve şık bir tasarım katmış olursunuz.

Boruları ve Kanalları Açığa Çıkarın

endüstriyel dekorasyon

Endüstriyel salon dekorasyonu oluşturmak için endüstriyel tasarımda yaygın olarak kullanılan boruları ve kanalları kapatmak yerine onları açığa çıkarın ve bu özelliklerini tasarımda vurgulayın. Doğal metal borular beton ve tuğla duvarlara karşı harika bir kontrast kazandırırken boyalı borular nötr bir alana renk çeşitliliği ekleyebilir. Açıkta kalan boru ve kanallardan memnun değilseniz, onları aydınlatma armatürleriniz için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Metal ve Ahşabı Birleştirin

endüstriyel ev dekorasyonu

Endüstriyel salon dekorasyonu oluştururken en iyi görünüm için eski ve yeniyi birleştirmek harika bir görüntü oluşturacaktır. Bu kontrastı eve taşımanın en kolay yollarından biri alanınızda metal ve ahşabı bir araya getirmektir. Örneğin ahşap zemin veya metal mobilyalar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ahşap panelli bir duvarda metal vurgular yapabilir ya da en üst düzey estetik görünüm için hem metal hem de ahşap içeren parçalar tercih edebilirsiniz.

Endüstriyel Aydınlatma Armatürlerini Kullanın

endüstriyel tarz nedir

Endüstriyel iç mekân modası eski fabrikalarda başladığından oturma odanızda endüstriyel tarzda aydınlatma kullanmak harika bir seçenek olacaktır. Tel ve metal kafeslere yerleştirilmiş ampuller ve sarkıt lambalar salonunuza ayrı bir hava katacaktır. Bakır ve pirinç armatürler, sıcak ve aynı zamanda çekici bir alan için iyi bir alternatiftir. Siyah veya krom armatürler odanıza modern bir görünüm kazandırır. Zemin lambaları, fabrika ışıklarında olduğu gibi endüstriyel bir salon da kullanılabilir.

Eklektizmi Benimseyin

endüstriyel tarz dekorasyon

Endüstriyel salon dekorasyonu bir iç mekân, çeşitli stiller ve estetik denemeler yapmanız için harika bir tuval görevi görebilir. Örneğin endüstriyel unsurları modern ya da retro dokunuşlarla karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda minimalist bir alana bohem vurgular ekleyebilirsiniz. Buradaki önemli nokta farklı tasarım unsurlarının en iyi yönlerini almak ve bu tarzları yeni şekillerde birleştirmek ile ilgilidir. Bu yüzden endüstriyel salon dekorasyonunda eklektizmi benimseyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir