Herkesin gözlerinin önünde olan alanlar yani dış mekanlar tasarım deneyimi için oldukça önemli lokasyonlar. Dış mekan tasarımları mekanın içi hakkında ve orada yaşayanlar hakkında önemli ip uçları verir. Daha güçlü ve zengin görünümler dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerle birleşince dış mekanlar için vazgeçilmez oluyor. Tıpkı taş duvar paneli gibi. Taş duvar kaplama panelleri dış mekanlara nasıl uygulanıyor, tavsiyelerimiz neler? İşte bir uzman gözünden yorumlarımız…

Dış Mekan Tasarımı Nedir?

Dekorasyon denilince akla ilk olarak evin içindeki yaşam alanının tasarımı gelir ama aslında dış mekan tasarımı da yaşam alanının dekorasyonudur. Balkonlar, teraslar, bahçeler ve avlular dış cephenin bir parçasıdır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla kullanılan bu yaşam alanlarının dekorasyonu ve tasarımı en az salon, mutfak ve yatak odası kadar önemlidir. Genelde dinlendiğiniz bu yaşam alanları konfor ve rahatlık için tasarlanmazsa, o mekanlarda geçirilen zamanın kalitesi bozulur ve tam anlamıyla tadını çıkaramazsınız.

Dış Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bahar gelip güneş çıktığında evin en popüler bölümleri genellikle balkonlar, teraslar ve bahçelerdir. Sıcak günlerde serin balkona bir masa ve sandalye takımı koymak yeterli değildir. Bu nedenle dekoratörler, balkonları, kapalı balkonları, terasları ve bahçe balkonlarını özenle dekore eder. Bu açıdan her balkon dekoruyla uyumlu, duvar renkleri ve aydınlatma ile kontrast oluşturan eğlenceli bir minder haline getirilebilir.

Dış mekan tasarımı, iç duvar kadar özen gerektirir. Balkon ve teras gibi konforlu alanlar daha güzel ve çekici dekore edilmiş mekanlara dönüştürülebilir. Bu nedenle evinizi güzelleştirmek istiyorsanız dış duvarların dekorasyonuna dikkat etmelisiniz. Dış cepheler, bir binayı dışarıdan koruyan, izolasyon sağlayan ve bir binanın özgünlüğünde büyük rol oynayan işlevsel bir unsurdur. Dış cephe kaplama deseni seçerken hem estetiği hem de kaliteye önem verilmelidir. Doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız ve sadeliği tercih ediyorsanız taş duvar paneli önerilir.

Dış Mekan Tasarımı İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Dış mekan tasarımı birçok farklı şekilde yapılabilir. Ahşap duvarın dekorasyonu, uygulamadan sonra özel bir öneme sahiptir. Duvarları süslemenin başka bir yolu da sprey boyadır. Resim konusunda iyiyseniz, duvarları canlı bir şekilde boyayabilirsiniz. Bu tür bir uygulama için dikkate alınması gereken ilk şey tasarımdır. Bahçede kullanılan malzemelerin doğal olması çok önemlidir. Çünkü bahçe insanların özgür olabileceği bir alandır. Dış cephe kaplaması olarak modern bir tasarımı beğeniyorsanız taş duvar kaplama panelinize uygundur. Bu açıdan taş kaplama her türlü dış cepheye uygulanabilir. Müstakil ev, yüksek bina, villa veya prefabrik ev, şömine bacasının dış kısmı, veranda dekorasyonu veya balkon duvarı için kullanılabilir. Her yapıya uyum sağlama özelliğine sahiptir. Ayrıca çevredeki diğer yapılardan yüzeysel çizgilerle ayrılır. Yeniliği seviyorsanız ve farklı deneyimlerden hoşlanıyorsanız, taş desenli bir dış cephe tercihinde bulunabilirsiniz.

Dış Mekan Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Malzemenin ömrü ve çevre koşulları değiştikçe dış cephe panelini ve performansını etkileyen faktörlerin zaman içinde değişebileceğini belirtmek önemlidir. Aynı zamanda hangi panelin cepheyi kapsadığına dikkat etmelisiniz. Bu açıdan taş, ahşap, beton vb. panel kaplama modelleri arasından seçim yapmalısınız. Benzersiz bir tasarım oluşturmak için ise bunları birleştirebilirsiniz. Dış cephe kaplaması için kullanılan duvar panellerinin ısıl iletkenliği, gözenekli veya lifli yapısından dolayı düşüktür. Dış panel tiplerinden seçim yapılırken diğer tüm elemanlar aynıdır. Beklenen azaltma etkisini elde etmek için en düşük termal iletkenliğe sahip dış panel uygulamak önemlidir.

Dış Mekan Tasarımı İçin Hangi Duvar Kaplama Panellerini Tercih Etmelisiniz?

