Kuzey Avrupa ülkesi İsveç’ten uzanan Lagom stili ev dekorasyonu, sadece bahar döneminde uygulanan bir dekorasyon çeşididir. Bahar dönemi için ev detoksu üstlenen Lagom stili ile evlerinizi kış döneminin etkilerinden tamamıyla çıkarabilmeniz mümkün. Lagom stili ev dekorasyonu hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda sizleri bekliyor.

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nedir?

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nedir?

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nedir?

Kuzey Avrupa ülkelerinden dünyaya yayılan oldukça fazla dekorasyon trendi vardır. Rustik tarz ve Hyggee tarzı dekorasyonlar, bunların en bilinenleri arasındadır. Fakat Lagom stili ev dekorasyonu da bir o kadar ön plana çıkmış ve uygulaması kolay olan dekorasyon stillerindendir. İsveç’te ortaya çıkan ve sözcük anlamı itibariyle ‘ne az ne çok’ ifadesine karşılık gelen Lagom, dekorasyonda da bu ifadenin bir yansıması olarak her şeyi yalnızca gerektiği kadar kullanmanın önemli olduğuna vurgu yapıyor. İsveç halkı için hayatın özü sadeliğe dayanıyor. Onlar için harika ve kusursuz bir hayatın temeli sadelik ve basitlikten geçiyor. Lagom stili de bir felsefe olarak tanımlanabilir.  Lagom stilin önemli noktası, pratik düşünmek ve karmaşaya yer vermemektir. Rahat bir alanda ihtiyacınız olan şeylere en kullanışlı biçimde erişebilmektir. Yaşadığınız alanda bir denge kurmak sadece estetikle sınırlı değildir. O alanı hangi şekilde düzenlediğiniz ve kullandığınız da ayrıca önem taşır. Ev içerisinde kitap okuyacaksanız yine ona göre bir ışıklandırma tercih etmek gibi… Lagom stili ev dekorasyonunda ihtiyacınız olan her ürün her zaman elinizin altında olmalıdır. Yaşam alanınız size istediğiniz her şeyi kolayca sağlamalıdır. Rahat hareket edebilmeniz, hareket alanınızın kısıtlanmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Lagom stili ev dekorasyonunu ve daha fazlasını gerçekleştirmek, Lagom tarzı yaşam alanını oluşturmak elbette sizin elinizde. Minimalist bir tarzda her şeyin azı maksimalist bir stilde her şeyin çoğu uygundur. Lagom stili ev dekorasyonunda ise denge unsuru ön plandadır. Bu yüzden Lagom stili bu iki tarzın ortasında yer alıyor. Yani minimalizm sizin için sade kalıyorsa maksimalizm ise kalabalığı ve karmaşası ile sizi yoruyorsa Lagom stili tam aradığınız tarz ve felsefe olabilir.

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Renkler

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Renkler

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Renkler

Saflığın, tazeliğin, başlangıçların ve barışın rengi olan beyaz, ışığı yansıtması ve alana daha temiz bir hava katmasının dışında mekânı gerçekte olduğundan daha büyük göstermesiyle de pek çok mimar tarafından tavsiye edilen bir renk olarak göze çarpıyor. Lagom stili ev dekorasyonunda beyaz, gri ve krem renkleri oldukça sık tercih edilir. Ancak rengin tonunu etkileyen faktör mutlaka ışık olacaktır. Örneğin kuzey yönüne bakan bir alana kreme yakın, güneş alan bir odaya griye yakın beyaz seçmeniz daha doğru olacaktır. Denge unsurunu bünyesinde barındıran Lagom stilde aynı şekilde beyaz renk de dengenin ve güvende hissetmenin rengi olarak karşımıza çıkar. Diğer yandan pastel tonlar da çokça tercih edilmektedir. Bulut mavisi, kiremit rengi, nane yeşili, somon, taba, tebeşir pembesi gibi renkler Lagom stilinde huzuru ve ferahlığı ön plana çıkaran felsefesine eşlik edebilir.

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Lagom Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  1. İhtiyacınız olmayan nesneleri kaldırın

Lagom stili ev dekorasyonu yaratırken sadelikten yana olmak, maksimalizmden uzak durmak gereklidir. Yaşam alanınızı daha çok eşyayla doldurmanın sizi rahat ve mutlu edeceği, fazlaca uygulanan bir yanlıştır. Evinizin karmaşık görünmesi ve iç mekânınızın dağınık olmasının dışında, evinizi aşırı eşya ile doldurmak uzun vadede negatif bir etki yaratabilir. Bu stilde dikkat etmeniz gereken nokta ne kadar az mobilya o kadar iyi bir alan. Konfor ve işlevsellikten ödün vermeden hangi eşyaların ortadan kaldırılabileceğine karar verin. Sade bir oda yalnızca birkaç ihtiyaç duyulan mobilya parçasını içerecektir. Örneğin bir oturma alanı, kanepe, sehpa veya birkaç aydınlatma içerebilir. Bir yatak odasında basit bir yatak, bir şifonyer veya kitap rafı kullanılabilir. Öncelikle odanızda hangi eşyanın olup olmadığına bakmadan, o mobilyanın gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün. Eğer o mobilya olmadan da yaşayabiliyorsanız hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