Rustik bir dış duvarı süslemek için taze ve rengarenk çiçekler kullanabilirsiniz. Metal çubukların arasına vazo veya benzeri bir şey yerleştirmek duvara özellikle tuğla duvara ayrı bir güzellik katarak daha zarif ve şık hale getirebilir. Modern bir soyut metal ev, duvar dekorasyonu için çok etkili bir çözüm sunar. Göz alıcı ışıltıları rengarenk çiçeklerle tamamlayan mükemmel bahçe tasarımını da gözler önüne seriyor. Doğa severlerin ahşap duvar panellerini tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden biri ahşabın doğal formunun mekana kattığı enerjidir. Ahşap görünümlü paneller, tıpkı gerçek ahşap gibi bakım gerektirmez. Ahşaba göre daha uzun ömürlü ve daha ekonomiktir. Bunun yanı sıra sade bir dış mekan tasarımı sevenler için taş görünümlü duvar kaplama panelleri önerilmektedir. Tüm bu seçenekler arasında sizin tarzınıza en uygun olanı bularak, mekanınızın dış cephesini etkili bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Taş Panel Duvar Kaplama

Taş panel duvar kaplama için ilk önerimiz çevre tespiti yapmanız olacak. Taş desenlerle uyum sağlayacak argümanları toparlamanızı ve hangi tamamlayıcılarla kullanabileceğinizi tespit etmelisiniz. Dar alanlara uygulanacaksa açık renklerin tercih edilmesi mekanı daha geniş gösterecektir. Güneş almayan bölümlere kaplama yapılacaksa yine aynı şekilde açık renklere gitmenizi öneririz. Mekanın peyzajını süsleyen çalışmalar, star rol üstlenen dekorasyon çalışmaları varsa taş duvar kaplama panelleri seçiminde daha hassas davranabilirsiniz. Renk skalası sakin olan, yumuşak ve ince dokulu desenler tercih edebilirsiniz. Tam tersi durumda star modeliniz duvar paneliniz olacaksa çok renkli, iri desenli ve geniş taşlı modellere yönelebilirsiniz. Eğer mekanınız iyi ışık alıyor ve geniş bir yüzeyse mistik dokulu, renkli ve koyu desenli modeller tam size göre.

Taş Panel Duvar Kaplama Tercih Edilmeli Mi?

Dış mekan tasarımlarında taş panel duvar uygulaması tercih edilmesi hem zamandan hem bütçeden tasarruf sağlayacaktır. Böyle olunca taş duvar kaplama panelleri hem tercih edilen modeller oluyor. Dış mekana en çok yakışan modellerden biri taş desenler iken güçlü ve dayanıklı olmasıyla da tasarım severleri mutlu ediyor. Suya ve güneşe dayanıklılığı dış mekanlar için oldukça önemli. Ayrıca kolay uygulanması ve hafif olması da ilk kıstaslardan biri. Cepheye yük giydirmeden uygulanması, uzun ömürlü olması, boyanabilir olması ve en önemlisi ekonomik olması bizim için en büyük artılardan.

Dış Mekan Tasarımı İçin Harika Taş Duvar Kaplama Panel Önerisi

Dış mekanlarınız için taş panel duvar uygulaması yapacaksanız size önereceğimiz modellere bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Hem genel konsept ile uyumlu bir model yakalayabilir hem de aklınızda yarattığınız şahane atmosferi uzmanlarımıza anlatmak için örnekleri kullanabilirsiniz. Dış mekan tasarımlarında dikkat etmenizi istediğimiz ilk adım çevre uyumu. Dış cepheye uygulanacak taş duvar kaplama panelleri diğer unsurlarla uyumlu olduğu zaman ve iyi kombinlendiği zaman gerçekten harika sonuçlar doğuruyor. Önerilerimize farklı uygulama alanları ve farklı desenler ekliyoruz. Tam hayal ettiğiniz gibi bir alan yaratmak için tavsiye ettiğimiz modeller arasından bir tercih yapabilir ya da daha yaratıcı ve özgün çalışmalar için taş panelleri kombinleyerek uygulatabilirsiniz. Hem sıra dışı ve hem de oldukça keyifli konfor alanları yaratabilirsiniz.

Taş Duvar Kaplama Panelleri Fiyatları

Taş panel duvar tercihlerinin baskın sebeplerinden biri onların ekonomik çözümler olmasıdır. Hem uzun ömürlü hem de dayanıklı formları oldukça fayda odaklı. Satın alınabilir bütçeleri olması sayesinde daha çok alanda daha çok çözüm için kullanılabiliyor. Siz de taş duvar kaplama panelleri fiyatlarını merak ediyorsanız metrekare ve alan bilgisine ürün tercihinizi ekleyerek ulaşabilirsiniz. Dış mekan gibi geniş ve büyük alanlara uygulanan diğer uygulamalardan çok daha ekonomik çözümler sunduğunu söyleyebilsek de tahmini bütçelerden bahsetmek ve bir rakam verebilmek oldukça zordur. Dilerseniz dış mekan kaplamalarınız için uzman keşif ekibimizin sizi taş duvar paneli için ziyaret etmesini talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.