  1. Renk uyumuna dikkat edin

Lagom stili ev dekorasyonu oluştururken evinizin ışığını arttırmak için çokça beyaz ve karakterize etmek için nötr renkler tercih edebilirsiniz. Mobilyalarda, duvar renklerinde ve aksesuarlarda nötr tonların seçilmesi bu tarzı etkili bir biçimde uygulamanıza olanak tanır. Dolayısıyla bulunduğunuz ortam sizi yormaz ve stresten kaçmanıza yardımcı olur. Huzurlu bir alan için doğru renk kullanımını belirlemeniz gerekir. Zamansız bir tarz ve renk paleti, Lagom stili ev yaratırken dekorasyon yansımaları arasında yer alıyor. İsveçliler için beyaz saflığı ve yaşama dair yeni başlangıçları temsil etmektedir. İstenilen dengenin sağlanabilmesi için beyaz kesinlikle dekorasyona dâhil edilmelidir. Bunun dışında krem ve gri ise beyaza eşlik edecek harika alternatiflerdir.

  1. Eviniz için özenle alışveriş yapın

Lagom stili dekorasyonunuzda eşyaların çevre dostu ve doğa ile bütünleşmiş olması önemlidir. Bu yüzden alışveriş yaparken toprak, keten, ahşap, bambu gibi doğal malzemelerden elde edilmiş ve olabildiğince az işlem görmüş mobilya, aksesuar ve kumaşlar almaya dikkat etmelisiniz. Işıklandırma da ayrıca önemli olan noktalardan biridir. Doğal tonlardaki ışıklandırmalar Lagom tarzı dekorasyonun en dikkat çeken parçaları arasındadır. Fonksiyonel ve çok amaçlı eşyalar kullanmak, modaya uygun olanı değil zamansız mobilyalar tercih etmek önemlidir.

  1. Duvarınızı özelleştirin

Lagom stili ev dekorasyonu duvar renklerinde nötr tonların kullanılması bu tarzı çekici bir şekilde uygulamanıza imkan tanır. Kendinize özel oluşturacağınız dekorasyonda duvar kâğıdı kullanımında sade desenleri tercih edin. Bu tür dekoratif uygulamalarla gereksiz kalabalıktan uzaklaşmalısınız. Sade tablolar da duvarınıza hoş bir görüntü oluşturacaktır.

  1. Evinizi 2. el eşyalarla süsleyin

Lagom stili ev dekorasyonu oluştururken uzun bir zaman kullanılabilecek ve buna rağmen çoğunlukla demode görünmeyecek sürdürülebilir eşyalar büyük önem taşıyor. Elbette her şey bununla sınırlı değil. Eşyaların çevre dostu olması da dikkat edilmesi gereken noktalardan. Bu yüzden keten, ahşap, hasır, bambu gibi doğal malzemelerden yapılmış ve az işlem görmüş eşya ve aksesuarlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Çevreyle uyumlu, geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş eşya ve mobilyalara sahip olmak tabiatın hayatın merkezinde tutan doğal malzemeler ve sürdürülebilir bir yaklaşımla çevreyle uyumlu bir ahenk içinde dekore edilen evler Lagom stile göre bambu, ahşap, hasır yüzeyler, keten dokular, toprak ve mineral tonlarının egemenliğinde olmalıdır. Organik formlarla belirlenen tasarımlar ferah ve aydınlık mekânlarda rahat bir his uyandırıyor.

  1. Sevdiğiniz şeyleri öne çıkarın

Yaşamdan keyif almak, sizi mutlu eden şeyleri yapmak ve sevdiğiniz kişilerle birlikte olmak demektir. Zaman zaman kendinize nelerin önemli olduğunu hatırlatmalısınız. Unutmayın ki dünyaya bir kez geliyorsunuz bu yüzden sizi mutlu eden şeyleri öne çıkarın. Hayatı daha mutlu eden farklı uygulama ve faktörler vardır. Kendinize rahat ve samimi bir alan yaratın. Fazla eşyadan uzaklaşın ve etrafınızı sevdiğiniz şeylerle donatın. İşlevsel ve rahat mobilyalar tercih edin. Evde zaman geçirmeyi keyifli hale getirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir